Jump to content
Sign in to follow this  
szfagir

BeerSmith2 - objaśnienia

Recommended Posts

Witam!

Zaczynam zabawę z programem BeerSmith2 i nie wiem jak mam odczytywać dwie informacje: Wielkość Partii oraz Objętość Początkową (pierwszy screeny). Czy Wielkość Partii to jest ilość brzeczki jaką chcę otrzymać, a Objętość Początkowa to ilość wody w której mam zacierać słód? Trochę duża jest różnica w litrach (10L) między pierwszą wartością a drugą. Czy może mi to ktoś wyjaśnić?

Drugi screen przedstawia recepturę z jaką chcę zrobić eksperyment. Będzie to moja czwarta warka i tym razem chcę się posiłkować programem. Pierwsze 3 warki to Full Aroma Hoops robione metodą częściowo przepisową, a częściowo na oko.

Dzięki

szfagir

post-9165-0-93781400-1401695521_thumb.png

post-9165-0-17294600-1401695706_thumb.png

Edited by szfagir

Wielkość partii (Twoje 17L) to ilość brzeczki jaka ma trafić do fermentora (po chmieleniu, przed zadaniem drożdży)

Objętość gotowania (trochę u Ciebie za duża 27,93L) to ilość z jaka zaczynasz gotowanie - więc coś tu nie gra, bo wychodzi na to, że musisz odparować i stracić z chmielinami aż 10L brzeczki. Sprawdź ustawienie swojego gara w programie. Powinieneś mieć więcej brzeczki o 2-3L czyli ok. 20L, a nie prawie 28L

Jest cały temat odnośnie BS - poczytaj następnym razem proszę użyć wyszukiwarki

Co do wielkości partii, to ilość otrzymanego piwa, także w objętości początkowej uwzględnione są wszystkie straty (odparowanie, osady, fermentacja). Musisz to sobie dobrać eksperymentalnie w trakcie kolejnych warek.

Co do drugiego screen'a to masz błędnie ustawione chmielenie, chyba, że wszystko sypiesz na goryczkę. Zmień czasy dodawania poszczególnych odmian chmielu

Edited by leszcz007

Bardzo dziękuję za rozwiązanie mojego problemu. Obecnie mam ustawione odparowanie na poziomie 2L z 20L + 0,5L straty na osad. Wszystko teraz ładnie się wylicza.

Odnośnie chmielenia to goryczkę lubię, a swój smak dopiero znajdę. Teraz pozostaje mi czytanie i zagłębianie wiedzy:)