Skocz do zawartości

Pils poznański - refermentacja


kedar33

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem pierwsze piwo według tej receptury. Tydzień temu przelane na cichą.

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php?title=Pils_%28Pils_Pozna%C5%84ski%29,_Artur_Olender_%282artur2%29&oldid=2529

 

w recepturze jest 1.8g cukru na litr przy refermentacji + informacja, że dla szybszego spożycia można zwiększyć ilość.

 

Moje pytania:

Chciałem dać glukozę i pytam uprzejmie ile jej dodać, żeby ten pils był gotowy po 2-3 tygodniach. Do butelek chcę rozlewać za dwa tygodnie. Dotychczas fermentacja się dzieje przy 10-13 stC. Refermentację robić też w takiej temperaturze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałeś jednej ważnej informacji:

 

Piwo zgłoszone do konkursu miało 6 miesięcy.

 

Chciałem dać glukozę i pytam uprzejmie ile jej dodać, żeby ten pils był gotowy po 2-3 tygodniach.

 

Lagery smakowo długo się układają, najlepsze są po około 2 miesiącach. Oczywiście, możesz ja pić wcześniej ale warto z tym poczekać tym bardziej, że refermentację najlepiej zrobić właśnie w temperaturach dolnej fermentacji czyli te 10-13°C a w tych temperaturach lager (przy normalnej ilości surowca do refermentacji) nie nagazuje Ci się w 2-3 tygodnie.

 

Receptura, która zacytowałeś przewidywała o wiele mniej surowca do refermentacji niż to wyliczają kalkulatory, autor przewidział długie leżakowanie piwa i był to dobry ruch obronny przed przegazowaniem. Przy szybszym spożyciu, jak autor nadmienia, warto dać więcej surowca do refermentacji, myślę że spokojnie możesz dać 90-100g na 20l.

 

Jeśli faktycznie chcesz pić to piwo po 2-3 tygodniach, refermentuj w 18-20°C przy 110-120g cukru do refermentacji, powinno się nagazować w tym terminie ale z czasem musisz liczyć się z bardzo silnym nagazowaniem lub oznakami przegazowania.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za odpowiedź. OK - powiedzmy, że dam radę dotrwać do tych 2 miesięcy (w praktyce pewnie będzie schodziła jedna flasza tygodniowo :) ) Powiedzmy, że refermentacja będzie w 12-13 stC a co tam - jak się już władowałem w pilsa na pierwszy raz to będę twardy. Czy 90-100g cukru w tej temperaturze będzie oki do poprawnego, nieprzegiętego nagazowania w ciągu 8 tygodni ?

A na szybkie spożycie to czeka już materiał na witbiera wg receptury dori. W niedzielę warzę. Choć mówią, że niedzielna praca w g... się obraca Ano uwarzym, zaczekarzym, popróbowarzym i być może obaliwszy kolejny mit.

Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.