Skocz do zawartości

12-sto letnie butelki


damian_ia4

Rekomendowane odpowiedzi

Czy 12-sto letnie butelki jeszcze do czegos sie ndają.

To zależy jak były przechowywane, bo jak stały przez dłuższy czas na słońcu

to szkło mogło stać się kruche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak były przechowywane, bo jak stały przez dłuższy czas na słońcu

to szkło mogło stać się kruche.

Jest to możliwe? Prawdę mówiąc pierwszy raz w życiu słyszę coś takiego, no ale ja młody jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w piwnicy butelki z lat 70 od piwa ,albo od oranżady i są w dobrym stanie jeszcze do niedawna były w nich soki wiśniowe , ale gumki z zamknięć są już sparciałe.Konserwowałem je gliceryną jakoś do tej pory się sprawdzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w piwnicy butelki z lat 70 od piwa ,albo od oranżady i są w dobrym stanie jeszcze do niedawna były w nich soki wiśniowe , ale gumki z zamknięć są już sparciałe.Konserwowałem je gliceryną jakoś do tej pory się sprawdzały.

Gumki są w BA http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Uszczelki_gumki_do_zamkniec_patentowych_10_szt&przedm=507819&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F165992&sortuj=cena sam sobie wymieniłem na nowe po sprowadzeniu butelek kilka lat temu.

Edytowane przez mark33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 12-sto letnie butelki jeszcze do czegos sie ndają.

To zależy jak były przechowywane' date=' bo jak stały przez dłuższy czas na słońcu

to szkło mogło stać się kruche.[/quote']

Butelki przechowywane były w starej szopie pod obfitą warstwą kurzu :)

Może zachowały się jakieś ciekawe etykiety

Tak. Jest duzo etykiet łomzy niektore swiateczne, z zającem wielkanocnym, naprawde bardzo ciekawe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Czy 12-sto letnie butelki jeszcze do czegos sie ndają.

To zależy jak były przechowywane' date=' bo jak stały przez dłuższy czas na słońcu

to szkło mogło stać się kruche.[/quote']

Mam niejasne wrażenie że wszystkie butelki stały przez dłuższy czas w słońcu, bo nie spotkałem jeszcze nie kruchego szkła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sporo takich butelek. Sprawdzają się bardzo dobrze. Bardziej bałbym się tych współczesnych bezzwrotnych z cienkiego szkła. Szkło na słońcu staje się kruche. Czy ktoś z Was próbował przecinać stare szyby z okien? Takie szyby pękają wszędzie tylko nie tam gdzie chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niejasne wrażenie że wszystkie butelki stały przez dłuższy czas w słońcu, bo nie spotkałem jeszcze nie kruchego szkła :)

Tak szkło jest kruche . Ale tak jak pisze apolloks szkło pod wpływem słońca staje się jeszcze bardziej kruche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niejasne wrażenie że to miejska legenda, podobna do byczej żółci w piwach przemysłowych :) Ale to moje prywatne zdanie nie poparte wiedzą fachową.

W końcu średniowieczne witraże są eksponowane na światło od kilkuset lat i nic im się nie dzieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu temu dostałem w sklepie 2 skrzynki ciemnych butelek z datą produkcji 1995-97. Ciężko było toto domyć, ale kształt mi się bardzo podobał, więc wyszorowałem je. Nieświadom faktu że szkło kruszeje z wiekiem zabutelkowałem w nich pszeniczne... i nic się nie stało. Zero granatów. Kilku z tych butelek używam do dziś. Resztę rozdałem.

Tak więc lej śmiało piwo w Twoje butelki i nie bój się nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że szkło w nieużywanym balonie do wina też staje się kruche, dlatego też jeśli ma stać bezczynnie to z wodą w środku.

Czy to aby nie jest myślenie magiczne, a właściwie przeniesienie na szklane balony wiedzy o beczkach drewnianych które się rozsychają :)

 

Damianie oczywiście zauważyłem że to stary temat, ale mam cichą nadzieję że wypowie się tu jakiś fizyk, chemik albo technolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie wiem jak zwykłe szkło, ale kryształy podobno trzeba czasem umyć. Bez wody potrafią się rozsypać. To wiedza przekazana przez mamę i babcię. Być może mają hopla na punkcie czystości kryształów. A może jest w tym ciut prawdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.