Skocz do zawartości

Alderaan Brewery


Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, lukaschels napisał:

A te święta raczej nie zdążysz. Jestem ciekawy efektu

Raczej zdążę ;) 10 dni fermentacji, 14 dni infuzji z dodatkami i w butle.

 

19 godzin temu, markus383 napisał:

Stosowałeś kiedyś syrop klonowy? Nie śledziłem całego wątku :/

Coś zostaje z niego, czy odfermentowuje jak cukier? Wiem, że to trochę głupie pytanie, bo jeśli odfermentowywałby jak cukier to lepiej byłoby dodać cukru. Bardziej ciekawy jestem efektu użycia tego składnika.

 

Pozdrawiam,

Mateusz.

 

Hej,
Nie stosowałem, ale właśnie do tego piwa w 3-4 dniu fermentacji pójdzie syrop klonowy. Co do efektów, muszę poczekać, ale za to mogę podzielić się wiedzą nabytą w internecie ;)

 

Ważną kwestią jest jakość syropu klonowego. W Stanach i Kanadzie są 3 klasy produktu: A, B i C. U nas w Polsce dostępny jest wyłącznie syrop  Grade A - czyli najgorszy. Podobno najtrudniej z niego uzyskać dobre efekty i powinno się użyć przynajmniej Grade B, a z pewnością trzeba go użyć mniej dla dobrego efektu. 

 

Efekt będzie też zależny od ekstraktu. Przy takim jak w tym moim piwie, czyli dość niskim jak na dodatek syropu klonowego, prawdopodobnie niewiele z niego zostanie, bo drożdże przejedzą cały cukier. Inaczej kwestia może mieć przy piwach 26-28blg i więcej. Wtedy drożdże po przefermentowaniu bazy, mogą już nie mieć "siły" żeby przejeść dodatek syropu klonowego. Mają po prostu swoją tolerancję na alkohol i powyżej pewnego poziomu nie wejdą. Wtedy syrop klonowy doda sporo słodyczy i pozostawi po sobie więcej aromatu. Dlatego właśnie syrop klonowy dodaje się do Pastry Imperial Stoutów. Można też ewentualnie dodać syrop klonowy przy rozlewie i butelki spasteryzować, ale to w warunkach domowych będzie trudne do przeprowadzenia.

 

Ja będę dodawał około 1kg syropu klonowego na 23L piwa. Mam co prawda syrop klonowy przywieziony z Kanady, jest bez oznaczenia jakości, więc prawdopodobnie i tak jest tej najgorszej jakości. Zobaczymy jak wyjdzie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infuzji?

Na swoje zrobiłem 10 listopada i zastanawiam się że mogę się nie wyrobić.
Obecnie u mnie drożdże są w połowie roboty i z 15 blg zeszły do 8. I ciągle w miarę często bulga. Ogólnie w smaku bardzo mocno wybija gorycz z skórki pomarańczy i muszę czyms ja zbić, może słodzik do butelki

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2019 o 08:09, Szalas85 napisał:

 

 

 

 

 

Ważną kwestią jest jakość syropu klonowego. W Stanach i Kanadzie są 3 klasy produktu: A, B i C. U nas w Polsce dostępny jest wyłącznie syrop  Grade A - czyli najgorszy. 

 

 

 

 

Tutaj się z kolegą nie zgodze https://www.zdrowekolorowe.pl/pl/p/SYROP-KLONOWY-C-BIO-250-ml-TERRASANA/1466

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2019 o 11:56, Thorgall napisał:

 

Ooo widzisz, ja nie mogłem znaleźć. Ale ta cena jest podejrzana jak na Grade C, niemniej jednak, jeżeli rzeczywiście to jest Grade C, to nic tylko kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2019 o 08:39, Szalas85 napisał:

#GF226 Wampa (Session IPA) ~ 12Blg / 80IBU

 

 

Jak wyszło piwo? Jak się zachowały drożdże? mają wysokie dofermentowanie, piwo nie wyszło zbyt puste?

