Skocz do zawartości

[Docent] Debiut miesiąca – maj 2014


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

W maju wyliczyłem 33 piwne premiery. Wychodzi na to, że nowości ciągle jest więcej niż dni w miesiącu, a to na dłuższą metę mało pocieszająca wiadomość dla wątroby. Niewątpliwy wpływ na ilość premier miała piąta edycja Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, gdzie debiutowała 1/3 piw z listy. Wyjątkowo lubię te zestawienia Debiutu miesiąca, gdzie mogę uwzględnić piwa z nowo powstałych browarów rzemieślniczych. W maju zadebiutował Browar Podgórz z okolic Rabki-Zdroju stworzony przez domowego piwowara Łukasza Jajecznicę i myślę, że będzie on mógł zaliczyć ostatnie tygodnie do udanych.  A jakie piwo zasłużyło na tytuł Debiutu miesiąca?

Artezan – Funky Brett

FunkyBrett

Piwo w stylu Wild Ale 13° Blg, 5,5% alk. Pierwsze tego typu krajowe piwo na rynku, fermentowane drożdżami Brettanomyces. Nie jestem zbytnim fanem piw o charakterystycznym aromacie „stajni i zagrody”, które są efektem zastosowania drożdży tego szczepu. Jednak w przypadku Funky Bretta zaskoczyła mnie delikatność i wręcz finezja aromatu. Owszem, była tu przysłowiowa „końska derka” jednak była ona stonowana i nie przekraczała pewnej granicy. W smaku podobnie, „dzikość” piwa była wyczuwalna ale nie przesadnie, dodatkowo wspaniale uzupełniona została rześką, cytrusową owocowością. Po miesiącu miałem okazję degustować to piwo raz jeszcze, u samego autora czyli Jacka Materskiego. Tym razem piwo nabrało ciekawego kwaskowego charakteru, którego niektórym brakowało, a to przecież nie sour lecz wild ale. Jednakże lekka kwaskowość idealnie współgrała z dzikością brettów. Wiem, że Artezan nadal będzie eksperymentował z tego typu piwami i pozostaje mi tylko przyklasnąć temu kierunkowi.

Pełna ocena piwa na browar.biz

Na wyróżnienie natomiast zasłużyło piwo, którego aromat i pijalność podbiły podniebienie nie tylko moje, ale patrząc po komentarzach, całkiem sporej liczby miłośników piwa.

  Browar Podgórz – Space Sheep

SpaceSheep

Ocena piwa

Wspaniały, intensywny aromat mango oraz cytrusów w połączeniu ze świetnym balansem czyni z tego piwa doskonałego przedstawiciela stylu american pale ale. Biorąc po uwagę, że zostało ono uwarzone właściwie chwilę po starcie Browaru Podgórz, tym większe brawa należą się tu piwowarowi Łukaszowi Jajecznicy!

W czerwcu prawdopodobnie będziemy obserwowali podobny wysyp nowości, ale na czas wakacji piwowarzy może dadzą nam chwilę wytchnienia. Póki co zagryzam zęby i mocno walczę, co byście wiedzieli, które z nowych piw warte jest spróbowania ;)

Pozostałe premiery maja 2014:

AleBrowar (Gościszewo) – Crazy Mike

AleBrowar (Gościszewo)/ Pinta (Browar na Jurze) – B-Day 2.0 Przewrót Mleczny

Artezan – ESB, Specyfik

Bazyliszek (Pivovaria) – Pyza Na Polskich Dróżkach

Birbant (Witnica) – Robust Porter

BrowArmia Królewska – AIPA

Browarnia Sobótka Górka – PIWO 10

Brovarnia – American Wheat

Doctor Brew (Bartek) – Kinky Ale, American Weizen, American Witbier

Faktoria (Zodiak) – Peacemaker

Gościszewo – PILS Single Hop: Hallertau Mandarina Bavaria, BOCK Hallertau Cascade

Grybów – Pilsweizer Wujek Sam

Haust – American Brown Ale, Piwonauta, Cascadian Dark Ale

Ninkasi (Kowal) – N°6.A

Pinta (Browar na Jurze) – Oki Doki

Piwoteka (Pivovaria) – Ślepy Maks

Podgórz – Galaktyka Piwnix, Luzy Rajtuzy

Spirifer (Trzy Korony) – Samosierra

Świński Ryjek (Słociak) – Opolski Łącznik

T.E.A. Time Brewery – Kinga Vale

Ursa Maior – Rosa z Kremenarosa

Widawa/Kopyra – Czorny Miś

Widawa – Red Cloud IPA, Nowy Baran

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.