Skocz do zawartości

Chłodzenie brzeczki suchym lodem


vpatyk

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem styczność z tzw. suchym lodem, a z uwagi na fakt, iż obecnie największym moim problemem jest chłodzenie brzeczki - zastanawiam się, czy nie można użyć tego surowca do tego celu, tym bardziej, iż jednym z zastosowań jest chłodzenie sprzętu w laboratoriach. Cena lodu też nie jest za wysoka, bo koszt to 5 zł netto za kilogram

Zastanawiam się jak i czy jest sens to robić...?

Opcja 1- wkładam fermentor do gara, w któym jest trochę wody i tam dorzucam suchy lód (mam obawy, czy w wyniku różnic temperatur nie dojdzie do jakiś dziwnych zjawisk)

Opcja 2 - Sypie lód do zdezynfekowanego Peta i wkładam do brzeczki (pomijając duże ryzyko infekcji t- również mam wątpliwości co do jakichś dziwnych zjawisk.

 

Co myślicie. Opcja nr 2 raczej nie wchodzi w grę, natomiast chyba spróbuje z opcją nr 1, bo wydaje mi się, że wyjdzie to taniej niż chłodzenie w wannie i ewentualnie chłodnicą. Co o tym myśłicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie:

Opcja 3 - kupuję chłodnicę zanurzeniową za ok 150 zł. Wydatek jednorazowy i naprawdę ułatwia życie i przyśpiesza czas pracy. Nie wyobrażam sobie pracy bez chłodnicy w "swoim browarze domowym" :).

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ułatwia, tylko trochę kosztuje... Dlatego zastanawiam się nad alternatywą, choć pewnie spróbuję a jeśli nie wyjdzie pewnie zainwestuje w chłodnice.

 

Chyba jednak temat nieaktualny, bo właśnie zakupiłem chłodnicę od Tajlera, bo akurat jedna się zwolniła. Także raczej nie będę eksperymentował.

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suchego lodu, kojarzysz może efekt powstający gdy na rozgrzaną metalową płytę (czy np. patelnię) wlejesz kroplę wody? Kropla zaczyna tańczyć na płycie bo od spodu tworzy się poduszka gazowa, dokładnie taki sam efekt uzyskasz wsypując suchy lód do gorącej cieczy (zresztą dokładnie to samo stanie się jak użyjesz wody o temperaturze pokojowej)- wokół suchego lodu utworzy się poduszka która bardzo skutecznie uniemożliwi kontakt lodu z cieczą, lód będzie sublimował i nie ochłodzi brzeczki.

Jak chcesz mieć taniej to poszukaj rurki miedzianej i sam ją wygnij w chłodnicę, nie powinno to kosztować więcej niż 80-100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suchego lodu, kojarzysz może efekt powstający gdy na rozgrzaną metalową płytę (czy np. patelnię) wlejesz kroplę wody? Kropla zaczyna tańczyć na płycie bo od spodu tworzy się poduszka gazowa, dokładnie taki sam efekt uzyskasz wsypując suchy lód do gorącej cieczy (zresztą dokładnie to samo stanie się jak użyjesz wody o temperaturze pokojowej)- wokół suchego lodu utworzy się poduszka która bardzo skutecznie uniemożliwi kontakt lodu z cieczą, lód będzie sublimował i nie ochłodzi brzeczki.

Jak chcesz mieć taniej to poszukaj rurki miedzianej i sam ją wygnij w chłodnicę, nie powinno to kosztować więcej niż 80-100zł.

 

Właśnie dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło (czy wogóle jest sens eksperymentować). Chłodnicę zakupiłem wczoraj, lecz cały czas zastanawiam się, czy nie szybciej i taniej (biorąc po uwagę ilość wody do chłodzenia w wannie, czy też chłodnicą, a koszt kilograma suchego lodu) byłoby jednak zastosować trochę "nauki".

 

Teoretyzując zastanawia mnie też koszt chłodzenia ok 20 litrowej brzeczki- Ile wg was litrów wody średnio potrzebne jest do schłodzenia brzeczki wanną, a ile chłodnicą i jaki jest to realny koszt jednego chłodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suchego lodu, kojarzysz może efekt powstający gdy na rozgrzaną metalową płytę (czy np. patelnię) wlejesz kroplę wody? Kropla zaczyna tańczyć na płycie bo od spodu tworzy się poduszka gazowa, dokładnie taki sam efekt uzyskasz wsypując suchy lód do gorącej cieczy (zresztą dokładnie to samo stanie się jak użyjesz wody o temperaturze pokojowej)- wokół suchego lodu utworzy się poduszka która bardzo skutecznie uniemożliwi kontakt lodu z cieczą, lód będzie sublimował i nie ochłodzi brzeczki.

Jak chcesz mieć taniej to poszukaj rurki miedzianej i sam ją wygnij w chłodnicę, nie powinno to kosztować więcej niż 80-100zł.

 

Jak już się bawimy w naukę to sublimacja jest procesem endotermicznym, czyli tak czy siak będzie pobierała ciepło z otoczenia, w tym wypadku z brzeczki, czy ta poduszka gazowa jest czy nie.

Nie bez powodu suchy lód stosuje się w chemii organicznej do chłodzenia środowiska reakcji.

 

 

 

Ha, ja kiedyś teoretyzowałem nad chłodzeniem brzeczki polegającym na wlaniu do niej azotu :D

 

Taa, a potem cały sufit w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 6m rurki miedzianej fi8, wsadziłem ją do węża ogrodowego, tak że rurka miedziana wystaje z tego węża przez dziurkę zrobioną przed końcem węża. W ten sposób prostym sposobem zrobiłem chłodnice przeciwbieżną, która chłodzi mi spływającą grawitacyjnie brzeczkę do temperatury 17C przy bardzo małym przepływie wody. Jak chcecie to w piątek dam zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretyzując zastanawia mnie też koszt chłodzenia ok 20 litrowej brzeczki- Ile wg was litrów wody średnio potrzebne jest do schłodzenia brzeczki wanną, a ile chłodnicą i jaki jest to realny koszt jednego chłodzenia?

