Skocz do zawartości

BeerSmith2 - objaśnienia


szfagir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zaczynam zabawę z programem BeerSmith2 i nie wiem jak mam odczytywać dwie informacje: Wielkość Partii oraz Objętość Początkową (pierwszy screeny). Czy Wielkość Partii to jest ilość brzeczki jaką chcę otrzymać, a Objętość Początkowa to ilość wody w której mam zacierać słód? Trochę duża jest różnica w litrach (10L) między pierwszą wartością a drugą. Czy może mi to ktoś wyjaśnić?

Drugi screen przedstawia recepturę z jaką chcę zrobić eksperyment. Będzie to moja czwarta warka i tym razem chcę się posiłkować programem. Pierwsze 3 warki to Full Aroma Hoops robione metodą częściowo przepisową, a częściowo na oko.

 

Dzięki

szfagir

post-9165-0-93781400-1401695521_thumb.png

post-9165-0-17294600-1401695706_thumb.png

Edytowane przez szfagir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość partii (Twoje 17L) to ilość brzeczki jaka ma trafić do fermentora (po chmieleniu, przed zadaniem drożdży)

Objętość gotowania (trochę u Ciebie za duża 27,93L) to ilość z jaka zaczynasz gotowanie - więc coś tu nie gra, bo wychodzi na to, że musisz odparować i stracić z chmielinami aż 10L brzeczki. Sprawdź ustawienie swojego gara w programie. Powinieneś mieć więcej brzeczki o 2-3L czyli ok. 20L, a nie prawie 28L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cały temat odnośnie BS - poczytaj następnym razem proszę użyć wyszukiwarki

 

Co do wielkości partii, to ilość otrzymanego piwa, także w objętości początkowej uwzględnione są wszystkie straty (odparowanie, osady, fermentacja). Musisz to sobie dobrać eksperymentalnie w trakcie kolejnych warek.

 

Co do drugiego screen'a to masz błędnie ustawione chmielenie, chyba, że wszystko sypiesz na goryczkę. Zmień czasy dodawania poszczególnych odmian chmielu

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rozwiązanie mojego problemu. Obecnie mam ustawione odparowanie na poziomie 2L z 20L + 0,5L straty na osad. Wszystko teraz ładnie się wylicza.

Odnośnie chmielenia to goryczkę lubię, a swój smak dopiero znajdę. Teraz pozostaje mi czytanie i zagłębianie wiedzy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.