Skocz do zawartości

Alderaan Brewery


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.03.2019 o 16:45, MistrzSuspensu napisał:

Co prawda dysponuję BrewMonkiem, ale to chyba to samo. Ja poprawiłem wydajność poprzez spuszczenie brzeczki przedniej do wiadra, następnie zalewam wodą do wysładzania młóto i tak cyrkuluję 30min do 1h. Mam przez to stałą wydajność od dłuższego czasu i do tego normalną. Siada dopiero przy gęstym zacierze, ale jest przynajmniej stała i da się przewidzieć ekstrakt brzeczki nastawnej. Niestety ale wysładzanie przy wyciągniętym koszu sprawia, że wydajność jest nie do przewidzenia. Raz wysładza szybciej, raz wolniej, albo się zatka, albo przeleci bez oporu przez złoże.

 

Rozumiem takie zabiegi, ale to już wolałbym wrócić do zwykłego gara. Kolejne warki zamierzam robić bez wysładzania, całość wody od początku do końca pójdzie do kotła. Jeżeli nic się nie poprawi, to prawdopodobnie zrezygnuje z Klarsteina.

 

EDIT: Jeszcze tak myślę, czy nie przecyrkulować brzeczki po podniesieniu kosza. Wysatarczyłoby podłączyć wężyk i wrzucić od góry. Może to pomogłoby nieco z wydajnością. Wypróbuje.

Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pierwszej metodzie wydajność i tak będzie słaba, ale może lepsza niż masz teraz. Przy drugiej to nie wiem jak dokładnie chcesz ją przeprowadzić, wlać wodę do wysładzania i cyrkulować razem z brzeczką przednią? Wydajność będziesz miał pewnie podobną jak przy pierwszej metodzie. Przy mojej metodzie masz tylko jedno dodatkowe wiadro do mycia (choć ja zlewam do tego, do którego śrutowałem, więc jestem na zero), cyrkuluję sobie tak długo jakbym wysładzał, jedynie dochodzi czas na spuszczenie brzeczki przedniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MistrzSuspensu napisał:

Przy pierwszej metodzie wydajność i tak będzie słaba, ale może lepsza niż masz teraz. Przy drugiej to nie wiem jak dokładnie chcesz ją przeprowadzić, wlać wodę do wysładzania i cyrkulować razem z brzeczką przednią? Wydajność będziesz miał pewnie podobną jak przy pierwszej metodzie. Przy mojej metodzie masz tylko jedno dodatkowe wiadro do mycia (choć ja zlewam do tego, do którego śrutowałem, więc jestem na zero), cyrkuluję sobie tak długo jakbym wysładzał, jedynie dochodzi czas na spuszczenie brzeczki przedniej.

Tu nie chodzi o mycie a o czas. Jak cyrkulujesz sobie wode do wysładzania to nie podgrzewasz brzeczki, więc na luzie tracisz przynajmniej pół godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#217 Rathar (Hazy IPA) ~ 15,5 Blg


Data: 2019-04-17
Surowce na 22L:

  • Pilzneński - 3kg
  • Pszeniczny - 3kg

Drożdże: 11L - WLP644 - gęstwa 250ml / 11L - Hazy Daze (The Yeast Bay) gęstwa 250ml.

Zacieranie 24L (wysładzanie 10L)

  • 70°C - 80min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 60min

  • 120g Citra - na hopstand.

Dodatki na cichą:

  • 11L - chmiel
  • 11L - chmiel + limonka + mięta

OG: 15,5°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 2x11L

Wydajność wg. Brewness: 78%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 19 dni - 17°-24°
  • Cicha: 10 dni - 23°-4°

Uwagi:

  • Czas pracy 5h
  • Zacierałem 2 godziny w sumie. Pierwsze pół godziny bez górnego sita, kilkukrotnie mieszając. Wysładzanie powolne, 10L około 25 minut.
  • Wiaderko z WLP644 wystartowało po około 5-6h, Hazy Daze potrzebowały około 12h. Oba starty w normie pomimo 2 tygodni w lodówce. Fermentacja wystartowała w 18 stopniach by po dobie osiągnęła 19,5. Po 72h wiadra zostaną wniesione do mieszkania do 22-23 stopni i tam zostawione na 2 tygodnie.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DonBeer napisał:

Zacierales już tak słodko? 

W jaki sposób i w jakiej formie będziesz dodawał miętę?

 

Tak, zacierałem już wcześniej tak słodko i przy bardzo obfitym chmieleniu na zimno, piwa wychodzą nawet zbalansowane. W browarze często zacieramy wysoko. Tutaj głównie chce sprawdzić, czy będzie to miało wpływ na poziom odfermentowania drożdży WLP644. Mięte będę dodawał suszoną, bez żadnej dodatkowej obróbki. Muszę przejrzeć notatki ile, bo nie pamiętam, ale raczej malutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem do kwasa ostatnio 0,7 g na litr, czyli tyle ile zalecane było w którymś odcinku Alchemii i wyszło strasznie miętowe i mało pijalne.

