Skocz do zawartości

Montaż kranu w garnku (bez spawania)


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Na zewnątrz fermentora, pod przeznaczonym do tego kołnierzem w korpusie kranika. montowanie uszczelki wewnątrz nie miałoby sensu, bo uszczelniłaby tylko połączenie nakrętka-fermentor, a pomiędzy nakrętką a korpusem kranika ciekłoby na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ansyn napisał:

Ok a co myślicie o czymś takim?
Widzę że prawdopodobnie w garnkach dostępnych w centrum domowych alkoholi w Warszawie z takich korzystają...

1/2 "Ze Stali Nierdzewnej Weldless Kompaktowy Zawór Kulowy Barb-Homebrew Piwa Czajnik Garnek Napar Wina Kran Bar Narzędzia
https://s.click.aliexpress.com/e/bHXt6fuH

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

14 godzin temu, c64club napisał:

Jeśli masz alergię na połączenia spawane, to wydaje się rozsądny wybór, chociaż problem z uszczelkami będzie dokładnie taki jak w kranach do fermentorów.

 

Nie będzie żadnego problemu z uszczelkami jeśli montaż zrobi się poprawnie.

Preferuję oto taki:

To rozwiązanie proponowane z aliexpresu można ulepszyć dodając dodatkową podkładkę obejmującą oring.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2016 o 07:10, PiwoLab napisał:

 

montaz_zaworu.jpg

 

Miedziana podkładka to ta o przekroju prostokątnym? Genialne. Oring się rozgniecie na żądany wymiar, ale go nie wypchnie poza złącze. Problemem wydaje się tylko czyszczenie, bo demontaż jak na mój gust jest konieczny po każdym użyciu. Edit: Jeśli ta żółta nakrętka będzie wewnątrz gara, to brzeczka za każdym razem zalepi gwint. O ile w fermenotrze plastikowym czy w beczce na deszczówkę na działce nie mamy większego wyboru, to w kegu doposażonym różne dobra, demontaż tego będzie co najmniej kłopotliwy. Dlatego poszedłbym w takie połączenie tylko tam, gdzie spawanie jest niemożliwe.

Edytowane przez c64club
Zdublowany i pokręcony post, wysłany w trakcie odpowiedzi innego usera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2018 o 17:15, ansyn napisał:

Ok a co myślicie o czymś takim?
Widzę że prawdopodobnie w garnkach dostępnych w centrum domowych alkoholi w Warszawie z takich korzystają...

1/2 "Ze Stali Nierdzewnej Weldless Kompaktowy Zawór Kulowy Barb-Homebrew Piwa Czajnik Garnek Napar Wina Kran Bar Narzędzia
https://s.click.aliexpress.com/e/bHXt6fuH

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

Raczej na pewno oring jest silikonowy - mamy informację w opisie oraz podpowiada to czerwony jego kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, c64club napisał:

Miedziana podkładka to ta o przekroju prostokątnym? Genialne. Oring się rozgniecie na żądany wymiar, ale go nie wypchnie poza złącze. Problemem wydaje się tylko czyszczenie, bo demontaż jak na mój gust jest konieczny po każdym użyciu. Edit: Jeśli ta żółta nakrętka będzie wewnątrz gara, to brzeczka za każdym razem zalepi gwint. O ile w fermenotrze plastikowym czy w beczce na deszczówkę na działce nie mamy większego wyboru, to w kegu doposażonym różne dobra, demontaż tego będzie co najmniej kłopotliwy. Dlatego poszedłbym w takie połączenie tylko tam, gdzie spawanie jest niemożliwe.

 

W starym hermsie miałem wszystko poskręcane, żadnego spawania. Około 50 warek i żadnych problemów. Raz skręcone i nigdy nieodkręcane, no bo i po co?! Teraz mam gar 160 litrowy i też wszystko poskręcane, również żadnych problemów. Również nie trzeba tego rozkręcać. Nic nie ciekło i nie cieknie. Wystarczy zrobić to jak na schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2018 o 21:31, PiwoLab napisał:

 

W starym hermsie miałem wszystko poskręcane, żadnego spawania. Około 50 warek i żadnych problemów. Raz skręcone i nigdy nieodkręcane, no bo i po co?! Teraz mam gar 160 litrowy i też wszystko poskręcane, również żadnych problemów. Również nie trzeba tego rozkręcać. Nic nie ciekło i nie cieknie. Wystarczy zrobić to jak na schemacie.

 

Kwestia jeszcze miejsca. Jeżeli możemy pozwolić sobie, aby stało to można spawać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bede miał w RIMS grzałki powkręcane, ale reszta spawana. Uszczelnienia np. króciec-zawór są mniej skomplikowane. Mogą być na gwincie stożkowym (takie sobie, bo musi być np taśma teflonowa) albo doczołowe. Tyle że nie można wtedy kupić króćca prosto z półki i wsmarkać w garnek. Trzeba taki króciec stoczyć od czoła (splanować), wspawać i wtedy można używać zupełnie niezgodnie z intencją producenta, czyli w zawór z GW 1/2" wsadzamy podkładkę/uszczelkę teflonową i skręcamy. Schludnie, wielorazowo, bez owijania w bawełnę teflon. Nie mówiąc o bardziej burżujskich wynalazkach typu szybkozłaczki czy połączenia kołnierzowe, gdzie gwint nie ma kontaktu z medium.

 

Do niespawanego połączenia spróbowałbym - zamiast użycia tej zewn. podkładki - podtoczyć lekko kołnierz, aby wszedł oring.

 

Spawane gary czy nie, mam sprawdzony patent na węże silikonowe. Króćce "kupne" pod węże mają ostre brzegi "zacinających" prążków na swojej powierzchni i kaleczą wąż. Jeśli je złagodzić, połaczenie wciąż wytrzymuje ciśnienia używane w domowm browarze, wąż jest dużo łatwiej zdjąć, np. przy rozbieraniu zestawu. Teraz testuję nawet zupełnie gładkie króćce - rurka fi zewn. 16 mm stoczona do 15,8 poza krótkim odcinkiem na "czubku", druga rurka po prostu zostawione 16 mm, do użytku z wężami 16 mm. Do tego opaska zaciskowa. Tak łatwe w rozbieraniu, że nawet można przepinać węże z jednego króćca na drugi przechodząc z zacierania w warzenie, ograniczając liczbę zaworów.

 

7 godzin temu, powerrubber.com napisał:

 

Kwestia jeszcze miejsca. Jeżeli możemy pozwolić sobie, aby stało to można spawać. 

Spawane wcale nie są jakieś trudnorozbieralne. Rozkręcania jest mniej niż przy niespawanych, a w dodatku trudniej uszkodzić mufę czy króciec o średnicy 22mm i ściance prawie 3 mm, niż otwor średnicy 22 w ściance gara grubej na całe 0,6mm. Mojego gara warzelnego z tak cienkiej blachy z wspawanym króćcem 1/2" używam normalnie np. do parzenia wędlin. Na króciec nakręcam korek i mam normalny gar.

 

Przy okazji - masz może jakieś uszczelki, które zastąpiłyby teflon w opisanej wyżej konfiguracji? Ułatwiłoby to nakręcanie zaworu na króciec pod planowanym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.