Skocz do zawartości

US-05 po American Wheat


Ochlapus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie dotyczące gęstwy US-05 po fermentacji "Amerykańskiej pszenicy" ;)

Nie pamiętam gdzie to wyczytałem ale podobno te drożdże szybko mutują (cokolwiek to znaczy) po piwach pszenicznych. Czy ktoś o tym słyszał? Czym się objawia taka "mutacja"? Czy mogę taką gęstwę wykorzystać teraz do innego piwa niż pszeniczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pszenicy to WB-06 więc gdzieś popełniłeś błąd ,albo pisząc albo dając nie te drożdże

WB-06 można stosować 2-3 pokolenia bez straty jakości,sam używałem tylko po razie ,ale czytałem że i 5-6 były wykorzystywane i było ok

też zależy od kondycji drożdży pewnie,jak szybko gęstwa jest użyta po raz kolejny,czy są drożdże namnażane

na US-05 średnia pszenica będzie ,bo cały urok (no większość ) pszenicy jest w zastosowanych drożdżach ,a nie w zastosowaniu słodu pszenicznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę temat się rozmywa. Pytanie kolegi było, czy może użyć US-05 po amerykańskiej pszenicy, do kolejnych warek.

 

Nie pamiętam gdzie to wyczytałem ale podobno te drożdże szybko mutują (cokolwiek to znaczy) po piwach pszenicznych. Czy ktoś o tym słyszał? Czym się objawia taka "mutacja"?

Drożdże pewnie mutują w kolejnych podziałach, ale do tej pory nie przeszkadzało mi to specjalnie; dużo groźniejszy jest poziom zanieczyszczenie kolejnych gęstw przez różne niechciane drobnoustrojstwa, co może skutkować potencjalnym zakażeniem. Zebraną gęstwę należy używać z głową.

 

Czy mogę taką gęstwę wykorzystać teraz do innego piwa niż pszeniczne?

Możesz użyć tej gęstwy bez problemu (jeżeli nie jest zainfekowana) w kilku kolejnych warkach. Jeżeli boisz się, że wniesiesz do kolejnych piw jakieś niechciane posmaki z poprzedniego piwa, to przemyj gęstwę przed zadaniem - tu lub tu jest podany sposób w jaki należy to wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może napisałem nie jasno,ale chodziło mi o to że mutują prędzej pszeniczne czyli w najbliżej WB-06 ,a nie sama mutacja jest spowodowana słodem pszenicznym

zresztą dzisiaj wiele spraw jest dla mnie nie jasnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie dotyczące gęstwy US-05 po fermentacji "Amerykańskiej pszenicy" ;)

Nie pamiętam gdzie to wyczytałem ale podobno te drożdże szybko mutują (cokolwiek to znaczy) po piwach pszenicznych. Czy ktoś o tym słyszał? Czym się objawia taka "mutacja"? Czy mogę taką gęstwę wykorzystać teraz do innego piwa niż pszeniczne?

Ja mam taką teorię, że te drożdże nieco się zmieniają po pszenicy, ale to są tylko moje podejrzenia. I właśnie wydaję mi się, że po pszenicy US-05 "mutuje się" w coś bliższego do WY1272.. Tzn produkują piwa nieco słodsze i bardziej owocowe. Np. US-05 i WY1272 produkują cytrusy, ale WY1272 są bardziej słodkie cytrusy a US-05 bardziej kwaskowe. Różnica jest niewielka, ale wyczuwalna zwłaszcza w porównaniu side-by-side. Podobnie WY1272 robi się jeszcze bardziej słodkawy po pszenicy.

 

Tak czy siak, możesz spokojnie używać tych drożdży po pszenicy, jeżeli jest jakaś różnica, to w/g mnie jest pozytywna.

Ja właśnie "używam" pszenicy jako "startera" do tych drożdży, potem robię na nich kilka warek więcej.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio chyba 5 albo 6 warke uwarzyłem na tych samych drożdżach i to po ostatnim zebraniu leżały jakoś miecha w lodówce, a piwko bardzo dobre wyszło drożdże s 04. Bardzo lubie te drożdże bo ładnie fermentują i ładnie osiadają na dnie piwka super klarowne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.