Jump to content
Sign in to follow this  
Mihalskas

Prośba o poradę

Recommended Posts

Posiadam trzy zestawy do uwarzenia: weizenbock 16 blg, dunkelweizen 12 blg i hefeweizen 12 blg oraz jedne drożdże MauriBrew WEISS - Y1433. Mam zamiar uwarzyć wszystkie te piwa na tych drożdżach, tzn, pierwsze normalnie a kolejne na gęstwie. Proszę o poradę doświadczonego piwowara w jakiej kolejności najlepiej byłoby zacząć warzyć te piwa? Planuje warzyć je w takiej kolejności jak wymieniłem, czy może lepiej zacząć o najjaśniejszego? czy może w ogóle nie ma to znaczenia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie przyjęło się że najpierw piwo z mniejszym blg, a później gęstwę do piwa o większym ekstrakcie. Jeśli chodzi o kolor to najpierw jasne a później ciemne, chyba że nie przejmujesz się zbytni barwą albo przemyjesz gęstwę. Kolejność jaką podałeś od końca :) (hefe -> dunel -> bock).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym najpierw hefewaizen i dobrze napowietrzyl. Potem gestwe podzielil na dwa i zrobil pozostale. Jak nie masz tyle fermentorow to hefe, waizenbock i dunkel

Share this post


Link to post
Share on other sites

niestety najprawdopodobniej w centrum piwowarstwa pomylili mi etykiety na zwstawach i jako pierwsze uwarzyłem weizenbocka a na etykiecie był hefe-weizen, gdyż paczka z etykietą weizenbocka waży nieco ponad 4 kg a powinna ważyć ponad 6 kg dodatkowo nie widzę w niej żadnych ciemnych słodów (mój błąd że nie zważyłem paczki z hefe który prawdopodobnie był weizenbockiem, ale musiała mieć ponad 6 kg, dodatkowo widziałem w niej ziarna ciemnych słodów). Po prostu taka uwaga na przyszłość dla innych, żeby sprawdzali zestawy zanim zaczną warzyć:) aha co do danych to wyszło mi 20,5l 15 blg a ten weizenbock powinien być 16blg (następny dowód na to że to nie może być hefe 20l 12 blg ). W planie mam podzielić tą gęstwę na pół i uwarzyć na niej hefe i dunkelweizena. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

czytałem, ale już jest jak to się mówi 'musztarda po obiedzie' więc przeczytanie ponownie tej lektury nic nie zmieni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.