Skocz do zawartości

Beef jerky


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Beef jerky czyli popularna w USA suszona wołowina do przygotowania w domu w piekarniku, bez użycia dehydratora. Doskonale sprawdza się jako przekąska podczas meczu z jakimś ostrym dipem i dobrym piwem.

 

10424659_685154988200123_1175920967_n.jpg

 

Potrzebne nam są składniki:

 

- 500 gram chudej wołowiny (np. polędwica, ligawa, porcja zrazowa)

- marynata (przepis na moją za chwilę)

- sól

 

Moja marynata:

- dry stout

- oliwa z oliwek

- miód

- harisa

- cayenne

- sos chipotle dymiony

- pieprz czarny

- zioła

 

Mięso kroimy w cienkie długie plastry, wycinamy wszelki widoczny tłuszcz (tłuszcz się nie suszy!) i wkładamy do marynaty na całą noc albo i dobę. Następnie odsączamy na papierowych ręcznikach, posypujemy ziołami i obficie solimy - sól przyspiesza wyciąganie wody.

 

Rozgrzewamy piekarnik do ok. 80 stopni (nie więcej - nie chcemy mięsa upiec tylko je suszyć!) i kładziemy mięso na kratkę. Pod spód podstawiamy jakieś naczynie by skapywały resztki płynów.

 

Trzymamy tak mięso przez ok. 2-3 godziny, aż wyjdzie z niego woda. Jak ktoś nie lubi soli, to bezpośrednio przed konsumpcją mięso można umyć. Można np. postawić trzy pojemniczki: jeden z mięsem, drugi z ostrym dipem, trzeci z przegotowaną wodą. Najpierw mięso obmywamy z soli, potem zanurzamy w dipie i jemy. Popijamy dobrym piwem.

 

Esencja smaku :)

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcje marynaty, rzeczywiście wedle upodobań. Moja zawiera kolendrę, czosnek, sól, pieprz, ocet lub musztardę. Myślę, że polędwicy szkoda na tą przekąskę bo można przyrządzićz niej coś lepszego. Natomiast przy okazji wizyty w lidlu po angielskie piwo można kupić brazylijski rostbef. Kończy mu się termin ważności i jest w obniżonej o połowę cenie. Na jerky - znakomity. Robiłem też podróbki z mięsa indyka czy schabu. Zamiast piekarnia używam suszarki do grzybów i owoców. Wrzuca się na kilka godzin i nie trzeba przejmować się temperaturą czy uchylaniem drzwiczek. Mniejsze jest też zużycie energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.