Skocz do zawartości

Stacja robocza CAD


korzen16

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Szykuję się na wymianę stacje robocze do programów typu CAD i pozostał mi jeszcze wybór pamięci. Wymagane min. 16Gb - budżet do 750zł za komplet - wstępnie wybór padł na Kingstony lub Geile

Rozsądny wybór i rozglądać się za czymś innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streszczam:

- 16GB jako ilość jest OK

- pamięci najlepiej tego samego producenta - o tych samych parametrach - dobrze jakby miały ECC ale niekoniecznie

- kup tyle kości aby obsadzić wszystkie dostępne banki - np jak masz 4 banki to lepiej kupić 4x4GB niż 2x8GB i mieć wolne 2 sloty

 

tutaj test kości pod kątem CAS latency("szybkość RAMu") - jak widać wyniki nie odbiegają znacząco od siebie - a skoro tak to po co przepłacać? :)

tutaj więcej o CAS

 

tyle w kwestii wymogów technicznych - wybór producenta dopasuj do swoich możliwości finansowych

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pamięci najlepiej tego samego producenta - o tych samych parametrach

To wiem

 

kup tyle kości aby obsadzić wszystkie dostępne banki - np jak masz 4 banki to lepiej kupić 4x4GB niż 2x8GB i mieć wolne 2 sloty

A o tym nie wiedziałem - ciekawe; więc zakupię dwie pary po 8 Gb każda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW i tak większość zależy od płyty głównej, w którą będziesz wkładał te pamięci.

Jeśli chodzi o pamięci DDR3 to przy dzisiejszych procesorach ich parametry w nieznacznym stopniu wpływają na wydajność całego systemu.

Kupuj więc takie pamięci jakie Ci pasują (polecam Kingston np. KINGSTON HyperX DDR3 2x4GB 1600MHz KHX1600C9D3K2/8GX).

 

EDIT

 

Co innego jeśli masz specjalizowany sprzęt do takich zadań, wtedy z reguły musisz kupować to co zaleca producent.

(Na chwilę obecną jest dostępna dość szeroka oferta takich sprzętów poleasingowych)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego jeśli masz specjalizowany sprzęt do takich zadań, wtedy z reguły musisz kupować to co zaleca producent.

Dokładnie wiem czego potrzebuję i potrafię to złożyć. Jeżeli chodzi o resztę, to będzie to z grubsza:

1. procesor intela, raczej i5 - niestety budżet do 1k;

2. płyta główna, MSI Z87, ale bez szaleństw;

3. Dyski 120 Gb SSD + 2x500Gb VelociRaptor (jeżeli braknie mi kasy ta sama pojemność, ale WD Black);

4. Grafika bardzo boli, NVidia Quadro, zobaczymy które;

 

I właśnie utknąłem na pamięciach, wiem że dual, że ma być 16Gb, problemem było tylko czyje.

I zrobię jak radził cml - dam 4x4Gb zamiast dwóch ósemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO

1. ok

2. ok

3 jeśli budżetowo to nawet 60 GB SSD na system wystarczy (a warto system na SSD postawić)

4. Quadro też są poleasingowe (ale na tych rzeczach się nie znam :( )

 

+ dobre i ciche chłodzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po ile chodzą Quadro które chcesz kupić,

Przeznaczyłem ok. 1.5k

Osobiście nie pracowałem na lepszych grafikach pod programy liczące typu CAD - ta karta ma u mnie swoją mocną pozycję, przy rozsądnych cenach.

jeśli budżetowo to nawet 60 GB SSD na system wystarczy

120 jest do przeskoczenia :) - miałem na myśli zamianę VelociRaptorów na Blacki

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120 jest do przeskoczenia :) - miałem na myśli zamianę VelociRaptorów na Blacki

 

VelociRaptor wśród klasycznych dysków (poza SAS) są nadal najszybsze, ale kosztują dość sporo.

Nie wiem jakie stawiasz im zadanie i w jakim trybie mają pracować?

Jeśli jednak myślisz o pracy w RAID1 z kontrolerem z płyty to wg mnie niewiele będą miały okazji do pokazania swojej wyższości nad WD Black.

 

Swoją drogą rzuć okiem na takie coś

Może to i "antyk", ale nadal dość rześki i z potencjałem,

a dyski SAS są niezłą alternatywą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VelociRaptor wśród klasycznych dysków (poza SAS) są nadal najszybsze, ale kosztują dość sporo.

Nie wiem jakie stawiasz im zadanie i w jakim trybie mają pracować?

Banki pamięci - szybkość jest mniej ważna, przede wszystkim bezawaryjność i bezpieczeństwo.

Będą pracowały trybie RAID1. Po przygodach z Seagatami, mam ciężki uraz do utraty danych.

 

Co do sprzętów polizingowych, to podchodzę do nich z pewną dozą nieufności - cały czas się waham czy wziąć nową słabsza kartę graficzną, czy lepszą po lizingu :/ - u mnie główne zadanie to liczenie kresek - renderingów i obróbki raczej nie wykonuję. Moje zabytkowe Quadro NVS285 też daje radę i nie mam specjalnych zastrzeżeń do niej.

 

Tym razem mam dwa priorytety dla stacji: bezpieczne dane i zdecydowanie więcej pamięci RAM - z pozostałymi komponentami nie miałem większych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem mam dwa priorytety dla stacji: bezpieczne dane i zdecydowanie więcej pamięci RAM

 

Może podaj obecny i planowany konfig, a cosik się wymyśli ;)

 

Co do tych sprzętów przechodzonych, to ja mam pozytywne doświadczenia i to zarówno w sprzętach klasy desktop jak i serwerowych.

Trochę tego przepuściłem przez ręce i o awariach (pff, pff) nie słyszę.

 

Rozumiem także koncepcję "składaków" (sam na takim pracuję) bo faktycznie można dość dobrze zoptymalizować sobie konfigurację nie wydając góry pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie masz zastrzeżeń to po co wymieniać grafikę?

Trzeba iść do przodu :) poza tym będzie miała z 8 lat, a to już pra pra pra dziadek - czas na wieczny spoczynek

 

Może podaj obecny i planowany konfig, a cosik się wymyśli ;)

Obecne kompy pójdą na przemiał, a planowane jest to co pisałem wyżej: Intel i5-4690 + MSI Z87-G43 + Kingston 120Gb SSD + jakieś Quadro + 2x500Gb WD (Blacki a może dinozaury) + i wezmę dwa komplety 2x4Gb Kingstonów HyperX. Zasilacz, obudowę, napęd DVD i całą pozostała drobnicę przekładam ze starego.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna (wydajna) konfiguracja. Widać, że przemyślałeś temat. :beer:

Dla siebie wziąłbym tylko procesor z indeksem K bo po zmianie parametrów dają jednak trochę mocy więcej ;)

tak z 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba iść do przodu :) poza tym będzie miała z 8 lat, a to już pra pra pra dziadek - czas na wieczny spoczynek

 

chodzi mi o to, że jeśli wydajność Ci odpowiada to możesz pomyśleć żeby przesunąć te pieniądze w kierunku procesora - może jednak i7? - tu możesz porównać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to, że jeśli wydajność Ci odpowiada

Miałem na myśli to, że nigdy mnie nie zawiodła, i mając swoje lata, daje radę, ale szału to nie ma.

W mojej pracy ważniejsze jest jednak wyraźna kreska niż prędkość działania, czyli raczej w kierunku rozdzielczości niż GHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.