Skocz do zawartości

Dochmielenie Coopers IPA


Melanż

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zamierzam uwarzyć swoją drugą warkę z puchy Coopersa - IPA. Gdzieś w odmętach anglojęzycznego internetu doczytałem, że po użyciu samej puchy wyjdzie 23L piwa 36IBU, gdzie stylowo powinno być między 40 a 70. Chciałbym sytuacji zaradzić i dochmielić sprawę zawczasu.

Zamiast 23L zamierzam zrobić 20L więc IBU z samej puchy powinno być koło 42.

Oto co chcę użyć:

pucha Coopers IPA

1,7 jasny Bruntal

chmiele: Willamette 5,5%aa, Centennial 10,2%aa, Mosaic 12%aa, Simcoe 12,9%aa (do 50g)

Czemu te chmiele? Bo tak. Opisy najbardziej mnie zachęciły :)

 

Teraz pytania: Jak to uczynić żeby dobić do powiedzmy 60-70 IBU? Zaparzyć herbatkę, zalać ekstraktami -> do fermentatora i zalać wodą? Jak długo parzyć, w jakiej ilości wody żeby oddały co trzeba, które chmiele (Simcoe i Mosaic?)? Ile wrzucić na cichą (Willamette, Centennial?)?

 

Proszę o wyrozumiałość - to dopiero moja 2 warka (pierwsza jeszcze fermentuje). Jeżeli pytam o pierdoły to proszę nakierujcie mnie na odpowiednie wątki :)

 

A z okazji pierwszego posta: serdecznie pozdrawiam forumową społeczność piwowarów!

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie daruj tego coopersa, ewentualnie sypnij jeden chmiel na cichą, jak już chcesz szaleć.

a następne piwo zrób z chmielu i puszek ekstraktów. a następne już tradycyjnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie na zimno nie podniesie Ci goryczki. Zrób herbatkę chmielową z 15g centeniala w 2-3 L wody (gotowane godzinę) i dolej do tego brewkita i do tego sypnij coś na zimno i będziesz pan zadowolony. Druga sprawa, że ten brewkit + jedna pucha ekstraktu da Ci to piwo o gęstości około 12 - 12,5 BLG co w połączeniu z taką goryczką będzie po prostu nieprzyjemne.

Edytowane przez Malinowy Jęczmień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.