Skocz do zawartości

Alderaan Brewery


Rekomendowane odpowiedzi

#183 Chewbacca (DunkelWeizen) 12,7 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-04-29
Surowce na 11L:

  • Monachijski II - 1,6kg
  • Pszeniczny - 1,7kg
  • Special W - 0,2kg

Drożdże: FM41 Gwoździe i Banany - ok 100ml gęstwy

Zacieranie 12L (wysładzanie 8L)

  • 66°C - 40m
  • 72°C - 40m

Gotowanie 65min:

  • 60' - 10g Lubelski
  • 30' - 12g Lubelski

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 12,7°Blg
FG: 5°Blg
Objętość: 13L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 8 dni - 16°-22°
  • Cicha: 7 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • 13.05 - Przelane na cichą. Dużo chlebowości, trochę mniej banana i goździka, ale ogólnie przyjemne. Balingomierz wskazał 5blg, sporo, ale w smaku nie czuć, żeby było słodkie. Klasyczny Dunkel.
  • 16.05 - 5 litrów przelane na bretty. Clauseni i Brux.
  • 28.07 - Rozlana do butelek wersja Brett. Nie wiele różni się od wersji nie brettowej ;)
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#184 Speeder (Sour Lemon Ice Cream Ale) 11,5 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-05-02
Surowce na 23L:

  • Pale Ale - 2,5kg
  • Płatki Owsiane - 1,4kg
  • Pszeniczny - 0,65kg
  • Żytni - 0,35kg
  • Laktoza - 0,75kg

Drożdże: L.Plantarum (zakwaszanie w kotle) + WLP002

Zacieranie 25L (wysładzanie 10L)

  • 68°C - 40m
  • 72°C - 40m

Gotowanie 70min:

  • 0' - 25g Chinook + Zest i Sok z 7 Cytryn (720ml razem z Zestem)

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 11,5°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 23L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 11 dni - 16°-22°
  • Cicha: 7 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • 03.05 - Gotowanie po dobie. Zakwaszałem w dwóch wiaderka, oba zeszły do 3,2 pH, w jednym była delikatna błona.
  • 04.05 - Wystartowały bardzo nisko w 13 stopniach, więc powinien być stosunkowo czysty profil.
  • 06.06 - Dodałem jeszcze zest i sok z 4 cytryn i 2 limonek.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#185K Dagobah System (Wild American Wheat) 12 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-05-04
Surowce na 23L:

  • Pale Ale - 2,8kg (46,7%)
  • Pszeniczny - 1,6kg (26,7%) 
  • Płatki Owsiane - 1,6kg (26,7%)

Drożdże: WLP002

Zacieranie 25L (wysładzanie 10L)

  • 64°C - 30m
  • 72°C - 50m

Gotowanie 70min:

  • 60' - 15g Lubelski
  • Hopstand 73-67 (30 min) - 25g Simcoe, 25g Centennial

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 12°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 12,5L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 11 dni - 14°-22°
  • Cicha: 7 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 5h
  • 01.06 - Przelane na cichą, wcześniej nachmielone na zimno nie pamiętam czym. Zadałem bretty, ok. 40ml. blendu Clauseni i Brux.
  • 29.07 - Wsadziłem mordę. Bardzo dużo konia i szorstka goryczka. Dodałem jeszcze 30g Hallertau Blanc i 30g Mosaica. Pod koniec tygodnia butelkowanie.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#186K Battle of Naboo (Witbier) 12 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-05-04
Surowce na 23L:

  • Pale Ale - 2,8kg (46,7%)
  • Pszeniczny - 1,6kg (26,7%) 
  • Płatki Owsiane - 1,6kg (26,7%)

Drożdże: FM21 - Starter litrowy, około 16h.