Przy tym ekstrakcie goryczka chyba wykręcająca? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, winner napisał:

 Pierwotnie były uznawane jako bretty. Czy nie należy wszystkiego traktować NaOH po nich jak po brettach?

Są to Saccharomyces cerevisiae var. diastaticus, które to drożdże wytwarzają glukoamylazę. Niektóre szczepy (nie wiem czy wszystkie) są w stanie wytworzyć błonę ochronną na powierzchni sprzętu utrudniającą dezynfekcję. Dlatego ja bym użył NaOH. Jednak bawiłem się tym szczepem kiedyś, nie miałem pojęcia co to te diastaticus i problemów raczej później nie miałem. Z tym, że ja wiadra po zwykłym myciu, myję jeszcze NaOH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 23.11.2019 o 14:07, DonBeer napisał:

 

Jak wyszło piwo? Jak się zachowały drożdże? mają wysokie dofermentowanie, piwo nie wyszło zbyt puste?

Przy tym ekstrakcie goryczka chyba wykręcająca? 

Ten szczep pozostawia spore zmętnienie i ono też buduje ciało. Piwa na tym szczepie wychodzą soczkowe, mają całkiem przyjemne ciało pomimo wysokiego odfermentowania. Goryczka była przyjemna do momentu w którym piwo się utleniło. W tym momencie jest zbyt ostra, a piwo generalnie jest średnie, więc ostatnie butelki czekają do wylania, nie ma się po co męczyć. Natomiast jak było świeże, było bardzo smaczne.

 

Mycie sprzętu:

Szczep WLP644 nie wymaga dodatkowych procedur przy myciu i dezynfekcji sprzętu, wystarczą standardowe procedury.

 

Moja standardowa procedura przygotowania wiaderek do fermentacji:

1. Mycie wiaderka gąbeczką i płynem do mycia naczyń.

2. Zalanie wiaderka 2% roztworem ługu

3. Przed użyciem, wylewam ług, opłukuje wodą i używam star sana.

 

Ten drugi punkt nie jest wymagany, czasami go pomijam. Wynika to bardziej z tego, że po prostu przechowuje roztwór ługu w piwnicy, więc przelewam go z wiaderka do wiaderka przed każdym użyciem. Tak mi po prostu wygodnie. Natomiast wielokrotnie zdarzało mi się po tych drożdżach używać tylko star sana i też było ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#GF231 Rathar (New England IPA) ~ 13,5Blg

 


Data: 2020-01-02
Surowce na 20L:

  • Pils Viking - 6,5kg
  • Płatki Orkiszowe - 0,4kg

 

Drożdże: The Yeast Bay Hazy Daze

Zacieranie 25L (wysładzanie 8L)

  • 65°C - 40min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 60min

  • Hopstand 15min - po 75g Amarillo i Citra

Dodatki na cichą:

  • Amarillo + Citra po 100g

 

OG: 13,5°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 25L 

Wydajność wg. Grainfather 62%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 10 dni - 17°-21°
  • Cicha: 14 dni - 21°-4° / 3 ostatnie dni Cold Crash

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • 09.01 - dodane po 100g Citry i Amarillo w 21,2C.
  • 29.01 - rozlane. 
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
12 godzin temu, leonzn napisał:

 

caly czas chmielisz "na zimno" przez 2 dni ?

 

Nie, raczej dłużej, ale ma to też związaek z większą ilością. Zwykle trzymam tydzień z chmielem zanim zacznę chłodzić. Teraz chmiel dodałem 5 dni temu, temperatura w fermentorze waha się w przedziale 21-22 stopnie w zależności od pory dnia, albo czy przypadkiem nie wietrze w pokoju ;) Chłodzenie palanuje włączyć za 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Szalas85 napisał:

Nie, raczej dłużej, ale ma to też związaek z większą ilością. Zwykle trzymam tydzień z chmielem zanim zacznę chłodzić. Teraz chmiel dodałem 5 dni temu, temperatura w fermentorze waha się w przedziale 21-22 stopnie w zależności od pory dnia, albo czy przypadkiem nie wietrze w pokoju ;) Chłodzenie palanuje włączyć za 2 dni.

