Skocz do zawartości

Silnik od wycieraczek do mieszadła


bambo-5

Rekomendowane odpowiedzi

najpierw właśnie chciałem zasilacz od xboxa i regulator na potencjometrze. potem stwierdziłem że ograniczę koszty i wezmę z pracy z jakiegoś złomowanego pc-ta zasilacz ATX, przerobie go, w obudowę wstawiając przełącznik 3 pozycyjny i zrobię 2 wyjścia dla szybkich i wolnych obrotów. całość będzie mnie kosztować tyle co ten przełącznik 3 pozycyjny :) no i trochę mojej pracy, w końcu inż jestem to się pobawię :P

 

zastanawiało mnie tylko czy te 2 biegi stykną, czy jednak ktoś używa różnych prędkości a jak tak to do czego je wykorzystuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci więcej biegów? Co zamierzasz nimi regulować?

Wystarczy szybszy do wymieszania po wsypaniu słodu i ew. przy podnoszeniu temperatury celem szybszego jej wyrównywania a potem wolniejszy na całe zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mi więcej nie trzeba, aczkolwiek moje doświadczenie w piwowarstwie jest żadne, kadzi nie mam, mieszadła też nie więc chciałem po prostu zapytać czy jest jakiś cel posiadania płynnej regulacji. skoro nie ma to zostaję przy tych dwóch biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak wsypiesz kilka kilogramów słodu do kotła to obroty mieszadła i tak spadną a jak dodasz jakiś wolny bieg silnika to możne okazać się że jest za wolno i silnik możne się przegrzewać

nie zauważyłem żadnego z tych efektów przy stosowaniu silnika od wycieraczek z Palio.

Mój silnik pracuje nawet na trzech biegach ;)

Oczywiście rozumiem, że obciążenie silnika zależy od konstrukcji mieszadła i iloci sodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wsypę 6 lub 8 kg. to mieszadło wyraźnie zwalnia i podejrzewam że jak bym mu obniżył napięcie w celu zmniejszenia obrotów to mógłby mieć problem ze startem .

Mój silnik po 90 minutach pracy jest gorący, jak bym mu zmniejszył napięcie to prąd by wzrósł i na pewno temperatura by skoczyła do krytycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak bym mu zmniejszył napięcie to prąd by wzrósł

coś się koledze chyba prawo Ohma pomyliło z prawem łoma ;) aczkolwiek rezystancja zastępcza silnika prądu stałego jest zależna również od jego obrotów.

 

A tak poważniej to możliwym jest, iż w Twoim przypadku źródło zasilania już troszkę nie wydala prądowo lub ma za dużą rezystancję wewnętrzną i dlatego pod obciążeniem mieszadło wyraźnie zwalnia. (albo jedno i drugie i jeszcze trzecie ;) )

 

 

 

Mój silnik po 90 minutach pracy jest gorący

to akurat jest właściwie normalne ponieważ silnik do wycieraczek jest skonstruowany do pracy w innych warunkach (zwłaszcza chłodzenia).

 

 

mieszadło wyraźnie zwalnia i podejrzewam że jak bym mu obniżył napięcie w celu zmniejszenia obrotów to mógłby mieć problem ze startem
 

IMHO, byłoby to działaniem troszkę nielogicznym ze strony użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

kupiłem taki silniczek. jak podpiąłem kabelki do tych wychodzących bezpośrednio z silnika to uzyskałem 2 biegi. brązowy to minus, czerwony bieg szybki, zielony bieg wolny.

 

pod tą budową jest jakaś elektronika, na wyjściu ma wtyczek z 4 pinami, bawiąc się dałem na czarny masę a na jeden brązowo jakiś +12 i miałem wrażenie że kręcił się szybciej niż wcześniej na tym szybkim biegu. wie ktoś jak poprawnie podłączyć ten silniczek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wie ktoś jak poprawnie podłączyć ten silniczek?

tak jak opisałeś na początku tylko odłącz je od przekładni..

Brąz to minus "-"

Zielony "1" bieg

Czerwony "2" bieg

 

Nie ma w tej obudowie żadnej skomplikowanej elektroniki tylko przełączniki mechaniczne wykorzystywane m.in. do hamowania silnika co by wycieraczki się zatrzymywały tam gdzie trzeba :)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no odłączyłem je i podpinałem poza tą elektroniką. potem wpiąłem w elektronikę i podawałem napięcie od strony wtyczki z instalacji elektrycznej auta. miałem wrażenie że kręciły szybciej.

 

jeśli ta elektronika nic nie zmienia w obrotach to super :) dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie, wiem że wszystko było już opisywane jak przerobić silnik od wycieraczek ale mam zagwozdke...

Myślałem że będą 3 kable:

  • "-"
  • "1" bieg
  • "2" bieg

U mnie wygląda to tak:

1931892 945100328916993 106666535 N

12399093 945100405583652 1627767680 N

12386544 945100445583648 281802893 N

 

 

Zaznaczam że wszystko co związane z pradem, elektroniką to dla mnie czarna magia... No i nie wiem czy całą tą wiązkę na pierwszym zdjęciu mam zdemontować i podłączyć tylko ten zielony i cxzerwony kabel plus ten z ostatniego zdjęcia jako "-" obudowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie wiem czy całą tą wiązkę na pierwszym zdjęciu mam zdemontować i podłączyć tylko ten zielony i cxzerwony kabel plus ten z ostatniego zdjęcia jako "-" obudowy?

Tak zrób.

Obudowa to "-",

a zielony i czerwony to I i II bieg. (przynajmniej na to wygląda)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taki silnik do mieszadła a ktoś z was podpina pod śrutownik walcowy typu gabej?

Napędzam takim silnikiem gabeja i daje radę. Śrutowanie jest dosyć powolne z uwagi na małe obroty (nawet na szybszym biegu), silnik po 4-5 kg słodu jest dość gorący, ale jak narazie działa bezawaryjnie. Zasilacz komputerowy, sprzęgło zespawane z nakrętek i nasadki sześciokątnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest, aby z powodu zbyt "słabego" zasilacza 12v (nie jestem pewien ile amper max obsłuży, to zasilacz paronasto albo i parędziesięcioletni. Silnik z palio, 3 kable, wolny bieg działa, przy podłączeniu do drugiego kabla tylko słychać lekkie pykniecia ale nie startuje. Szczotki dociskają, nie mam jak zmierzyć poboru bo mój miernik pokazuje tylko do 200mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy możliwe jest, aby z powodu zbyt "słabego" zasilacza 12v (nie jestem pewien ile amper max obsłuży, to zasilacz paronasto albo i parędziesięcioletni.

Co prawda nie ma pytanie ;)

ale domyślam się, że problem w tym, że na wyższym biegu w zasilaczu włącza się zabezpieczenie i silnik nie pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe choć wątpię żeby zasilacz miał jakieś zabezpieczenia, to naprawdę zabytek;-) jutro sprawdze na innym lub odepne zasilacz od xboxa i z nim będę próbował.

 

edycja/ no to już chyba wiem, zasilacz za słaby, jednak to chyba nie 12v tylko max 9v . zasilacz to polski ZT-3.

Edytowane przez camilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe choć wątpię żeby zasilacz miał jakieś zabezpieczenia, to naprawdę zabytek;-) jutro sprawdze na innym lub odepne zasilacz od xboxa i z nim będę próbował.

 

edycja/ no to już chyba wiem, zasilacz za słaby, jednak to chyba nie 12v tylko max 9v . zasilacz to polski ZT-3.

Ten zasilacz ma takie zakresy:  6V-0,3A 7,5V-0,3A 9V-O,4A także zdecydowanie za słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.