Zacieranie 25L (wysładzanie 10L)

  • 64°C - 30m
  • 72°C - 50m

Gotowanie 70min:

  • 60' - 15g Lubelski
  • 5' - 12g Kolendra Indyjska, mielona w młynku do kawy

Dodatki na cichą:

  • Zest i sok z 2 pomarańczy i 1 cytryny

OG: 12°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 12,5L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 11 dni - 14°-22°
  • Cicha: 7 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 5h
  • Brzeczka z warki American Wheat'a, na koniec gotowania odebrana i gotowana jeszcze przez 5 minut z kolendrą.
  • 15.05 - Przelane na cichą przy 3blg. Dodałem zest i sok z 2 pomarańczy, jednego grejpfruta i limonki.
  • 18.05 - 5 litrów przelane na bretty. Brux i Clauseni.
  • 28.07 - Rozlana do butelek wersja Brett. Nie wiele różni się od wersji nie brettowej ;)
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#187K Mos Eisley Cantina (Grodziskie) 7,7 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-05-12
Surowce na 12L:

  • Pszeniczny Wędzony Dębem (Strzegom) - 2kg 
  • Żytni - 0,3kg

Drożdże: WLP002 - Gęstwa, ok 70ml.

Zacieranie 18L (bez wysładzania)

  • 68°C - 40m
  • 72°C - 40m

Gotowanie 70min:

  • 60' - 18g Lubelski
  • 30' - 10g Lubelski

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 7,7°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 12L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 9 dni - 14°-22°
  • Cicha: 14 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 4,5h
  • Piwo warzone na LIVE podcastu Alchemia, w siedzibie PSPD. Udało się wycelować idealnie w 7,7blg :D
  • 27.05 - Przelane na cichą przy 2blg, klarowne.
  • 04.06 - 5L przelande do butelek.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#188K T-Fighter Gasoline (Forest Black IPA) 15,5 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-05-12
Surowce na 21L:

  • Pale Ale - 6,5kg
  • Extra Black - 0,3kg
  • Jęczmień Palony - 0,2kg

Drożdże: Wyeast 1203 Burton IPA Blend - gęstwa, około 125ml

Zacieranie 25L (wysładzanie 6L)

  • 64°C - 35m
  • 72°C - 55m

Gotowanie 60min:

  • 60' - odrobina CItry, nie ważone
  • 10' - 1kg pędów sosny
  • 0' - 30g Amarillo i ok. 30g Citra

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 15,5°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 21L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 14 dni - 14°-22°
  • Cicha: 14 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 6h
  • Piwo uwarzone na sprzęcie Mateusza Puśleckiego w siedzibie PSPD. Jeżeli piwo się uda, to będzie 3cią propozycją na Festiwal Piwowarów Domowych.
  • 27.05 - Przelane na cichą, przy 4,7blg. Całkiem przyjemny stonowany aromat lasu i trochę mocniejszy smak.
  • 05.06 - Nachmieliłem na zimno: 75g Simcoe i 25g Amarillo.
  • 07.06 - Przelane do Kega.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#189K Speeder (Mango Ice Cream Ale) 12,3 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-06-24
Surowce na 23L:

  • Pale Ale - 2,5kg
  • Żytni - 1,35kg
  • Pszeniczny - 0,65kg
  • Płatki Owsiane - 0,4kg
  • Laktoza - 0,5kg
  • Mleko w proszku - 0,5kg

Drożdże: L.Plantarum (zakwaszanie w kotle) + 12L - FM52 (Litrowy starter,  dobowy) / 12L - Krzyżówka WLP644 i Conanów

Zacieranie 24L (wysładzanie 10L)

  • 68°C - 40m
  • 72°C - 40m

Gotowanie 70min:

  • 10' - Mleko + laktoza
  • 0' - 20g Galaxy

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 12,3°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 23L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 11 dni - 16°-22°
  • Cicha: 7 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 6h
  • Szybki start pracy drożdży w 16,5 stopni.
  • Bardzo ładnie prowadzi się fermentacja, od 16 stopni idzie w górę do 19. Fermentor z FM52 o 2 stopnie niżej, zgodnie z zamierzeniem.
  • 14.07 - Przelałem na cichą. Obydwa szczepy zeszły do 5blg. Wersja na krzyżówce WLP644 i Conanach paskudnie jabłkowa. Do obydwu wersji dodałem pulpę z mango z homebrewing.pl. Do wersji na Fm52 około 1,8kg, do drugiej wersji 1,2kg.
  • 29.07 - Wersja na FM52 poszła do butelek. Dużo kiszonej kapusty, mało mango. Wersja na blendzie została na razie w piwnicy, bo póki co, ze względu na bardzo nieprzyjemne estry jest do wylania, zamierzam zadać bretty.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#190K Exogorth Space Slug  (Oatmeal IPA) 15,3 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-07-14
Surowce na 23L:

