Skocz do zawartości

Whead


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Na swoją jubileuszową 20. warkę chcę uwarzyć whead (wheat mead) czyli pszeniczny braggot. Planowałem zrobić go w 100% ze slodu pszenicznego (poza miodem ;P). Wyczytałem że chmieli najlepiej użyć szlachetnych.

 

Co powiecie na coś takiego:

 

8 kg - miód gryczany

4 kg - słód pszeniczny

50 g EKG na goryczkę (a moze 100?)

 

drożdże Bayanus do 25% alk.

 

Próbował ktoś coś takiego robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrzyj jak pszeniczniaka, jakimś cudem przefiltruj (ja bym dał owsa), nachmiel, wystudź, wmieszaj miód (unikałbym jakiejkolwiek obróbki termicznej przy gryce), zadaj całość zahartowaną wcześniej matką drożdżową, postępuj jak z trójniakiem (bo tak mniej więcej celujesz sądząc po stopce - no może półdwójniak), za trzy lata opisz jak wyszło :P

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, Bayanus'y to drożdże winiarskie. Brałeś pod uwagę drożdże piwowarskie np. WLP 099 Super High Gravity?

//Edit: jeżeli dajesz miód gryczany, to może dać łuskę gryki dla ułatwienia filtracji?

Edytowane przez MichalW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, za dużo miodu w proporcji do słodu. Powinno być połowę ekstraktu ze słodu a połowę z miodu. Zacząć jak klasyczne piwo (zwiększyłbym też ilość chmielu, chmielenie na goryczkę). W marę spadania ekstraktu, stopniowo dodawać miód (2-3 porcje) rozpuszczony w niewielkiej ilości wody (nie gotować). Temperatura fermentacji dla G995 to 10...15ºC. Dla WLP099 nieco wyższa 15-18ºC. Uzyskanie 25% alkoholu bez dodawania go w postaci stężonej jest nierealne. Osiągniesz max 18%. Będą duże problemy z naturalnym nagazowaniem ale bragoty mogą być prawie bez gazu. Zawsze możesz dodać CO2 z butli lub eksperymentować z suchym lodem.

Wychodzi dobrze zarówno na G995 jak i WLP099. Bajanusy są jednak łatwiejsze w obsłudze i tańsze. Przy WLP099 pamiętaj o napowietrzaniu.

W jakim celu chcesz stosować słód pszenny? Kłopoty z filtracją, klarownością to pewnik. Aromaty typowe dla pszenic wątpliwe ze względu na drożdże i temperaturę fermentacji. Nie lepiej więc użyć jęczmiennego?

Edytowane przez cemik1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.