Skocz do zawartości

American Pale Ale - ocena receptury


josh.kowalski

Rekomendowane odpowiedzi

witam. mam już za sobą pierwsze piwo z zacieraniem, witbiera z zestawu z TB, teraz chciałbym zrobić APA. coś koło 14 blg i 35-40 ibu.

słody:

pilzeński 5 kg;

karmelowy 250 g.

zacieranie:

63 - 60 min;

72 - 15 min;

78.

chmielenie:

iung 25g - 60 min ;

palisade 10g - 10 min ;

summer 10g - 10 min;

iung 25g - 10 min.

tydzień burzliwej, 10 - 14 dni cichej.

piwo miałoby być bardziej wytrawne i jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie dysponujesz większą ilością chmielu na aromat, to zrób hop stand w temperaturze 60°C, albo odpuść chmielenie na aromat podczas gotowania i wrzuć na cichą. Wrzucanie chmielu w takiej ilości 10 minut przed końcem gotowania mija się z celem, cały aromat pójdzie z dymem, a raczej parą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co podbijać ekstrak w APA? koledze pewnie chodzi o coś w miarę lekkiego i "świeżego" na lato ,a jesli tak to bardziej bym celował w 12blg jak w 14

chmiele to daj iungi z 15 na 20min z 25 5-0 a palisade i suumera całego na cichą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też proponuję obniżyć blg do 12. Cukier zwiększy ilość alkoholu, a to przy upale niekoniecznie zaleta. :)

 

Co do chmielenia, to te 50g aromatycznych podzieliłbym raczej tak, żeby 30g wrzucić po wyłączeniu palnika, a 20g na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile piw tak zatarłeś? Zacieranie na lenia w 66°C da bardziej wytrawne piwo, niż na zasadzie 40' + 20' i mash out. Sprawdziłem to na kilku warkach z tamtego i tego sezonu - potwierdza się idealnie. I gdzieś nawet było opracowanie tego tematu.

 

// EDIT: zakładając oczywiście powolny spadek temperatury w okolice 64°C

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie na lenia w 66°C da bardziej wytrawne piwo, niż na zasadzie 40' + 20' i mash out

 

Potwierdzam słowa crosisa, 66°C bez podgrzewania powyżej 70°C, gdzie uwalniana jest jeszcze skrobia uwięziona w ziarnie daje mocno wytrawne piwo.

 

A tutaj jest opracowanie tego tematu

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że równolegle działają dwa enzymy, dzięki czemu wiązania 1,6 mogą być cięte przez a-amylazę, a dzięki temu reszta jest dostępna dla a-amylazy. Przynajmniej tak zrozumiałem jakiś tam wykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie na myśli zacieranie zgodnie ze schematem: 66°C ze spadkiem do 64°C i koniec, to rzeczywiście uzyskane piwo będzie wytrawne.

Ja się odnosiłem bezpośrednio do pytania josha który pytał czy lepiej zrobić 63°C -> 72°C -> mash out, czy 66°C -> mash out.

 

Osobiście mash-out'u nie pomijałem, więc tu nie mam praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet 66°C i bez mashoutu czy też z mash outem da bardziej wytrawne piwo. To wynika z tego, że po pierwsze: czysta b-amylaza tnie tylko boczne łańcuchy skrobi. Potrzebuje a-amylazy żeby przeciąć wiązania wewnątrz i rozbić to na maltodekstrynę. Problem w tym, że o ile w temperaturach do około 73 °C te enzymy działają razem, o tyle po przekroczeniu 73 °C b-amylaza zostaje zdezaktywowana, więc w piwie zostają niefermentowalne dekstryny. Dodaj do tego kwestię skrobi uwalniającej się z ziarna.

 

Z jednej strony: takie zacieranie podniesie wydajność: fakt. Z drugiej: zawsze spowoduje relatywnie słabsze odfermentowanie.

 

Ja stosuję lenia od kilku warek, możesz zerknąć w zapiskach. Mam bardzo fajne efekty, a spadek wydajności jest na tyle mały, że nie przeszkadza.

 

Pominięcie mashoutu po prostu nie dezaktywuje enzymów, co daje minimalnie bardziej lepki zacier (ale nie miałem problemów z filtracją). Natomiast oszczędza uwolnienia resztkowej skrobi z ziarna i przerobienia jej na dekstryny :)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.