Nie znajo się


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#218 Greedo (Juicy Gose) ~ 13,5 Blg


Data: 2019-05-11
Surowce na 26,5L:

  • Pilzneński - 3kg
  • Pszeniczny - 2,6kg
  • Płatki Owsiane - 0,4kg
  • Laktoza - 0,5kg

Drożdże: 11L - WLP644 - gęstwa 150ml 

Zacieranie 24L (wysładzanie 10L)

  • 69°C - 60min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 65min

  • 16g soli / 20g kolendry / 10g pożywki

Dodatki na cichą:

  • pulpa z marakui

OG: 13,5°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 26,5L

Wydajność wg. Brewness: ??%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 8 dni - 17°-22°
  • Cicha: 14dni - 22°-4°

Uwagi:

  • Czas pracy 3h+3h
  • 24.05 - Dodane 1,5L pulpy z marakui.
  • 05.06 - Przelane do kegów. Dodane 1kg pulpy z marakui na refermentację zamiast cukru. Wyszło 22L w kegach i 4,5L w butelkach.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#219 Wampa (Session IPA) ~ 12,5 Blg


Data: 2019-05-11
Surowce na 24L:

  • Pilzneński - 3kg
  • Pszeniczny - 2,4kg
  • Płatki Owsiane - 0,6kg

Drożdże: Hazy Daze - gęstwa 200ml

Zacieranie 25L (wysładzanie 9L)

  • 67°C - 60min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 65min

  • hopstand - 150g Nelson Sauvin / 30g Mosaic

Dodatki na cichą:

  • 100g Nelsona, 50g Citra, 50g Enigma i 30g Galaxy = 230g

OG: 142,5°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 24L

Wydajność wg. Brewness: ??%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 10 dni - 17°-22°
  • Cicha: 7dni - 22°-4°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • 24.05 - Przelane na cichą z dodatkiem: 100g Nelsona, 50g Citra, 50g Enigma i 30g Galaxy.
  • 30.05 - Przelane do kegów. Wyszło około 19-20L. Dodałem 80g cukru na refermentację.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#220 Dagobah System (Wild Ale) ~ 12,5 Blg


Data: 2019-05-16
Surowce na 23L:

  • Pilzneński - 3kg
  • Pszeniczny - 2,4kg
  • Płatki Owsiane - 0,6kg

Drożdże: Gęstwa po Flandersie

Zacieranie 25L (wysładzanie 7L)

  • 67°C - 60min

Gotowanie 60min

  • brak chmielenia

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 12,5°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 2x11L

Wydajność wg. Brewness: ??%

 

Fermentacja:

  • Zakwaszanie: doba - 35°-24°
  • Burzliwa: 30 dni - 22°-23°
  • Cicha: 30dni - 22°-23°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • Bardzo długi start drożdży, prawie 4 doby. Zakwaszanie w jednym wiaderku przebiegło prawidłowo, w drugim się nie zakwasiło.
  • 10.06 - przelane na cichą. Obydwa wiadra zeszły z pH do 2,9-3,0, są baaardzo kwaśne, nie nadają się do picia w takim kształcie. Około 16 litrów przelałem do szklanego balona z dodatkiem 3kg pulpy z brzoskwini, po paru miesiącach trzeba będzie to zblendować z jakimś pale alem. Pozostałe 5 litrów przelałem do małego balona i zaszczepię nim jakąś świeżo uwarzoną brzeczkę.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#221 Charming Solo (Sweet Fruit Ale) ~ 13 Blg


Data: 2019-05-24
Surowce na 24,5L:

  • Pilzneński - 3kg
  • Pszeniczny - 1,6kg
  • Płatki Orkiszowe - 0,8kg
  • Płatki Owsiane - 0,6kg
  • Latkoza - 0,75kg

Drożdże: WLP644 - gęstwa

Zacieranie 25L (wysładzanie 7L)

  • 69°C - 40min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 60min

  • Na wyłączony palnik 50g Nelson Sauvin

Dodatki na cichą:

  • Owoce

OG: 13°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 23,5L

Wydajność wg. Brewness: ??%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 10 dni - 19°-22°
  • Cicha: 14dni - 24°-4°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • 05.06 - Przelane na cichą. Jedno wiadro z dodatkiem 1,5kg pulpy mango alphonso. Drugie wiadro z dodatkiem 0,5kg pulpy z marakui. Ekstrakt nie zmierzony.
  • 12.06 - przelane do butelek. Trochę siarkowe (dwutlenek siarki), wrrsja z mango bardziej siarkowa.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#222 Wampa (Hazy Ale) ~ 12 Blg


Data: 2019-06-07
Surowce na 30L

  • Pilzneński - 7kg

Drożdże: WLP644 / Hazy Daze / Brett D

Zacieranie 25L (wysładzanie 12L)

  • 65°C - 50min
  • 72°C - 20min

Gotowanie 60min

  • Na wyłączony palnik 100g Citry

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 12°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 31,5L

Wydajność wg. Brewness: 73%

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 10 dni - 19°-22°
  • Cicha: 14dni - 24°-4°

Fermentacja:

  • Burzliwa: 10 dni - 19°-22°
  • Cicha: 14dni - 24°-4°

 

