Skocz do zawartości

[Docent] Debiut miesiąca – czerwiec 2014


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Czerwiec przyniósł nam tradycyjne natężenie piwnych premier – wyliczyłem 34 nowe pozycje. Ten wynik wypracowany został zarówno dzięki kolejnej edycji Festiwalu Birofilia jak i startowi nowego browaru rzemieślniczego – tym razem z Piotrkowa Trybunalskiego. Patrząc na zestawienie widać rażąco niski odsetek spróbowanych przeze mnie piw Pracowni Piwa, która potrafi przecież ostro namieszać w stawce. Cóż, żywotność niektórych piw na warszawskich kranach wynosi kilkadziesiąt godzin i mogę mieć tylko nadzieję, że niedługo pojawią się one powtórnie i będę miał okazję ich spróbować. Tymczasem tytuł Debiutu miesiąca zdobywa piwo, które zrobiło na mnie wrażenie od pierwszego łyku i nie mam wątpliwości, że na tytuł ten zasługuje. Proszę Państwa, oto Debiut czerwca!

Gzub (Brasserie de Bastogne) – Piknik z Dzikiem

Gzub

Piwo w stylu Saison, 14,1° Blg, 6,2% alk,  45 IBU. Pierwsze piwo budującego się obecnie Browaru Gzub z Annopola. W planach był start z własnym browarem w czerwcu tego roku ale jak to bywa, termin uległ przesunięciu. W takiej sytuacji ekipa Gzuba zdecydowała się na krok dość niestandardowy – postanowiła uwarzyć piwo w browarze zagranicznym! Przyszło to o tyle łatwiej, że chłopaki są importerami piw rzemieślniczych z Belgii, Holandii i Francji. Na debiut wybrany został, nie ma co ukrywać, lubiany przeze mnie styl saison. Piwo uwarzone zostało w belgijskim Brasserie de Bastogne, znajdującym się niedaleko miasta znanego z bohaterskiej obrony dokonanej przez amerykańską 101 Dywizję Powietrzno-Desantową w grudniu 1944 r. Samo piwo wyróżnia się perfekcyjnym wręcz połączeniem rześkiej cytrusowości pochodzącej z amerykańskich odmian chmielu ze złożonym, typowo belgijskim fenolowym charakterem. Pełne smaku a jednocześnie bardzo rześkie i po prostu ultrasmaczne!

Pełna ocena piwa na browar.biz

Przy tej ilości premier na wyróżnienie zasłużyły jeszcze dwa piwa. Deep Love z AleBrowar/ Nøgne Ø – bo to pierwsza współpraca z zagranicznym piwowarem na polskiej ziemi, ciekawe połączenie stylu belgijskiego z amerykańskim, dające ogromny potencjał rozwoju tego piwa, w końcu niesamowita, wyróżniająca się malowana butelka. Drugim piwem jest 10 Summer Ale od Artezana czyli propozycja mocno cytrusowego (a nawet cytrynowego), bardzo orzeźwiającego, a jednocześnie lekkiego piwa na lato. Takich sesyjnych piw nam ciągle trzeba!

  AleBrowar/Nøgne Ø – Deep Love            Artezan – 10 Summer Ale

DeepLove             SummerAle

                 Ocena piwa                                                  Ocena piwa

 

Póki co, nastał lipiec i w końcu mogę stwierdzić: uff, wakacje…Widać, że liczba premier trochę spadła i jest szansa na chwilę odpoczynku od permanentnych degustacji. Choć po prawdzie mówiąc miesiąc zaczął się od bardzo ciekawych piw, o których na pewno przeczytacie w kolejnym zestawieniu. A tymczasem życzę udanego wakacyjnego wypoczynku!

Pozostałe premiery czerwca 2014:

Artezan – Belgijskie Pale Ale, Żytnie Babie Lato, Warszawski Świt

Bednary – Ale Ciacho, AIPA

Bierhalle Łódź – Rauchbier

Birbant (Witnica) – American Wheat

Doctor Brew (Bartek) – Australian Weizenbock

Dziedzice – Fitness

Faktoria (Zodiak) – Pony Express

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – Powrót Króla, Kazamaty Króla, Korona Olbrachta

Krajcar – Saison, Rajska Śliwka

Lubrow – Wheattoria

MajEr – American Pale Ale

Olimp (Zodiak) – Kentauros

Perun (Zodiak) – Jasny Grom

Pinta (Browar na Jurze) – Call Me Simon

Podgórz – Uśmiech Anieli

Pracownia Piwa – Huncwot, Ancymon, Szał w Pracowni, Józef Junior

Reden – Amber Lager, Piana Szamana, Kuflogrzmot

Spirifer (Trzy Korony) – Saratoga

T.E.A. Time Brewery – Summer Ale

Ursa Maior – Rzeźnik

Widawa – Liberty Stout, Rauchmarzen (nowa edycja Świątecznego)

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.