 

Ciekawe pytanie, ale nie wiem czy w dobrym miejscu. Ostatnio chłodziłem 10 litrową warkę i nie napełniło wanny nawet do połowy. Ale jestem ciekaw zużycia wody, bo jakoś nigdy nad tym się nie zastanawiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem styczność z tzw. suchym lodem, a z uwagi na fakt, iż obecnie największym moim problemem jest chłodzenie brzeczki - zastanawiam się, czy nie można użyć tego surowca do tego celu, tym bardziej, iż jednym z zastosowań jest chłodzenie sprzętu w laboratoriach. Cena lodu też nie jest za wysoka, bo koszt to 5 zł netto za kilogram

Zastanawiam się jak i czy jest sens to robić...?

Opcja 1- wkładam fermentor do gara, w któym jest trochę wody i tam dorzucam suchy lód (mam obawy, czy w wyniku różnic temperatur nie dojdzie do jakiś dziwnych zjawisk)

Opcja 2 - Sypie lód do zdezynfekowanego Peta i wkładam do brzeczki (pomijając duże ryzyko infekcji t- również mam wątpliwości co do jakichś dziwnych zjawisk.

 

Co myślicie. Opcja nr 2 raczej nie wchodzi w grę, natomiast chyba spróbuje z opcją nr 1, bo wydaje mi się, że wyjdzie to taniej niż chłodzenie w wannie i ewentualnie chłodnicą. Co o tym myśłicie?

 

Witam

zamiast suchego lodu możesz zrobić prawie za darmola mieszaniny chłodzące w domku:

np: lód + sól kuchenna daje ci temp już -22C

lód z chlorkiem wapnia 6 wodnym (bardzo tani) to temp -55C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko te mieszaniny trzeba schłodzić. Policz sobie czy taniej wyjdzie schłodzić 10 l takiej mieszaniny z 10°C do -20°C czy wylać 100 litrów wody. (a i tutaj nie wiem czy 10 l o temperaturze -22°C schłodzi 30 l brzeczki do temperatury nastawnej)

 

U mnie koszt chłodzenia 30 litrów brzeczki to w zależności do jakiej temperatury (ale zazwyczaj zadaję w 16-18°C) to ok 100-120 litrów wody. Czyli jakieś 80 gr (razem ze ściekami).

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj rurki miedzianej i sam ją wygnij w chłodnicę, nie powinno to kosztować więcej niż 80-100zł.

Uuu miedź teraz bardzo droga... powiedzmy fi 15 kosztuje 12-14zł/mb a takich metrów to trzeba dać chociaż 8-10

Rurka 15 jest zdecydowanie za gruba i będzie miała przez to niższą wydajność. Najlepsza do naszych celów jest chyba rurka 6-8 a te kosztują poniżej 10zł za metr więc w kwocie 80-100zł da się to spokojnie zamknąć.

Jak już się bawimy w naukę to sublimacja jest procesem endotermicznym, czyli tak czy siak będzie pobierała ciepło z otoczenia, w tym wypadku z brzeczki, czy ta poduszka gazowa jest czy nie.

 

Nie bez powodu suchy lód stosuje się w chemii organicznej do chłodzenia środowiska reakcji.

Oczywiście że jest procesem endotermicznym i będzie pobierała energię z otoczenia ale wymiana ciepła w układzie ciecz-gaz jest raczej słabsza niż ciecz-ciało stałe.

Chłodzenie suchym lodem było by też bardzo efektowne

A co do chłodzenia w chemii organicznej owszem, stosuje się ale do chłodzenia naczyń w których przeprowadza się reakcję (kolba umieszczona w suchym lodzie), czasami do kruszenia (ucieranie substancji stałej z suchym lodem w moździerzu) ale racze nie przez wrzucanie suchego lodu do cieczy (tym bardziej o temp. ok. 100°C.

Edytowane przez Ray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma darmowy suchy lud. Niech zrobi test schłodzi chłodnico i suchym lodem w petach lub inaczej. Coś napisze.

Lud to może być co najwyżej ciemny... o darmowym tu żadnej informacji nie znalazłem :) A suchy lód w petach to chyba jednak nie najlepszy pomysł :

???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli suchy lód i chłodzenie to chyba tylko obłożenie garnka tym lodem...

Znalazłem na wiki info o czymś co chemicy nazywją mieszaniną oziębiającą czyli suchy lód + coś... np sól kuchenna.

Artykuł 1, Artykuł 2 ale nie wiem czy jest jakiś sens i sposób żeby to logicznie zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko te mieszaniny trzeba schłodzić. Policz sobie czy taniej wyjdzie schłodzić 10 l takiej mieszaniny z 10°C do -20°C czy wylać 100 litrów wody. (a i tutaj nie wiem czy 10 l o temperaturze -22°C schłodzi 30 l brzeczki do temperatury nastawnej)

 

U mnie koszt chłodzenia 30 litrów brzeczki to w zależności do jakiej temperatury (ale zazwyczaj zadaję w 16-18°C) to ok 100-120 litrów wody. Czyli jakieś 80 gr (razem ze ściekami).

 

nic nie trzeba schłodzić, tylko wymieszać

kolega Krzyk ładnie to opisał i zamieścił linki

 

a tu jeszcze jeden:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.