Skocz do zawartości

witbier z dodatkiem pszenicy


funekp

Rekomendowane odpowiedzi

witam tak jak w temacie myśle o uwarzeniu witbira i teraz takie pytanie odnaśnie pszenicy, mam sporo pszenicy o zastosowaniu bardziej paszowym i pytanie czy taki surowie nadaje się?? Czy nie wniesie do piwa jakiś dziwnych smaków typu paszowego czy coś innego nie porządanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś jak karma dla zwierząt głównie chodzi mi o to czy taki surowiec się nadaje. Jak wiadomo słoduje się ziarna specjalnych odmian browarnianych, pszenica oczywiście będzie kleikowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dowcip właśnie jest w tym, że dodaje się pszenicę "normalną", a nie "browarnianą" (o ile taka jest).

Paszowa - to pewnie coś takiego jak "sól drogowa" :)

Czyli to samo co pszenica która jedzie do młyna, tylko bez ścisłej kontroli jakości.

Ja bym nie dawał - kto wie co normy "paszowe" zakładają, nie wiem czy na pewno nie będzie żadnych pleśni czy innego świnstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jestesmy przy witku to sie podepne... bede warzyla wg receptury Dori ale dodam do tego drozdze s33 i rodzynki. Pytanie jak osiagnac kolor "soku pomaranczowego"? zmetnienie bedzie ok ale co dolozyc aby uzyskac taki rasowy pomaranczowy kolor? widzialam gdzies wywiad Kopyra gdzie udzialajacy popijal piwko wlasnie bardzo metne, super pianka a do tego kolor byl rewelka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pszenica ładna bez pleśni właśnie z pola przyjechał nie wiem dokładnie ale ta co na młyn idzie musi mieć odpowiednią zawartość glutenu a tu nikt nie sprawdza nic bo po co zaryzykuje to się dowiem co wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję pszenicę na bazarach, zwykłe stoisko z ziarnem w workach, pasza dla gołębi, kasza dla ludzi, psów... Istotne aby pszenica była czysta, domieszka syfków może zepsuć cel zastosowania w piwowarstwie domowym. W razie niepewności do czystości oczyść powietrzem, sitem itp. Ja stosuję do kiełkowania i suszenia dymem w wędzarni więc wcześniej ją płukam. Możliwe, że podczas kleikowania na wierzch wypłyną paprochy, sitkiem sprzątniesz☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję do kiełkowania i suszenia dymem w wędzarni więc wcześniej ją płukam.

 

Nie wiem jaką czynność na pszenicy wykonuje GB..., ale ja zwykle przed słodowaniem ziarno płuczę/przepłukuję/spłukuję/wypłukuję spławki/*. Czasami pukam się w czoło, ale chyba nie o to chodziło.

* niepotrzebne skreślić

Na słód pszeniczny jak również do witbiera stosuje się pszenicę ozimą, najlepiej odmiany chlebowe o niskiej zawartości białka - do 12,5%. Kupując na bazarach trudno się tego dowiedzieć, ale może rolnik ma wyniki badań robionych podczas skupu i wie coś więcej o swojej pszenicy (jeżeli kupujemy bezpośrednio z gospodarstwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.