Skocz do zawartości

"cydr" z soku wiśniowego


darko

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś próbował zrobić coś w rodzaju cydru, ale z soku wiśniowego? Chodzi mi po głowie taki pomysł: czysty, spasteryzowany sok o ekstrakcie 10-11 °Blg zadać drożdżami piwowarskimi z pożywką. Po przefermentowaniu przelać do butelek (np. PET), dodać cukru do nagazowania i zostawić na kilka dni. Ciekawy jestem efektów, ale obawiam się, że produkt końcowy mógłby być za kwaśny.

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem.

Pownien wyść szamapan wiśniowy.

Rozcieńcz sok wisniowy do akceptpwalnej przez siebie kwasowości.

 

Po co chcesz pasteryzować sok?

to jakies zbocznie piwowarskie ?

 

ostanio musiałem to Markowi wybijać z głowy podobny pomysł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem.

Pownien wyść szamapan wiśniowy.

Rozcieńcz sok wisniowy do akceptpwalnej przez siebie kwasowości.

 

Po co chcesz pasteryzować sok?

to jakies zbocznie piwowarskie ?

 

ostanio musiałem to Markowi wybijać z głowy podobny pomysł :D

no i uratowałeś mi Cydra, jakoś tak bez gotowania odkażania i się nie skwasi :D ale faktycznie ładnie fermentuje i nic na razie złego się nie dzieje , trzeba zaufać matce naturze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sfermentuje to możesz spróbować dosłodzić np. laktozą, mozna też używać do robienia drinków. jakiś czas temu robiłem apfelwein z soku jabłkowego z kartonu i wyszedł bardzo wytrawny i dość kwaśny. mi smakuje, ale dużo osób twierdzi, że jest niepijalny. natomiast po zmieszaniu pól na pół ze Spritem i limonką/cytrynką idzie jak woda ;-) super drink na upały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Trochę późno, ale może komuś się przyda. Kwas w wiśniach to głównie kwas jabłkowy, a niektóre szczepy winne go metabolizują. W trunkach bezsłodowych proponuję nie używać drożdży piwnych, bo i po co? Mi np. cydr na drożdżach piwnych nie smakuje, Tak samo jak na "specjalnych - cydrowych" (bo są to po prostu bajabongusy :) , bo pracują za szybko i intensywnie, przez co dają ostre alkoholowe posmaki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jabłek "winnych" - ostatnio moimi faworytami są Maurivin B i Lalvin 71B (potrafią zmniejszyć ilość kwasu z 8 do 5,5 g/litr - sprawdzone).

Do deserówek - coś standardowego winnego np. Sauteners.

 

Dosładzanie cukrem brzozowym. Choć ja jednak odpuściłem dosładzanie, bo tak mi bardziej pasuje.

Edytowane przez andy05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.