 

Sorry, ale musze jeszcze dopytać bo właśnie przesłuchałem Wasze podcasty o chmieleniu i DDH i tam mówiłeś , ze dajesz na max 2 dni. Co sie zmieniło że wydłużyłeś ten czas?

Jaki sposób aktualnie wykorzystujesz na odfiltrowywanie chmielin po cichej oprócz cold crush?

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, leonzn napisał:

 

Sorry, ale musze jeszcze dopytać bo właśnie przesłuchałem Wasze podcasty o chmieleniu i DDH i tam mówiłeś , ze dajesz na max 2 dni. Co sie zmieniło że wydłużyłeś ten czas?

Jaki sposób aktualnie wykorzystujesz na odfiltrowywanie chmielin po cichej oprócz cold crush?

dzieki

 

Ekstrakcja olejków chmielowych w 90% następuje w ciągu pierwszej doby. Nie pytaj mnie o to skąd taki wniosek, bazuje on na prywatnych doświadczeniach i nie mam na to żadnych dowodów w postaci naukowych tekstów. Wystarczy więc trzymać chmiel 2 dni, żeby uzyskać odpowiedni aromat. Natomiast obecnie chmiel jest pelletowany w niższych temperaturach, co prawdopodobnie skutkuje tym, że w chmielu jest więcej enzymów niż było w nim wcześniej. To z kolei często wznawia fermentację i wtedy warto przeciągnąć to chmielenie, żeby drożdże zrobiły swoją robotę. Temat jest złożony i zależy od sytuacji, od tego jak był chmiel pelletowany, w którym momencie go wrzucisz i w jakiej temperaturze. 

 

Przemawiają też czasami względy praktyczne, czasami mam określony dzień w którym mogę się zająć rozlewem, albo mam wolną lodówke etc. etc.

 

To co jest pewnie najistotniejsze w tym całym moim bełkocie, to że tygodniowe chmielenie w 22 stopniach, moim zdaniem, nie powoduje powstawania trawiastych aromatów.

 

Chmieliny filtruje dodatkowo przez pończochę, albo bazooke. Czasami nie używam nic, jeżeli widzę, że wszystko łądnie opadło. Część osadów też zostaje w zaworku grawitacyjnym podczas rozlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Szalas85 napisał:

To co jest pewnie najistotniejsze w tym całym moim bełkocie, to że tygodniowe chmielenie w 22 stopniach, moim zdaniem, nie powoduje powstawania trawiastych aromatów.

 

dzieki za wyczerpującą odpowiedz

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, leonzn napisał:

 

dzieki za wyczerpującą odpowiedz

pozdrawiam

Wtrącę się nieproszony do dyskusji (przyznaję że śledzę te zapiski) - Scott Janish ostatnio umieścił wpis na swoim blogu wpis potwierdzający tę tezę i pełen odnośników do naukowych tekstów ;)

http://scottjanish.com/a-case-for-short-and-cool-dry-hopping/

Edytowane przez marek-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#GF232 R2D2 (Pastry RIS) ~ 28Blg

 

Data: 2020-03-06
Surowce na 23,5L:

  • Finest Pale Ale (Simpsons) - 9,3kg
  • Płatki Owsiane - 1,2kg
  • Mix ciemnych karmeli (Simpsons) - 1,4kg
  • MIx palonych (różne słodownie) - 1,4kg
  • Laktoza - 1kg

 

Drożdże: Blend WLP644 i Hazy Daze

 

Zacieranie:
Zacieranie na dwa razy. Najpierw około 7kg pilsa + 0,8kg płatków owsianych w 23 litrach wody. Wysładzane 10L wody. Potem reszta słodów zacierana w uzyskanej brzeczce. Nie zrobiłem pomiaru przed wrzuceniem słodów. Uzyskałem w ten sposób 30L brzeczki o ekstrakcie 21,2 plato. Poniższe temperatury były zastosowane do obydwu zacierań.

