Skocz do zawartości

Skrzynia filtracyjna/fermentacyjna


anteks

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Jestem na etapie ustalania czy skrzynie z ikei nadają się do kontaktu ze spożywką. Wytłoczenia na opakowaniu nie ma, bo nikt nie planował, że klienci będą trzymali w tym żywność. Materiał, z którego wyprodukowano skrzynię to PP-R (polipropylen). Na tyle, na ile udało mi się ustalić materiał jest jak najbardziej ok. Dam znać gdy będę miał w 100% pewne info wprost od producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dostanę skrzynię wykonaną z "PP" taką jak ma/miał użytkownik @WiHuRa w tym poście http://www.piwo.org/...i/page__st__140 . Wpiszcie sobie w wyszukiwarce pojemnik robusto 64l (nie chcę robić reklamy sklepu). Rozmawiałem ze znajomym chemikiem specjalizującym się w tworzywach sztucznych i oświadczył mi że każdy pojemnik wykonany z polipropylenu (PP) będzie neutralny biologicznie nawet do 100C więc mnie uspokoił. To że pojemnik nie ma wyraźnie oznaczenia o kontakcie z żywnością nie oznacza że się nie nadaje, tutaj górę biorą względy ekonomiczne bo badanie i wystawienie atestu PZH niestety kosztuje a nie są to "tanie rzeczy" a znaku "widelca i noża" samowolnie nie można stosować.

Mam zamiar ułożyć rurki identycznie jak w poście powyżej ale kranik zamierzam umieścić na krótszej ściance a nie jak u WiHuRy na dłuższej ścianie skrzyni i tu mam pytanie czy nie wpłynie to negatywnie na jakość i szybkość filtracji.

Czekam na odpowiedź użytkowników z podobnym rozwiązaniem.

Edytowane przez beleg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie polipropylen wytrzymuje wrzątek, także pod tym kątem nie ma żadnego problemu. Co do żywności to zarówno polipropylen jak i polietylen nie oddziałują w żaden sposób z żywnością. Nie podlegają też właściwie żadnej biodegradacji (chyba, że jakiś 0.0001% ubytek masy przez rok), także tutaj nie ma żadnych obaw. Odpowiednio umyć i tyle. Nie ma też żadnego strachu, że płyn do naczyń jakoś będzie z tym oddziaływał.

 

A co do kranika to wydaje mi się, że lepiej na dłuższej ściance. Niby nie powinno mieć to jakiegoś tam wielkiego znaczenia, skoro to i tak grawitacyjnie spływa, ale jakoś tak mi się wykształciło, że lepiej równo rozkładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

PP to może i nie jest szkodliwy ale nigdy nic nie wiadomo jaki był stosowany inicjator polimeryzacji i inne dodatki.

Wiesz jak pachną nowe chińskie klapki ? :smilies:

Chodząc za robusto trafiłem w casto na przezroczyste, bezbarwne pojemniki dragonbox - polipropylen i oznaczenie do spożywki, brak oznaczeń zakresu temperatury jak w przypadku robusto, wbudowana pokrywka, BRAK UCHWYTÓW na ściankach co czyni całą objętość dostępną. 60L 35PLN, 100L 59PLN, nie śmierdzi, może się nada...

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego

http://allegro.pl/po...4733232952.html

Coś w ten styl :)

Na 100 % moga być używane w spożywce. Jestem rzeźnikiem z zawodu i takie skrzynki na mięso są używane do wszystkiego , nawet farsz na kiełbasy jest w nich przechowywany ( nadmiar ) . Jeden minus ,że tylko do 60 st , ale jakby popytać porozglądać się ...

Edytowane przez Przemas.IE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.