Jump to content

Wiśniowa pszenica - opinie, sugestie


Olo
 Share

Recommended Posts

Tak sobie ostatnio pomyślałem przy zbieraniu owoców w ogrodzie, żeby zrobić pszenice czereśniową, ale wyczytałem na forum, że czereśnia daje słaby smak, że lepsza wiśnia. Także stawiam na wiśnię w takim razie. Mam do dyspozycji sporo kompotu wiśniowego, zapasteryzowany, zdrowy, bez żadnych infekcji. Co do piwa to od razu mówię, że niespecjalnie mam plan robić pod konkretny gatunek, przejrzałem sobie trochę receptur na hefeweizeny, witbiery, weizeny i w sumie nadal nie wiem, nie miałem okazji nigdy sam układać receptur. Ale próbuję, ściągnąłem Brewtarget i coś takiego wykombinowałem póki co z dostępnych mi surowców obecnie:

 

Zasyp:

- jasny pszeniczny - 3 kg,

- pilzneński - 1 kg,

- otręby pszenne - 250 g,

 

Chmiel - Hallertau Tradition:

- 15 g po 10 minutach,

- 10 g po 55 minutach,

- 5 g po 70 minutach,

- całość gotowania 75 minut,

 

Przed końcem gotowania myślałem może dodać cukru kandyzowanego, tutaj nie wiem czy to dobry pomysł, ale wychodzę z założenia, że większość wynalazków to przypadki, więc nie zaszkodzi spróbować. Myślałem tak 10-15 minut przed końcem powiedzmy 200 g.

 

Jeli dobrze wpisałem w Brewtarget wszystko, bo mam wątpliwości to wychodzi tak:

 

OG 1.049 - 12.1 BLG

FG 1.012 - 3.1 BLG

IBU 14.1

Color 4.1

 

Co do drożdży mam gęstwę zebraną z Dunkela, WB-06 i suche WB-06. Z gęstwą nigdy nie miałem żadnych doświadczeń i wyczytałem, że z jaśniejszych piw do ciemniejszych, a nie odwrotnie, ale gęstwa była od razu przepłukana dwukrotnie.

 

Co do kompotu (bo wyczytałem, że to lepsze niż świeże) to się zastanawiam czy dawać same owoce, czy dawać też sok. Owoce wyczytałem, że na cichą, a ciekawy jestem czy ktoś z Was próbował soku dawać powiedzmy już do zacierania częściowo zamiast wody.

 

Generalnie jeśli jakiekolwiek pomysły/sugestie/krytyka to chętnie wysłucham.

Link to comment
Share on other sites

Ja też bym to przepasteryzował. Ponadto do kompotu dodaje się cukier chyba? Zatem podbije Ci to sporo ekstrakt. Wb06 jak wiadomo żrą wszystko razem z fermentorem zatem przez dodatek cukru piwo może nie mieć ciała poza tym piwo może zostać zdominowane pszenicznymi posmakami. Nie wiem czy nie lepsze będą s33 do belgów robiące estrowe piwa na których wychodzi dobrze pszenica.

Podziel się efektami bo jestem ciekaw wszelkich weizenowych eksperymentów :)

Link to comment
Share on other sites

Oblicz sobie dokładnie blg jakie Ci wyjdzie. Dodaj wiśnie do gotowania. Wyjdzie ciekawy czerwony waizen :D a jak będziesz miał za dużo BLG rozcieńcz zimną bieżącą wodą do planowanego. To też sobie przelicz ile będzie Ci potrzeba. No i pochwal się co wyszło.

Link to comment
Share on other sites

Zacieraj na słodko bo dodatek cukru z kompotu i tak przerobią drożdże na alko. Możesz użyć śmiało wb-06. Myślę że wiśnia i tak będzie dominować w tym piwku

Link to comment
Share on other sites

Kompot był pasteryzowany już przy zalewaniu w słoiki.

 

Do kompotu dodawane były 3 łyżki cukru na litr, w sumie tego cukru będzie mniej niż 100 g, wpisałem w Brewtarget jako dodawany przed końcem gotowania to nie podbiło mi o wiele BLG. Inna sprawa, że nie wiem jak uwzględnić cukier zawarty w samych owocach.

 

Co do pszenicznych posmaków to ja bym tak to widział, że jest smak piwa i smak owoców, nie oranżada.

 

Co do drożdży, to obecnie mam WB-06 gęstwę i suche oraz T-58. Także mogę zrobić jedno piwo i spróbować na dwóch rodzajach drożdży przefermentować.

 

Co do zacierania jeszcze, mówicie na słodko, to rozumiem zdecydowanie ma dominować przerwa dekstrynująca tak? Jak z innymi przerwami i ich czasami? Czy wgl infuzyjnie?

Link to comment
Share on other sites

jacer to chyba pod pszeniczkę powinna pasować... Ja osobiście wolałbym dobrą pszenicę bez żadnych dodatków ( co właśnie wczoraj poczyniłem) no ale jak kolega chce poeksperymentować to czemu nie... Może wyjdzie coś ciekawego. A swoją drogą zależy ta kwaśność od owoców jakie zostały użyte.

Olo ale BLG w kompocie też możesz zmierzyć i wtedy przeliczyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.