  • 68°C - 60min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 120min

  • 60' - 60g Amarillo
  • 5' - 1kg Laktoza

Dodatki na cichą:

  • 50g mocno opiekanych płatków dębu francuskiego
  • 50g średnio opiekanych płatków dębu amerykańskiego
  • 900g prażonego ziarna kakaowca

 

OG: 28°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 23,5L 

Wydajność wg. Grainfather ??%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 28 dni - 16°-20°
  • Cicha: 

Uwagi:

  • Czas pracy 8h
  • 22.03 - Przelany na cichą po 16 dniach fermentacji i zniesiony do piwnicy do 18 stopni. 
  • 09.04 - Dodałem po 50g płatków dębowych, mocno opiekanych francuskich i średnio opiekanych amerykańskich.
  • 09.04 - Dodałem 900g prażonych ziaren kakaowca.
  • 09.04 - Odfermentowany do 11blg.
  • 10.06 - Rozlany do butelek. Generalnie trochę za słodki i za kwaśny, ale ogólnie daje radę. Dodałem:
    32H - aromat Hazelnut 
    32K - aromat Kokosa
    32 - kawa (8 espresso na 7L) + mix aromut hazelnut i kokosa.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#GF233 Rathar (Session IPA) ~ 12Blg

 

Data: 2020-03-14
Surowce na 27L:

  • Finest Pale Ale (Simpsons) - 5kg
  • Golden Naked Oats (Simpsons) - 1kg
  • Carapils - 0,5kg

Drożdże: Blend WLP644 i Hazy Daze

 

Zacieranie 24L + 9L wysładzania:

  • 68°C - 60min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 60min

  • Hopstand 15' - 60g Amarillo + 60g Citra

Dodatki na cichą:

  • 75g Amarillo + 75g Citra

 

OG: 12°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 27L 

Wydajność wg. Grainfather ??%

 

Fermentacja:

  • Fermentacja: 13 dni - 16°-23°
  • Leżakowanie: 3 dni - 20°-4°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • 25.03 - Dodałem 150g Amarillo 2019
  • 03.04 - Rozlałem do kega 20L. Chujowe, metaliczne, jednak coś jest nie tak z tym fermentorem Grainfathera. Prawdopodobnie będzie do wylania.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jak z goryczą przy takim chmieleniu? Jest, czy jej nie ma, czy może nie zwracasz na nią uwagi? Będę robił ipkę na kveikach i myślę nad chmieleniem. Widziałem, że stosujesz taką metode i właśnie zacząłem się nad nią zastanawiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2020 o 15:54, minorum napisał:


Po 10 dniach jak przelewasz na cichą to nie ma zielonego jabłka?

 

Nie no, przy prawidłowo przeprowadzonej fermentacji i zdrowych drożdżach, przy tym szczepie, fermentacja skończy się w 5 dniu. Po dziesięciu nie powinno być żadnych wad. Z resztą 13 blg to większość drożdży górnej fermentacji fermentuje w 5 dni.

 

W dniu 14.03.2020 o 13:59, markus383 napisał:

Cześć.

Jak z goryczą przy takim chmieleniu? Jest, czy jej nie ma, czy może nie zwracasz na nią uwagi? Będę robił ipkę na kveikach i myślę nad chmieleniem. Widziałem, że stosujesz taką metode i właśnie zacząłem się nad nią zastanawiać :)

 

Goryczka przy chmieleniu na hopstand oczywiście jest. Wcześniej nie liczyłem IBU dla tego typu chmieleniu, ale odkąd korzystam z aplikacji Grainfathera, to ona to wylicza. Dla tej warki, aplikacja wypluła 30 IBU. Według moich założeń, goryczka ma być średnio-niska, czyli 2/5.

