Skocz do zawartości

Dezynfekcja P3-Alcodes (etanol + aldehyd glutarowy) ?


pachura

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

Kupiłem spryskiwacz ze środkiem odkażającym P3-Alcodes. Myślałem że jest to 70% roztwór etanolu jaki polecał Tomek Kopyra z blogu blog kopyra com, ale po wczytaniu się w instrukcję widzę że na litr zawiera wprawdzie 642g etanolu, ale i 0,17g aldehydu glutarowego (CAS-111-30-8).

 

Poczytałem o tym aldehydzie w sieci i trochę się przestraszyłem bo piszą że to substancja toksyczna i może powodować podrażnienia naskórka, gardła, oczu itp. Z drugiej strony, na spryskiwaczu jak byk stoi że produkt nadaje się do dezynfekowania produktów spożywczych...

 

Macie jakieś doświadczenia z tą substancją?

Czy trzeba ją spłukiwać?

 

Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używać nie używałem, ale w instrukcji na stronie, którą podałeś jest jasno napisane:

Rinse with water.

 

Ponadto w odnośniku z wikipedii nt. toksyczności tego związku (http://www.ccohs.ca/oshanswers/diseases/asthma.html), w grupie ryzyka są pracownicy służby zdrowia, więc podejrzewam, że chodzi o dłuższą ekspozycję na środek. No i zauważ, że w pracy z takimi produktami używa się środków ochronnych (rękawiczki, maseczka, itp.)

Edytowane przez takijiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej myśleć, mniej słuchać Kopyra. Ostatnio mam wrażenie, że w Polsce traktuje się tą osobę jako wyrocznię.

Aldehyd dodawany jest w celu zwiększenia działania antywirusowego (np. wirus HIV). W takiej ilości nie zaszkodzi.

Polecam jednak zakupić Izopropanol techniczny i rozcieńczyć go samemu. Działanie mocniejsze niż etanol, jednak zdecydowanie tańszy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jednak zakupić Izopropanol techniczny i rozcieńczyć go samemu. Działanie mocniejsze niż etanol, jednak zdecydowanie tańszy.

Dzięki za odpowiedź! Co do izopropanolu, czy należy go rozcieńczac też do 70%? Oraz: czy po wyschnięciu spryskanej powierzchni należy ją dodatkowo opłukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji wyczerpania zapasów Despreja, małżonka zaopatrzyła mnie w płyn do dezynfekcji aparatury lekarsko-zabiegowej o nieco innym składzie. Jak na razie dziwactw nie widzę. Macie jakieś doświadczenie z podobnymi preparatami?

 

Ps. dodam, że tym dezynfekuję tylko łyżki, kraniki, termometry itp. nie używam do dezynfekcji fermentorów, garnków itp.

Edytowane przez OroTanque
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Z karty technicznej wynika co innego niż z opisu. Z info w karcie wynika, że to wodny r-r alkoholu etylowego i propylowego, a na stronie:

 

Benzaldehydowy preparat(...) Preparat nie zawiera aldehydu

 

sami sobie przeczą. IMHO takie samo działanie jak alkoholu izopropylowego, o którym pisał @Chemik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.