Uwagi:

  • Czas pracy 4,5h
  • Warka podzielona na 3 wiadra, po lekko ponad 10L. Każde zadane innym szczepem drożdży. Do każdego wiadra dodałem po litrze wody, żeby zbić ekstrakt z 13,2 do 12blg.
  • 20.06 - wersje na wlp644 i hazy daze przelane na cichą. Wlp644 - z 60g vic. sec. i 50g Enigmy, a hazy daze z 50g citry i 60g mosaica (2017).
  • 03.07 - dwie wiadra rozlane do butelek, te bez brettów. Wersja na amerykańskich chmielach bardziej tropikalna, natomiast na australijskich nieco subtelniejsza, bardziej białe owoce, melon, winogrona i tylko trochę tropików. Obie wersje bardzo fajne.
  • 01.08 - Rozlana wersja na brettach, chmielona 50g Mosaica na 10,5L.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leonzn napisał:

udalo Ci sie poprawić wydajność ?

Tak średnio z tym. Raz jest lepiej raz gorzej, dlatego dzisiaj poszła warka na 100% Pils, żeby zobaczyć jak będzie. Z 7kg słodu otrzymałem około 28,5L brzeczki o ekstrakcie 13,2L, co przy stratach  1,3-1,4L daje wydajność na poziomie 73-74%. To jest dla mnie wydajność akceptowalna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Szalas85 napisał:

Tak średnio z tym. Raz jest lepiej raz gorzej, dlatego dzisiaj poszła warka na 100% Pils, żeby zobaczyć jak będzie. Z 7kg słodu otrzymałem około 28,5L brzeczki o ekstrakcie 13,2L, co przy stratach  1,3-1,4L daje wydajność na poziomie 73-74%. To jest dla mnie wydajność akceptowalna. 

 

robisz cos dodatkowo zeby podnieść wydajność np mieszasz raz po raz ? straty o których piszesz (1,3-1,4L) to ogólne straty czy tyle zostaje Ci na dnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, leonzn napisał:

 

robisz cos dodatkowo zeby podnieść wydajność np mieszasz raz po raz ? straty o których piszesz (1,3-1,4L) to ogólne straty czy tyle zostaje Ci na dnie ?

Straty rozumiem jako wszystko to, co zostaje w kotle i idzie w kanał. Więc jest to resztka brzeczki, osady białkowe, osady z chmielu etc.

 

Dzisiaj nie robiłem absolutnie nic. Wsypałem słód przy temperaturze 56 stopni, włączyłem pompę i zakręciłem się wokół tego dopiero przy podgrzewaniu do gotowania.

Wcześniej mieszałem podczas zacierania, korygowałem pH, kombinowałem różne rzeczy z wysładzaniem. Raz z lepszym, a innym razem z gorszym skutkiem, więc w sumie nie mam jakiś super wniosków :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Szalas85 napisał:

Wcześniej mieszałem podczas zacierania, korygowałem pH, kombinowałem różne rzeczy z wysładzaniem. Raz z lepszym, a innym razem z gorszym skutkiem, więc w sumie nie mam jakiś super wniosków :P

 

to tak jak i ja. walczę juz z tym 10 warke i nie nie wymyslilem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, leonzn napisał:

 

to tak jak i ja. walczę juz z tym 10 warke i nie nie wymyslilem...

 

 

Myślę, że największy wpływ na wydajność ma prędkość wysładzania jednak. Czasami jak się złoże za dobrze ułoży, to woda przepływa za szybko i nie wypłukuje cukrów. Natomiast ciężko to kontrolować niestety, bo wpływa na to zbyt wiele czynników. Dlatego jak tylko będę mógł, to będę zacierał w jak największej ilości wody, jeśli się da, w ogóle bez wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie w zbyt dużej ilości zmniejsza wydajność.
Podobnie jak metoda biab pewnej wydajności nikt nie przeskoczył.
Nie wiem jaki masz sprzęt bo obserwuje tylko Twoje przepisy ale pomaga drobne śrutowanie, mechaniczne mieszadlo i deszczowca to może razem da te 7-10 %

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lukaschels napisał:

Zacieranie w zbyt dużej ilości zmniejsza wydajność.
Podobnie jak metoda biab pewnej wydajności nikt nie przeskoczył.
Nie wiem jaki masz sprzęt bo obserwuje tylko Twoje przepisy ale pomaga drobne śrutowanie, mechaniczne mieszadlo i deszczowca to może razem da te 7-10 %

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka
 

 

Sprzęt jest tutaj kluczowy, od kilkudziesięciu warek warze na Klarsteinie. O tym wszystkim co napisałeś wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lukaschels napisał:

Nie wiem jaki masz sprzęt bo obserwuje tylko Twoje przepisy ale pomaga drobne śrutowanie, mechaniczne mieszadlo i deszczowca to może razem da te 7-10 %

 

w domowych automatach (typu coobra,  Klarstein) wszystko to odpada- za drobno ześrutujesz - stanie filtracja, mechaniczne mieszadło i deszczowca nie jest to  mozliwe do zainstalowania

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.