  • Pils - 4,4kg
  • Owsiany (Fawcett) - 2,5kg
  • Płatki Owsiane - 1,2g

Drożdże: FM52 / Brett Saison Blend

Zacieranie 24L (wysładzanie 10L)

  • 68°C - 60m
  • 72°C - 20m

Gotowanie 70min:

  • 2' - 100g Citra

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 15,3°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 23L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 14 dni - 16°-21°
  • Cicha: 7 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • Schłodzone za pomocą wymiennika ciepła w ciągu 25 minut do 25 stopni. Woda w kranie 23 stopnie.
  • Do jednego wiaderka 11L zadane FM52 zebrane rano z innego piwa. Do drugiego wiaderka 10L zadana stara gęstwa Brett Saison Blend.
  • 15.07 - Obydwa piwa po dobie pracowały w około 14-16 stopniach.
  • 22,07 - Zrobiłem pomiary: FM52 - 4,5blg poszło do piwnicy do 21 stopni, Brett - 5,5blg, przeniosłem w ciepłe miejsce 24 stopni.
  • 30.07 - Wieczorem wersja na FM52 przelana na cichą z dodatkiem 30g Enigmy i 30g Citry. Chmielenie na zimno odbywa się w przedziale 22-23 stopnie.
  • 01.08 - Wieczorem przeniosłem fermentor do lodówki na Cold Crash.
  • 10.08 - Wersja na brettach trafiła do lodówki na 3 dniowy Cold Crash.
  • 13.08 - Bretty nachmielone 30g Mosaic i 30g Hallertau Blanc.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2018 o 13:48, Szalas85 napisał:

Zacieranie 24L (wysładzanie 10L)

  • 68°C - 60m
  • 72°C - 20m

kurde widzę że masz schemat mniej więcej zawszę ten sam, tak z ciekawości nie robisz mash outu te 76-77 ?? i nie chciałbym odkrywać ameryki na nowo ale skoro po tych 40 min na 68 betaamylaza już pocięła całą skrobię (bo zakładam tak jest ) to z czego mają te dekstryny powstać ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Fenris napisał:

kurde widzę że masz schemat mniej więcej zawszę ten sam, tak z ciekawości nie robisz mash outu te 76-77 ?? i nie chciałbym odkrywać ameryki na nowo ale skoro po tych 40 min na 68 betaamylaza już pocięła całą skrobię (bo zakładam tak jest ) to z czego mają te dekstryny powstać ?? 

Dwie kwestie zatem:
1. Brak Mashoutu - W tej chwili zacieram w Klarsteinie, więc trochę inaczej wygląda filtracja, bo podnosi się po prostu kosz do góry. Po zacieraniu czekam więc, aż zacier podgrzeje się do 78 stopni i wtedy podnoszę kosz. Można założyć, że jest to forma Mashoutu. Jednak przed zakupem kotła warzelnego, prawie nigdy nie robiłem mashoutu. Żeby zoptymalizować czas spędzany podczas produkcji piwa robiłem 40 minut zacierania w przedziale 62-68, potem podgrzewałem zacier do 72 stopni, trzymałem 20 minut, po czym przekładałem go do wiaderka z wężykiem z oplotu. Przez kolejne 20 minut zacieranie trwało i jednocześnie złoże się układało. Oszczędzałem na tym właśnie 20 minut na ułożenie złoża.

2. Długość przerw - Według moich doświadczeń, 40 minut to za mało, żeby z zacieru "wycisnąć" maxa, więc coś tam zostaje i często przy 2giej przerwie gdzie działa alfaamylaza, dochodzi mi 1%-2% cukru w zależności od zasypu. Poza tym, przerwa w 72 stopniach pozytywnie wpływa na ciało (i nie chodzi tutaj o dekstrynową słodycz, tylko o tęgość piwa) i pianę, właściwie wszystkie moje piwa imponują wysoką i drobną pianą, wierzę, że to dzięki tej przerwie ;) 

Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, za odpowiedź, szczerze ja z lenistwa chyba, albo nazwijmy to optymalizacją ;) nigdy nie robiłem tej tzw przerwy dekstrynującej. Tylko albo na ciepło całość zacieram albo dorzucam carapilsa. A z pianą tego bym nie wiązał bo często zacieram na wytrawnie 65-63 potem mashout i piana zawsze jest idealna też mnie to zastanawia, że niektórzy mają z tym problem mi osobiście piana koło dupy lata wolałbym nie mieć jej wcale kosztem lepszego smaku i aromatu

Edytowane przez Fenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Oskaliber napisał:

Podobno dekstryny nie wnoszą słodyczy ;)

@Oskaliber może tu chodzi o ciąg przyczynowo skutkowy i główne skrzypce grają trujcukry. Głównie chodzi mi o maltotriozę i może o rafinozę (zgodnie z tym opracowaniem jest trzy razy mniej słodka od sacharozy). W wyższych temperaturach zacierania alfa amylaza jest niezwykle aktywna i tych cukrów będzie więcej. Maltotrioza jest niby metabilizowana przez saccharomyces cerevisiae, ale z tego co znalazłem to nie zawsze i nie do końca, a przez wiele szczepów w ogóle (mogę podesłać linki jak będę w domu). Jeżeli na skutek działania alfa amylazy powstaje więcej rafinozy, to przejdzie po prostu do gotowego piwa, bo nie jest metabilizowana przez drożdże górnej fermentacji (jest to jeden z testów na odróżnienie czy mamy do czynienia z drożdżami górnej czy dolnej fermentacji). Mając więcej niefermentowalnych cukrów powstanie zatem mniej alkoholu. I to znowu wpłynie na smak, robiąc je bardziej pełnym. Również w wyższej temperaturze proteaza działa słabiej. Może dostanie się więcej białek do piwa. One również wpływają na smak a zwłaszcza na betonową pianę. Dłuższe cząsteczki cukrów w piwie czynią je bardziej gęstym, treściwym. To tylko moje głośne myślenie.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ciągi przyczynowo skutkowe pewnie jakiś są, po prostu czepiłem się konkretnie słówka ;) A co do maltotriozy, to podobno zdolność jej fermentacji jest właśnie głównym kryterium tego jak głęboko dany szczep odfermentowuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Oskaliber napisał:

Podobno dekstryny nie wnoszą słodyczy ;)

W sensie praktycznym czy teoretycznym? Badanie słodkości to podobno trudny i jeszcze nie najlepiej odkryty temat.

Nasza ślina przecież zawiera amylazy więc rozłożenie takich dekstryn to chwila moment i coś co przed chwilą było czymś "niesłodkim" może nagle stać się słodkie. Myślę, że to też warto wziąć pod uwagę, szczególnie że można zacierać na "słodko" - a nazwa pewnie wzięła się z długich i żmudnych badań organoleptycznych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym:

http://owlsoft.com/pdf_docs/WhitePaper/Rel_Sweet.pdf

maltodekstryny mają wskaźnik słodkości 6 - 21 (100 - słodkość sacharozy) czyli coś tam słodkie są ;)

 

nawet wiki pisze:

Cytuj

might be either moderately sweet or almost flavorless (depending on the degree of polymerisation).

 

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, kantor napisał:

Zgodnie z tym:

http://owlsoft.com/pdf_docs/WhitePaper/Rel_Sweet.pdf

maltodekstryny mają wskaźnik słodkości 6 - 21 (100 - słodkość sacharozy) czyli coś tam słodkie są ;)

 

nawet wiki pisze:

 

@kantor jak już dla chłopa off-top robimy to maltodeksreyny, to jak ja to rozumiem są mieszaniną polisacharydów (i chyba my to rozumiemy jako te nasze dekstryny, coś czego drożdże nie dojedzą, te są raczej bez smaku) i oligosacharydy (tutaj należą też m.in. cukry krótkie jak sacharoza, rafinoza), te w wielu przypadkach będą zjedzone w fermentacji. Stąd właśnie ta słodkość w tych tabelach. Im mniej tych cukrów tym mniejsze poczucie słodkości, pewnie dlatego tyle razy pojawia się w tabeli z różnym przedrostkiem.

