Skocz do zawartości

Star San - Wasze rady


denwer

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

StarSan trochę wysusza dłonie
 

jak dla mnie to prawda - zwłaszcza że często dłonie nim też traktuje 

 

 

Proponuję kupić wodę destylowaną
 

też tak robie - mimo braku dowodów na brak jego skuteczności na kraniczance 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Następne pytanie - co to jest woda RO? I tu pytanie do Scooby_brew - mieszkasz w Stanach, to po sąsiedzku ze mną - jak ta woda nazywa się po angielsku? Można to kupić w Wal-Mart?

Ja kupuję nie RO (Reverse Osmosis), tylko wodę destylowaną, ok $0.88/gallon w każdym sklepie spożywczym, w Walmart też. Do tego mierzysz i wlewasz 1/4 oz. Starsanu, miarka jest na butelce. I jest gotowe. aha, kup sobie butelkę do sprejowania w sklepie za $1, przydaje się do Starsanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co większość pisze, to SS dezynfekuje pianą, ale jak pryskam ze spryskiwacza ciśnieniowego, to niekoniecznie na ściankach fermentora robi mi się jakaś wielka piana. Po prostu roztwór pokrywa ścianki i powoli spływa. Czy tak też działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak umyjesz NaOH i zdezynfekujesz StarSanem to raczej nic nie przeżyje. Dla pewności możesz przelać roztworem kwasu ortofosforowego przed dezynfekcją. Takie zmiany pH środowiska zabiją wszystko.

Myślę że butelki można by potraktować stężonym kwasem fluorowodorowym :P tez by wystarczyło :)

 

(Koniec zarcika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

przepraszam, jeśli było to już pisane, ale ja nie znalazłem , mam pytanie jaki jest okres przydatności/skuteczności koncentratu, bo nie udało mi się do takiej informacji dotrzeć .

 

Czy mając roczny koncentrat, można z niego korzystać , czy może trzeba zmienić proporcje przy roztworze ?

 

Po czym teoretycznie można poznać, że koncenctrat stracił właściwości ?

 

Serdecznie Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej jest zrobić dany roztwór. Im więcej tym lepiej bo fermentatorem możesz potrząsać i zrobi się piana. Zawsze jest wtedy zmniejszenie ryzyko powstania infekcji.

Trochę źle zadałem pytanie, bo to co napisałeś jest w sumie oczywiste.

Bardziej zależało mi na odpowiedzi czy ktoś dezynfekuje fermentator tylko spryskując go StarSanem z atomizera i nie ma problemów z infekcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Myję fermentor płynem do mycia naczyń, potem pare godzin w NaOH, przepłukanie wodą, wlewam pare litrów roztworu Starsanu i zamykam. Czy tak przechowywany fermentor ze Starsanem w środku mozna użyć za kilka(naście) dni od razu do wlania brzeczki? Czy ponownie mycie?

Edytowane przez krzychu_72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zawsze lepiej jest zrobić dany roztwór. Im więcej tym lepiej bo fermentatorem możesz potrząsać i zrobi się piana. Zawsze jest wtedy zmniejszenie ryzyko powstania infekcji.

Trochę źle zadałem pytanie, bo to co napisałeś jest w sumie oczywiste.

Bardziej zależało mi na odpowiedzi czy ktoś dezynfekuje fermentator tylko spryskując go StarSanem z atomizera i nie ma problemów z infekcjami.

 

Wystarczy spryskać - generalnie nie ma różnicy jak to zrobisz, ale to kwestia dokładnego pokrycia roztworem całej powierzchni wiadra.

Osobiście łatwiej mi zrobić 1L takiego roztworu w wiadrze i potrząsnąć nim kilka razy, niż walczyć z atomizerem.

No i pamiętaj że taki roztwór nadal możesz potem wykorzystać - jeżeli powierzchnia po nim jest jakby śliska, to roztwór nadal jest aktywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

U mnie też twarda i dokładnie ten sam problem - dlatego używam tylko przez jeden wieczór (zwykle nie potrzeba mi więcej niż 30-40 minut) a potem kanał.

 

PS. Trzeba kolumnę destylacyjną kupić :D Zawsze to jakiś pretekst :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak o  skuteczności,nie jest to jakiś mega mocny środek, przy mocniejszej infekcji totalnie nie daje rady.

A to nowość . A niby na podstawie czego takie wywody ? I co znaczy  mocniejsza infekcja ? Niby co drobno ustroi w takiej ilości że gołym okiem na ściankach widać ? Czy mówimy o konkretnych gatunkach na które star san nie działa ?

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.