 

Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#GF234 T-Fighter Gasoline (Oatmeal Black IPA) ~ 15Blg / 60 IBU

 

Data: 2020-03-15
Surowce na 20L:

  • Finest Pale Ale (Simpsons) - 5kg
  • Golden Naked Oats (Simpsons) - 1kg
  • Płatki Owsiane - 1,2kg
  • Orkiszowy Czekoladowy - 0,5kg

Drożdże: Blend WLP644 i Hazy Daze

 

Zacieranie 24L + 4L wysładzania:

  • 68°C - 60min
  • 72°C - 10min

Gotowanie 60min

  • 60' - 50g Amarillo 2018
  • Hopstand 15' - 100g Amarillo 2018

Dodatki na cichą:

  • 150g Amarillo 2019

 

OG: 15°Blg
FG: 3°Blg
Objętość: 20L 

Wydajność wg. Grainfather ??%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 7 dni - 20°-24°
  • Cicha: 7 dni - 20°-4°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • Puściłem drożdże w temperaturze pokojowej od razu na wolny wzrost, dobiły do 24 stopni i po dobie od startu fermentacji zaczęły zwalniać. Myślę, że uda się to piwo zrobić w formule 7 burzliwej i 7 dni cichej.
  • 22.03 - rano właściwie brak jakichkolwiek oznak fermentacji, piana zniknęła, ruch w piwie zerowy, powoli chmieliny opadają. Myślę, że w poniedziałek przeleję na cichą.
  • 03.04 - Przelane do butelek. Wyszło spoko, sosnowo-porzeczkowe, może nie tak intensywne jak sobie wyobrażałem, ale ok. Goryczka w punkt.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#GF235 Dagobah System (Multigrain Brett Ale) ~ 12Blg

 

Data: 2020-03-20
Surowce na 22L:

  • Pszeniczny (Euromalt) - 3,5kg
  • Finest Pale Ale (Simpsons) - 1kg
  • Golden Naked Oats (Simpsons) - 0,5kg
  • Żytni - 0,5kg
  • Carpils - 0,5kg
  • Dekstrynowy - 0,4kg
  • Cookie -0,4kg

 

Drożdże: brzeczka podzielona na dwa wiadra, zaszczepiona różnymi blendami brettów: OYL210 / OYL218. 

OYL210 - drożdże przeterminowane lekko ponad miesiąc. Litrowy starer na mieszadle, skończył pracę po 2 dniach, zadany po 5.

OYL218 - drożdże przeterminowane 3 tygodnie. Litrowy starter bez mieszadła, wstrząsany. Zaczął pracę po 3 dobach, po 4 było koniec pracy, po 5 zadany.

 

Zacieranie 23L + ?L wysładzania:

  • 68°C - 60min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 60min

  • Hopstand 15' - 100g Amarillo

Dodatki na cichą:

  • ???

 

OG: 12°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 2x12L 

Wydajność wg. Grainfather ??%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 28 dni - 20°-24°
  • Cicha: 7 dni - 20°-4°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#GF236 Dagobah System (Alderambic) ~ 12Blg

 

Data: 2020-04-04
Surowce na 22L:

  • Pale Ale (Viking) - 3,5kg

Drożdże: Blend... dwóch blendów ;) Roselar i Melange. Każda gęstwa rozbujana na 0,5L starterze przez 2 tygodnie.

 

Zacieranie:

  • 68°C - 60min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 60min

  • bez chmielenia

Dodatki na cichą:

  • ???

OG: 12°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 12L 

Wydajność wg. Grainfather ??%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 9miesięcy - warunki pokojowe od 18°-22°
  • Cicha: 9miesięcy - warunki pokojowe od 18°-22°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#GF237 Wampa (Session IPA) ~ 12,5Blg

 

Data: 2020-04-04
Surowce na 22L:

  • Pale Ale (Viking) - 3,5kg

Drożdże: WLP007 California Ale - gęstwa 100ml

 

Zacieranie:

  • 68°C - 60min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 60min

  • 75g Amarillo na Hopstand 15min

Dodatki na cichą:

  • Marakuja + Amarillo

OG: 12,5°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 10L 

Wydajność wg. Grainfather ??%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 7 dni - 20°-22°
  • Cicha: 7dni - 22°-4°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.