Skocz do zawartości

25 litrowe warki- pytanie...


vpatyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zastanawiam się nad zakupem kolejnych surowców do warzenia i w niektorych sklepach można dostać surowce na 25 litrowe warki (oczywiści z zacieraniem). Zastanawia mnie tylko jedno, czy bez problemu uwarzę taką warkę na sprzęcie - gar 30 l, fermentory również 30 l. Domyśłam, się, że z piwami o wysokim blg początkowym, może być problem z zacieraniem (nie będzie się mieścić w garze), ale wydaje mi się, że z piwami poniżej 15 blg nie powinno być problemu. Pozostaje kwestia fermentacji, tu też wydaje mi się że chyba niee będzie problemu, ale zanim kupię wolę potwierdzić u bardziej doświadczonych piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie problemu, jeżeli będziesz miał za dużo brzeczki, to początkowo możesz ją gotować w osobnym garze, ale z tym nie powinno być problemu.

Domyśłam, się, że z piwami o wysokim blg początkowym, może być problem z zacieraniem (nie będzie się mieścić w garze),....

Źle się domyślasz, co ma gęstość do ilości zacieru? Jak chcesz zrobić piwo o wyższym ekstrakcie, to zacierasz z mniejszą ilością wody. Zacier będzie gęstszy, ale będzie go prawie tyle samo (minimalnie więcej). Problem może być raczej w mieszaniu takiego zacieru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie problem. Wysładzać można do 2 garnków. Spokojnie w domu znajdzie się jeszcze jakiś garnek 6-litrowy. Trzeba tylko potem założyć większe straty przy chmieleniu, głównie przez zwiększone odparowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Jakoś w planowaniu nie przewidziałem ilości potrzebnej do odparowania.

Taki dokładnie sprzęt miałem jakiś czas temu. Robiłem warki 25l , dodatkowo używałem garnka około 4l, gotowałem tą końcówkę jakieś 15min. Był mały problem aby zmieścić oba garki na palnikach.

 

Czyli rozumiem, iż nie będzie problemu, jeśli zakładając, iż będę wysładzał od objętości ok 29 litrów (oczywiści, przy założeniu że będę wydajny oraz iż potrzebuje 29 litrów żeby uzyskać 25 litrową brzeczkę). Następnie będę chmielił całością chmielu gotująca się w garze brzeczkę ok 25 litrów, a przed końcem chmielenia zagotuje do wrzenia pozostałe 4 litry (bez chmielu). Pytanie- kiedy "połączyć zawartość obu garnków (chłodzić osobno i połączyć prze whirpoolem, czy może przed chłodzeniem)

 

nie będzie problemu, jeżeli będziesz miał za dużo brzeczki, to początkowo możesz ją gotować w osobnym garze, ale z tym nie powinno być problemu.

Domyśłam, się, że z piwami o wysokim blg początkowym, może być problem z zacieraniem (nie będzie się mieścić w garze),....

Źle się domyślasz, co ma gęstość do ilości zacieru? Jak chcesz zrobić piwo o wyższym ekstrakcie, to zacierasz z mniejszą ilością wody. Zacier będzie gęstszy, ale będzie go prawie tyle samo (minimalnie więcej). Problem może być raczej w mieszaniu takiego zacieru :)

 

Jakbyś mógł wytłumaczyć... Zacierałem trzymając się zasady 3,5 razy kilogram zasypu i nie było problemu - ostatnio zacierałem Aipę z zasypem ok 6,2 kg i zgodnie z tą zasadą wlałem ok 22 litrów wody o gara... No oko było widać, że nie ma szans bym zmieścił słód w garnku, więc zmniejszyłem ilość wody do zacierania do ok 18-19 litrów. Jeśli robiłby natomiast 25 litrową warkę z większym zasypem, to nie wiem jak bym to pomieścił w garze zaciernym (zakładając, że słodów miałbym 7-8 kilo razy 3 lub 3,5 litra wody - naprawdę mam duże wątpliwości co do pomieszczenia tego w garze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz robić w jednym garze i pokusić się o delikatne HGB. Wysładzasz do 28-29 litrów, po gotowaniu zostanie powiedzmy 25, z osadem stracisz jeszcze ze 2 litry, ale te uzupełniasz wodą z butelki przed fermentacją. Często też dodatkowe 2 - 3 litry brzeczki zbieram do osobnego garnka, zagotuję 15 minut, wystudzę i wlewam tam gęstwę żeby się obudziła przed zadaniem.

 

Zacieranie 7 - 8kg słodu jest do zrobienia w 30 litrowym garze. Czasem trzeba tylko zrobić gęstszy zacier i użyć nieco mniej niż 3 litra wody na kilogram słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt Ci nie każe robić 3-3,5l wody na 1kg słodu, jak chcesz możesz zrobić i 2l wody na 1kg słodu. Wyjdzie Ci gęściejszy zacier, najwyżej dasz więcej wody do wysładzania. Licz się jednak z tym, że trudniej jest mieszać i utrzymywać temperaturę w takim zacierze. No i wydajność może być deko mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.