Skocz do zawartości

Fermentacja nie zatrzymuje sie


Sosik

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

27,05 uwarzylem, zlałem do fermentora i zadałem drożdże (us05 rehydratyzowane) pale ale, wyszło 13,5 blg brzeczki nastawnej (stosunkowo obficie chmielone) po 7 dniach dalej bąbelkowało. Zaczekałem do końca 8 doby i zlałem na cicha, dosypałem chmielu i na wszelki wypadek załozyłem wieko z rurką bo bałem sie zeby mi nie wywaliło w nocy wieczka i zebym na zawał nie zszedł. Osadu drożdzowego spokojnie około 3 litrów było po burzliwej. Tymczasem dalej bulka coś teraz, i nie wiem czy powinno sie to zatrzymac czy nie, bo w poprzednim piwie tego zjawiska nei zauważyłem(wieko bez rurki ale nei wypychało go ani nic - drozdze s04).

I Teraz pytanko czy wszystko w normie i poprotu te drozdze tak mają i nie mam sie czym martwić czy przeprowadzic jakis zabieg, przy zlewaniu na cichą 4.06 odfermentowane bylo do ok 4 blg.

 

Temp fermentacji pomiedzy 19 a 21. Nie wiem czy jest sens je chłodzić juz teraz w piwnicy(temp, 7-10st).

 

Będe ogromnie wdzieczny za jakąś rade ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już wałkowane milion razy na forum :)

Bulkanie (wydzielanie CO2) nie jest wyznacznikiem fermentacji. Jeśli przez kilka dni blg się nie zmieni można butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej będziesz chmielił na zimno w tej temperaturze (wnioskuje, że obecnie trzymasz fermentor w temp. 19-21) tym więcej z chmielu otrzymasz smaków łodygowych, zalegających, generalnie niepożądanych. W tej temperaturze proponuje nie trzymać dłużej niż 4,5,6 dni. I lać w butelki. Po kilku dniach np.4, możesz oczywiście przenieść do piwnicy celem lepszego sklarowania.

 

Raczej na pewno piwo dofermentowało. Ruch w rurce może być związany z uwalnianiem CO2 w ciągu dnia (wyższa temperatura) z piwa i rozpuszczaniem w nocy (niższa temperatura). U mnie na US-05 piwo często "pracuje" przez całą cichą, przy zakończonej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na pewno piwo dofermentowało.

Jesteś pewny? 2 tygodnie To nie tak dużo, tym bardziej że po tygodniu przelał na cichą, po czym jak wiadomo fermentacja zwalnia. Wczoraj piwo miało 4 blg, wg mnie lepiej jeszcze poczekać z tydzień. I nie demonizujcie tak chmielu na zimno, część osób chmieli dłużej albo wrzuca chmiel do kega na miesiąc-dwa i smaków łodygowych nie ma.

 

Poczekaj jeszcze z tydzień, piwu to nie zaszkodzi, a Ty nie będziesz miał granatów.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze za wcześnie chyba zlałeś jak 3 L drożdży zostało

 

 

 

Im dłużej będziesz chmielił na zimno w tej temperaturze (wnioskuje, że obecnie trzymasz fermentor w temp. 19-21) tym więcej z chmielu otrzymasz smaków łodygowych, zalegających, generalnie niepożądanych

 

nie koniecznie ,dają chmiel do KEGa i jest ok

Raczej na pewno piwo dofermentowało

 

z 13,5 do 4 to nie był bym taki pewny ,jak by było 3 to prędzej

 

za szybko zlałeś na cichą ,za szybko dałeś chmiel do wiadra

było robić bez cichej

było potrzymać z 10 dni zlać na cichą na jakiś 5-7dni i dopiero na jakieś 4 dni przed rozlewem dać chmiel

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat zalegająca goryczka mi nei przeszkadza a nawet ją lubie, zostawie z 4 dni w pokoju potem piwnica na ok tydzien, gdzies wyczytalem ze trzymanie piwa nad osadem drożdzowym dłuzej niz ten tydzien moze wpłynac na niechciane aromaty od drozdzy wiec stwierdzilem ze zleje. Zobaczymy jak wyjdzie za 2-3 dni sprawdze BLG i zdam relacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą autolizą drożdży to nawet sędziowie się spierają o jej występowanie. Na pewno nie będziesz jej miał po tygodniu czy dwóch trzymania piwa nad drożdżami, bardziej po kilku miesiącach. Więc tym możesz się kompletnie nie przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz rozlałem piwo po pół roku cichej i też nic nie wyczuwałem.

 

I jeszcze było dobre po takim czasie w wiadrze ? Chyba w lodówce stało, albo masz super sterylne warunki jak w fabryce Intela..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało najpierw w mieszkaniu, później w magazynie, o sterylnych warunkach nie było mowy. I to stało przez całe lato, bo w wakacje nie miałem kiedy go rozlać. Skoro w butelkach się nie psuje, to czemu w wiadrze miałoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj też zapiski piwowarów. Wiele informacji można z nich zaczerpnąć. Między innymi jak długo fermentują u nich piwa, na jakich drożdżach, w jakich temperaturach i itp.

Im więcej czytania tym mniej stresu w trakcie warzenia :D Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj piwo zabutelkowałem, spadło do 3/3,5 blg i od niedzielnego popołudnia stało w piwnicy 15C przy najwiekszych upałach. Zostało mi jakies 750ml bo miałem za mało butelek wiec poszło do szybkiej degustacji, i wrażenia mam bardzo dobre :D zero dms'u diacetuly czy innych rozpoznawanych przezemnie wad, w aromacie jak i smaku super sprawdził sie mosaic i cenntenial ;) takze wielkie dzieki za rady i nastepnym razem nie bede sie przejmował tylko trzymał dłużej na burzliwej jesli bedzie taka potrzeba ;)

 

Jak ktos byłby miły i mógł szybko mnie nakierować na jakaś recepture american wheat ? bo próbwałem cos znalezc wyszukiwarką ale wiekszosc to dyskusje o rodzaj drożdzy etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci podrzucić moją, jeszcze nietestowaną, recepturę na 15l:

 

Słody:

Słodownia Strzegom - pszeniczny 2 kg

Słodownia Strzegom - pilzneński 1,5 kg

 

Chmielenie:

Amarillo 8,2% Alfa - 10g - 60 min

Amarillo 8,2% Alfa - 20g - 15 min

Amarillo 8,2% Alfa - 20g - 5 min

 

Drożdże

US-05

 

Zacieranie

63 C - 40 min

72 C - 20 min

76 C - 15 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już wałkowane milion razy na forum :)

Bulkanie (wydzielanie CO2) nie jest wyznacznikiem fermentacji. Jeśli przez kilka dni blg się nie zmieni można butelkować.

Było już milion razy wałkowane na forum, że jest.

Natomiast jego brak nie jest wyznacznikiem braku fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.