Jump to content
Sign in to follow this  
AndrzejKu

Woda Kraków ujęcie Rudawa

Recommended Posts

Piszę już to chyba po raz trzeci-czwarty ;) w krakowskim raporcie nie ma najważniejszego czyli HCO3- (albo zasadowości ogólnej), poza tym dość niski wapń w tym ujęciu, ja bym dodawał jakieś sole aby go podbić.

Nie masz problemu z klarownością piw na tej wodzie?

Edited by kantor

Piwa są klarowne. Przynajmniej nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości. Piwa w smaku też wychodzą według mnie całkiem niezłe. Martwiłem się, że twardość wody może być za niska :)

Dnia 26.10.2014 o 15:48, kantor napisał:

Piszę już to chyba po raz trzeci-czwarty ;) w krakowskim raporcie nie ma najważniejszego czyli HCO3- (albo zasadowości ogólnej), poza tym dość niski wapń w tym ujęciu, ja bym dodawał jakieś sole aby go podbić.

Nie masz problemu z klarownością piw na tej wodzie?

Odkopię trochę temat, otrzymałem informacje od krakowskiego MPWiK dot. ujęcia wody Raba:

zasadowość ogólna, średnia = 2,2 mmol/l czyli 134 ppm.

Załączam profil z tego ujęcia w formacie BS2.

MPWiK_Krakow_Raba_2017.bsmx

Parametry:

• Początkowe blg: -INF* (OG 0)
  • Końcowe blg: -INF* (FG 0)
  • Alkohol objętościowo: 0%
  • Objętość: 0l
  • Czas gotowania: 0min

Składniki / schemat chmielenia:

Notatki:

Edited by eltomek

Czyli wodorowęglany 134 mg/l, nawet nie aż tak wysokie, sporo niższe niż u mnie ze Skawiny.

Kantor jak i czy w ogóle modyfikujesz wodę? Do tej pory nie zgłębiłem tematu, a ujęcie mam chyba to samo :) (w Skawinie mieszkam i warzę). 

Wodociągi w Skawinie chyba mają dwa ujęcia to się upewnij z którego masz.

U mnie w skrócie: zakwaszam w piwach do jasno-bursztynowego (do tak z 20EBC) do 5-6ml kwasu mlekowego 80% (+0,5-1ml do wysładzania) maksymalnie (dla bardzo jasnych np. Grodziskie), kiedyś zakwaszałem i dla trochę ciemniejszych, teraz odpuściłem, co do soli, to dla piw słodowych podbijam chlorki do poziomu siarczanów (chlorkiem wapnia), dla chmielowych lub zbalansowanych zazwyczaj zostawiam jak jest, oprócz tego trochę gipsu dodaję do bitterów.

Edited by kantor

Odkopuję.

Czy ma ktoś z was może komplet informacji wystarczający do wyliczenia korekty wody w Bru'N"Water i innych kalkulatorach? Z tego co pamiętam w zestawieniach MPWiK brakowało m.in. zasadowości ogólnej, a moje maile do nich nie doczekały się odpowiedzi.