Skocz do zawartości

Star San - Wasze rady


denwer

Rekomendowane odpowiedzi

Jak łatwo zauważyć coraz więcej użytkowników staje się posiadaczami Star San'a m.in. dzięki akcjom na forum.

 

Na obcojęzycznych forach można poczytać trochę o różnych sposobach użytkowania tego specyfiku. Jedni rozrabiają w plastikowych bańkach, inni trzymają go w kegach pepsi, spora część używa małych butelek ze spryskiwaczem.

 

Żeby uniknąć niepotrzebnych strat chciałem zasięgnąć rad i zapytać się użytkowników Star San'a jak Wy postępujecie z nim?

Jak go rozrabiacie i przechowujecie?

Jak długo go przechowujecie?

Jaki sprzęt nim dezynfekujecie, w jaki sposób i w jakich ilościach?

Czy używacie go ponownie? Jeśli tak to jak długo można go tak wykorzystywać (kiedy traci swoje właściwości) i w czym go przechowywać do ponownego użycia?

 

To są pytania jakie mi się w chwili obecnej narzucają ale może, ktoś będzie miał inne problemy, dlatego zachęcam wszystkich do dyskusji.

Może dzięki Waszym radom uda się kiedyś stworzyć jakiś poradnik dla osób zainteresowanych Star San'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie sporo informacji jak używać. http://www.piwo.org/topic/7125-jak-to-jest-wlasciwie-z-tymi-srodkami-dezynfekujacymi-ktore-nie-wymagaja-splukiwania/page__hl__starsan

 

Z tego co wiem najlepiej rozrabiać go w wodzie destylowanej, wtedy najdłużej utrzymuje swoje właściwości ;) Przechowywać w zamkniętym pojemniku i reszta tak jak furio pisał. Nie jest wrażliwy z tego co czytałem na światło. Dezynfekuje się pianą i stykiem jego z powierzchnią, można rozpylać atomizerem. Obecnie używam tylko do kegów i przelewam z jednego do drugiego, Reszta w linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wam się jakoś wyjątkowo mocno pieni, czy z grubsza tak jak płyn do mycia naczyń?

Mocno się pieni. Właśnie wlałem ok 1.5L roztworu do fermentora. Kilkanaście sekund intensywnego wstrząsania i jest cały fermentor piany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mętności to z tego co mówią w internetach może się tak dziać w przypadku kranówki.

Przykładowy film ilustrujący zjawisko:

Nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi czy to zupełnie dezaktywuje działanie Star San, ale ja na wszelki wypadek zaopatrzę się w destylowaną.

 

Co do piany to rozprowadziłem na ściankach spryskiwaczem 0.25L. Jakiejś gigantycznej piany nie było, ale może to też wina kranówy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego stężenia używacie, czy moje obliczenia 40ml na 5l sa poprawne?

 

Nie coś źle policzyłeś... Z obliczeń na 5 litrów powinno dać się 7,5 ml starsanu. Scooby dawał gdzieś fajne przeliczenia ilości star sanu do wody ale jakoś teraz nie mogę tego znaleźć...

 

EDIT: Dobra mam: http://www.piwo.org/topic/14144-wspolny-zakup-star-san/page__st__100#entry288728 są tu podane sposoby na obliczenie ilości star sana ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starsan właśnie chodzi o to żeby było dużo piany. To jest cała idea tego ustrojstwa. Na filmikach "instruktażowych" na YT niektórzy polecają nawet wylaśnie starsan i zostawić pianę na dnie pojemnika a piwo wlewać pod tą pianę. Ma to dawać barierę ochronną dla piwa w czasie wlewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie, jakie macie patenty na odmierzenie 1 albo 2ml? :)

 

mam taką miarkę z IKEI:

stam-miarki-w-ksztacie-yzek--szt__0173766_PE327891_S4.JPG

ale średnio to wygodne

 

takie małe strzykawki jak mają na filmikach na youtube da się kupić normalnie w aptece czy raczej w sklepach z artykułami medycznymi?

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyy... W aptece kupisz strzykawki 5ml 10 ml 20 ml 50 ml ;) Mają wszystkie podziałki i ładne skale, ja sobie sprawiłem kiedyś cały zestaw i nimi po dziś dzień wszystkie takie rzeczy odmierzam. Strzykawka 10 ml jest najbardziej praktyczna do Star sanu i Kwasu mlekowego ;) Do tego kup w jakimś budowlanym najcieńszy wężyk igielitowy idealnie pasuje na końcówkę strzykawki ;) Można potem też pobierać przez dziurkę od rurki fermentacyjnej próbki do pomiaru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą że do 300ppm nie trzeba spłukiwać. Jakie w tym przypadku są proporcje ml/L ?

 

Zgodnie z instrukcją: 1 Ounce per 5 Gallons = 300 ppm czyli 1,5625ml/L daje 300ppm i wtedy nie trzeba spłukiwać.

 

Przy okazji dopiszę jeszcze, że dobrze jest używać wody destylowanej lub np. RO ponieważ z tego, co wyczytałem jeżeli ktoś ma twardą wodę to Star Stan potrafi dość szybko zmętnieć.

 

Odmierzać można tak, jak napisał Krzysiek czyli strzykawką - ja osobiście mam taki pojemniczek wzięty z laboratorium badań diagnostycznych, która ma miarkę co 2,5ml czyli akurat mam zaznaczone 7,5ml - idealnie na 5L baniak.

 

pojemnik-do-pobrania-kalu-na-badanie-og%C3%B3lne-2.jpg

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

pytanie, po jakim czasie można używać rzeczy dezynfekowane starsanem ( bez płukania), bo nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji, w przypadku OXI jest to np 40 minut, z ClO2 podobnie , natomiast nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji o starsanie .

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

pytanie, po jakim czasie można używać rzeczy dezynfekowane starsanem ( bez płukania), bo nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji, w przypadku OXI jest to np 40 minut, z ClO2 podobnie , natomiast nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji o starsanie .

 

Pozdrawiam

 

Piotr

 

Po star sanie niby minuta do paru minut, natomiast po ClO2 tak samo parę minut, OXI nie używałem więc nie wiem.... W przypadku star sana można też zalewać bezpośrednio na pozostałości piany, na wszystkich filmikach tak amerykanie robią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No właśnie, jak to jest z tym zmętnieniem ? U mnie dodanie Starsanu natychmiast męci wodę. Działa wtedy czy nie ? Notabene, tak dla testów muszę spróbować dodać kwasu mlekowego żeby zmniejszyć PH wody zanim dodam Starsan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie pH ma starsan jeżeli powyżej 3 to nie działa. Zmętnia się pod wpływem twardej wody też... Tak jak Scooby pisał najlepsza jest destylowana albo RO. U mnie roztwór zmętnia się po kilku dniach dopiero, ale pianę wytwarza i pH ma dalej poniżej 3 więc działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że zmętnia się od twardej wody, stąd też pomysł testu z kwasem mlekowym. Nie działa w sensie w ogóle nie dezynfekuje ? Mówię o sytuacji kiedy natychmiast następuje zmętnienie a nie po jakimś czasie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.