Skocz do zawartości

Chłodzenie brzeczki suchym lodem


vpatyk

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowaliście mnie tym chlorkiem wapnia, ale po wpisaniu go w google okazuje się że jego się też stosuje do roztapiania lodu. Więc o co kaman, raz ochładza a raz roztapia? Może jakiś konkretny jego rodzaj trzeba kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytłumaczę Ci dokładnie jak to przebiega etc. ale wiem na pewno, że np. sól też się stosuje do roztapiania śniegu na drogach ale później taka kałóża słonej wody może mieć temperaturę poniżej 0 stopci Celcjusza i nadal będzie cieczą. Nie zamarźnie. Mówię: nie wiem dokładnie jak to "działa", nie zagłębiałem się w to ale wiem, że tak jest ;)

Edytowane przez Krzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowaliście mnie tym chlorkiem wapnia, ale po wpisaniu go w google okazuje się że jego się też stosuje do roztapiania lodu. Więc o co kaman, raz ochładza a raz roztapia? Może jakiś konkretny jego rodzaj trzeba kupić?

 

Mniej więcej chodzi tu o zmianę temperatury topnienia która = temp krzepnięcia (tzn podczas ogrzewania lodu następuje jego topnienie i jeżeli włożysz termometr do lodu to proces ten będzie przebiegał w stałej temperaturze ok 0C do czasu kiedy cały przejdzie w stan ciekły analogicznie podczas zamarzania jeżeli schłodzimy wodę to podczas zamarzania termometr osiągnie stałą temperaturę ok 0C aż cała woda nie przemieni sie w lód ).

dodatek soli powoduje zmianę tych temperatur więc jeżeli w zimę będzie np -2 C czyli woda zamarznie to datek soli spowoduje że temp krzepnięcia a zarazem topnienia lodu zmieni się np do -22 C więc przy takiej różnicy lód będzie sie topił ale temperatura mieszaniny będzie -22 C

Edytowane przez Mały
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłą solą i lodem z zamrażarki potrafiłem na laborkach zejść do -10 czy -12 nawet. Oczywiście to temperatura zawartości kolby w tej mieszaninie, mieszanina mnie nigdy nie interesowała tak naprawdę ile tam dokładnie jest.

 

Chlorkiem wapnia zejdzie się niżej, ale bankowo nie do -55 stopni, zbyt wiele ciepła by uciekało.

Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jest procesem endotermicznym i będzie pobierała energię z otoczenia ale wymiana ciepła w układzie ciecz-gaz jest raczej słabsza niż ciecz-ciało stałe.

Mam nieodparte wrażenie że wymiana energii cieplnej w poduszce gazowej będzie raczej drugorzędna, jak nie dalej. Gwałtownie rozprężający się gaz który dostał takiego kopa energetycznego od ok 100* brzeczki wyekspedjowałby z połowę zawartości kotła na sufit i pobliskie powierzchnie płaskie. :P

 

Opcja z PETem wydaje mi się jeszcze gorsza. Gaz się rozpręża równie gwałtownie ale jest zmkniety w butelce. Granat murowany. eksplozja opóźniona w czasie o kilka sekund, ale moc zkumulowana. :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.