Oczywiscie wszystko się zgadza bo w brzeczce po prostu są maltodeksreyny, a problem jest z naszymi taksonomiami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To offtopując ;)

 

Ja rzeczywiście błędnie wziąłem to za synonimy, tu chyba są wyjaśnione różnice

http://pediaa.com/difference-between-dextrin-and-maltodextrin/

głównie, że maltodesktryny nie zawierają wiązań alfa 1-6 glikozydowych ale to w sumie zbliżone grupy związków

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kantor napisał:

To offtopując ;)

 

Ja rzeczywiście błędnie wziąłem to za synonimy, tu chyba są wyjaśnione różnice

http://pediaa.com/difference-between-dextrin-and-maltodextrin/

głównie, że maltodesktryny nie zawierają wiązań alfa 1-6 glikozydowych ale to w sumie zbliżone grupy związków

 

Wiązania 1,6 nie są rozbijane przez amylazy. Wiazania 1,4 już tak. Rozkładają wtedy długie łańcuchy na krótsze i jesteśmy w stanie poczuć  słodycz. Po prostu dekstryny rozumiemy w naszej dyskusji jak polisacharydy, gdzie wiązań 1,6 jest dużo. W sumie jako piwowarzy też inaczej rozumiemy czym jest skrobia aniżeli ludzie związani z chemią i biologią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja coś tam z chemią jestem związany :P;)

 

26 minut temu, Daniel() napisał:

Oczywiscie wszystko się zgadza bo w brzeczce po prostu są maltodeksreyny, a problem jest z naszymi taksonomiami :)

Tak, np. zgodnie z tą definicją maltotrioza jest maltodekstryną

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#191K Exogorth Space Slug  (Rice Ale) 11 Blg

 

Do uzupełnienia.


Data: 2018-07-22
Surowce na 23L:

  • Pils - 2kg
  • Płatki Ryżowe Błyskawiczne - 2kg
  • Pszeniczny - 1,5kg

Drożdże: FM52 gęstwa / FM21 Starter

Zacieranie 25L (wysładzanie 9L)

  • 62°C - 40m
  • 72°C - 20m

Gotowanie 70min:

  • 0' - 35g Centennial

Dodatki na cichą:

  • brak

OG: 11°Blg
FG: ??°Blg
Objętość: 25L

 

Fermentacja:

  • Burzliwa: 13 dni -  FM52 15°-18° / FM21 17°-25°
  • Cicha: 7 dni - 16°

Uwagi:

  • Czas pracy 4h
  • 25.07 - Po 3 dniach w lodówce przy 17 stopniach, wersję na FM21 wyjąłem z lodówki i zostawiłem w mieszkaniu, gdzie przy upałach panuje temperatura około 24 stopni.
  • 27.07 - Temperatura Saisona ustabilizowała się na 25 stopniach i na tylu pewnie się zakończy. Wersja na FM52 dobiła do 17 stopni.
  • 30.07 - Wersja na FM21 przelana na cichą przy 1blg. Dodałem około 1g lacto i 2kg wiśni i zostawiłem w mieszkaniu gdzie temperatura waha się od 24 do 26 stopni przy obecnych upałach.
  • 13.08 - Poszło w kanał, obydwie wersje. Zupełnie różne zakażenia. Wersja na FM21 po dodaniu wiśni chlorofenol. Wersja na FM52 waliła tak zmywaczem do paznokci, że można było się przewrócić, nie mam pojęcia z czego to wynikało.
Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DonBeer napisał:

Klarstein nie zatykał sie w trakcie zacierania?

Używam łuski ryżowej przy każdym zasypie, który ma ponad 20% surowca bez łuski, ale nie odnotowuję tego tutaj. Przy okazji przy tej warce, troszkę drobniej ześrutowałem słód, żeby sprawdzić czy pozytywnie wpłynie to na wydajność. Jedna warka oczywiście nie jest bazą do wyciągania wniosków, ale uzyskałem wydajność wyższą o 8% w tej konkretnej warce, a filtracja szła trochę wolniej, ale akceptowalnie. Myślę, że tempo filtracji, a co za tym idzie wysładzania, też miało pozytywny wpływ na ekstrakt. W kolejnych warkach też w ten sposób będę śrutował, choć ta najbliższa, będzie na zwykłym garze, bo planuję 22 litry RISa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.