Skocz do zawartości

Dry stout - ocena receptury


polsyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam planuje uwarzyć mojego pierwszego stouta , wybór padł na dry stouta, proszę o weryfikację receptury:

 

-4kg Pale ale

-0,5kg płatków jęczmiennych błyskawicznych

-0,25kg jęczmienia palonego

-0,25kg słodu czekoladowego

 

daję 16l

-zacieram w 67-68C przez 60-70 min

-podgrzewam do 72C i daję ciemne słody (nie mam pewności czy w tym momencie dodać ciemne słody), trzymam 10 min

-wygrzew do 76C

 

Chmielenie:

-60' target 40g

-10' EKG 15g

 

Drożdze s-04

 

fermentacje w jedym fermentorze przez 14-17 dni w 19C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być wytrawny to zacznij zacieranie od 66 i w tej temperaturze utrzymuj. Słody palone możesz spokojnie dać od początku. Lub przed samym podniesieniem temperatury na mashout jeśli chcesz mniej paloności. Chmielenie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być wytrawny to zacznij zacieranie od 66 i w tej temperaturze utrzymuj. Słody palone możesz spokojnie dać od początku. Lub przed samym podniesieniem temperatury na mashout jeśli chcesz mniej paloności. Chmielenie ok.

 

no właśnie - jeśli ma być dry to zacieraj na wytrawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dry czyli wytrawny, to jak sugeruja wyzej zacieraj na wytrawnie (62-64). Chyba ze lubisz slodsze stouty jak ja to 66-68 lepsze wyjscie.

A co do slodow ciemnych to zalezy czy robisz probe jodowa czy nie. Jesli robisz to musisz poczekac az wyjdzie ci negatywny wynik, to wtedy mozesz dodac. Jesli nie robisz, to zalezy na jakim stopniu palonosci stouta Ci zalezy. Jak na dosc mocnym, to wal slody ciemne od poczatku. Jak dosc wyraznym ale nie ptrzytlaczajacym to po zakonczeniu przerwy 60 min w 62-68 stopniach. A jak chcesz totalnie ograniczyc palonosc to przy wygrzewie albo nawet mozesz dodac do filtracji, jak przy CDA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angole nie rozróżniają i wszystko zacierają w 66-67°C. I tak bym zrobił, chyba że chcesz żeby było tak wodniste jak Guinness.

Ja takowe zacieranie lubię, jednak przy tych drożdżach może dać "zbyt pełne" piwko jak na styl(o ile ktoś się tym przejmuje :)), co nie oznacza że nie dobre.

Jeśli 19°C to temperatura otoczenia w jakiej kolega chce fermentować to radzę poszukać czegoś jeszcze chłodniejszego ~16-17°C

 

Nie wiem jak inni, ale ja przez jakiś czas upierałem się przy dodawaniu palonych do mashout jednak po ostatnich stoutach dochodzę do wniosku że do takich piw trzeba cierpliwości i dać im dojrzeć, jeśli takową się posiada to śmiało dodawać słody palone od początku zacierania i pilnować procesu fermentacji.

Mi najbardziej smakują stouty zacierane tak jak zgoda napisał, oraz z dodatkiem palonych od początku zacierania. Jak nie skopie się fermentacji(tak jak ja ostatnio 21-22°C) to ma prawo wyjść całkiem udane piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dry Stout to Dry Stout, więc tylko i wyłącznie wodniście i wytrawnie a jeśli na słodko to już sweet,milk czy owsiany , przynajmniej takie jest moje zdanie. Co do recepty ja bym dodał trochę więcej jęczmienia palonego, jeśli lubisz paloność i zdecydowanie wszystkie słody od razu do kotła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dry Stout to Dry Stout, więc tylko i wyłącznie wodniście i wytrawnie

jeśli lubisz paloność i zdecydowanie wszystkie słody od razu do kotła

Konsekwentnie trzeba podejść do sprawy, jeśli "dry" to transakcja wiązana na "palność" - niezależnie czy lubisz czy nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dry Stout to Dry Stout, więc tylko i wyłącznie wodniście i wytrawnie

jeśli lubisz paloność i zdecydowanie wszystkie słody od razu do kotła

Konsekwentnie trzeba podejść do sprawy, jeśli "dry" to transakcja wiązana na "palność" - niezależnie czy lubisz czy nie ;)

No tak trochę się zamotałem w tej wypowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.