Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Piwny turysta] The Strands Brewery z Nether Wasdale

Recommended Posts

 

 Lake District, przepiękna kraina leżąca w północno-zachodniej Anglii. Znajdziemy tam urzekające swoim pięknem jeziora, otoczone tajemniczą aurą, gęste lasy oraz łagodne, zielone wzgórza. Prawda, że brzmi to fantastycznie. Niestety, ziemie te mają jeden mały „feler”. Jest nim kapryśna pogoda, która czyni z tych ziem najbardziej wilgotnym obszarem Anglii.

DSC00166

 

 Co począć, gdy aura nie będzie sprzyja pieszym wędrówkom? Udać się do miejscowej oberży, która z pewnością będzie serwowała miejscowe piwo! A jak szczęście wam dopisze, to i może natraficie na jeden z kilkunastu działających na tym terenie brewpubów.

 

 Dziś o browarze „The Strands Brewery” z osady Nether Wasdale, która pełni rolę głównej bazy wypadowej do najgłębszego jeziora w całej Anglii, do jeziora Wast Water.

 

 Browar powstał na początku 2008 roku, na terenie dwustuletniego pensjonatu „The Strand Inn”. Z początku warzył na dość amatorskim sprzęcie, o jednorazowym wypuście oscylującym wokół dwóch hektolitrów. Jednak z czasem, gdy piwo zyskało uznanie na miejscowych festiwalach, browar zainwestował w nowy sprzęt, którego moc obliczona jest na 9 hektolitrów (5,5 barrel).

 

 Jak przystało na brytyjskiego rzemieślnika, browar nie trzyma się utartego, piwnego schematu. W ciągu roku browar warzy, około 20 gatunków piwa, które są następnie dystrybuowane wśród okolicznych pubów i sklepów, pod postacią beczki i butelki.

 

 Nawet największy malkontent będzie w pełni ukontentowany tym co zastanie na miejscu. Począwszy od Amber Ale (3,8% alk.), Pale Ale (4,1% alk.), English Porter (5,0%alk.), Brown Bitter (3,8% alk.), Honey Ale (4,5% alk.), Red Ale (4,3% alk.), poprzez Bittera (4,3% alk.), Chocolate Stout (4,8% alk.), Lambic (8,5% alk.) a skończywszy na Barley Wine (10,2% alk.), Wheat Beer (3,9% alk.) i IPA (5,0% alk.). Prawda, że brzmi intrygująco.

 

 Niestety, całego tego cymesu nie da się posmakować za jednym podejściem. Browar warzy rotacyjnie, aczkolwiek w ich firmowym pubie można za każdym razem posmakować przynajmniej ośmiu piw polewanych z wyszynkowych pomp.

 

 A czy warto skosztować tych piw? No cóż, mogę mówić tylko za nas. Nie mogliśmy rozstać się z tym miejscem nie roniąc łez. Genialne miejsce umiejscowione w przepięknych okolicznościach przyrody!

Budynek produkcyjny browaru

Budynek produkcyjny browaru

.

DSC00162

.

DSC00163

.

DSC00158

.

English Porter

English Porter

.

Brown Bitter

Brown Bitter

.

Bitter

Bitter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2879 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.