Jump to content

[Piwny turysta] Browar Sarnaki z Sarnak


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Każdy kto zdecyduje się odwiedzić nowopowstały browar restauracyjny w Białej Podlaskiej, powinien dodać do swoich planów jeszcze jedno miejsce, które jest ściśle związane z piwowarstwem na Podlasiu. Mowa o miejscowości Sarnaki, w której to znajduje się przepiękna zabudowa niestety nieczynnego już browaru.DSC00458

Powstał 1874 roku z inicjatywy miejscowego przedsiębiorcy, Waleriana Arnolda. Jednak to nie on, a rodzina Szummerów zapisała się złotymi zgłoskami w historii rozwoju piwowarstwa na tych ziemiach. To dzięki ich inicjatywie w 1905 roku, browar został rozbudowany do obecnego kształtu. Liczne inwestycje w park maszynowy pozwoliły na ekspansję swoich produktów na całe Podlasie. Niestety I wojna światowa przekreśliła definitywnie dalszy rozwój tego browaru. Wywózka sprzętu w głąb carskiej Rosji oraz zarekwirowanie całego kontyngentu słodu spowodowała wstrzymanie produkcji do 1918 roku. Ponowne uruchomienie browaru, które okazało się czasochłonne a przede wszystkim kosztowne, nie było już tak imponujące jak to z początku wieku. Okres międzywojenny oraz czas drugiej wojny światowej okazał się dla browaru, okresem długotrwałej stagnacji. Na całe szczęście koniec drugiej wojny światowej dość łagodnie obszedł się z browarem. Niewielkie zniszczenia browaru pozwoliły na szybkie wznowienie produkcji, które to osiągnęło w 1949 roku wielkość wynoszącą 3,5 tysiąca hektolitrów. Przymusowe upaństwowienie browaru nieobeszło się nim łagodnie. Do lat 60-tych w browar nie inwestowano. Opierano się na sprzęcie zakupionym jeszcze za czasów Szummerów. Dopiero końcówka lat sześćdziesiątych i początek lat siedemdziesiątych przyniosła unowocześnienie produkcji. Unowocześniono linię rozlewniczą oraz dział leżakowy, co pozwoliło zwiększyć produkcję do 24 tysięcy hektolitrów. W tamtym okresie czasu warzono m.in. dwa piwa jasne w dwóch odmianach (9,0blg oraz 12,0blg), dwa piwa ciemne słodowe (7,0blg oraz 11,0% blg) oraz portera (22,0blg). Niestety, brak przemyślanej polityki gospodarczej uśmiercił browar. Ostatnia partia piwa zjechała z linii rozlewniczej 16 stycznia 1975 rok. Niestety od tamtej pory budynek nie doczekał się nowego inwestora, który wskrzesiłby życie w ten piękny budynek. Skutkiem tego jest powolna zagłada niemego uczestnika rozkwitu i niestety upadku piwowarstwa na Podlasiu.

Nie pozostaje mi nic innego jak teraz zaprosić was na wędrówkę  po browarze w Sarnakach. Miłego oglądania.

DSC00349

.

DSC00348

.

DSC00352

.

DSC00347

.

DSC00357

.

Pozostałość starego pieca w suszarni słodu.

Pozostałość starego pieca w suszarni słodu.

.

Strych

Strych

.

Po dziś dzień odnajdziemy stare etykiety....

Po dziś dzień odnajdziemy stare etykiety….

.

...stare korki do szpuntowania beczek

… oraz stare korki do szpuntowania beczek

 


2821 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.