Skocz do zawartości

Jeszcze tripel czy juz BSDA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat rozpoczęty na ostrym dyżurze przenoszę tutaj bo sprawa już nie aż tak pilna.

Zasyp zmodyfikowałem bo coś mnie podkusiło.. (ech trzeba było zostawić). Początkowo miał być zasyp na tripla z przepisu z wiki Czesława Dziełaka ale do 5kg Pilzneńskiego, 0,1 zakwaszającego doszło 0,35 Cara Clair i aż 1kg Monachijskiego II, temperatuiry zacierania starałem się utzymać takie jak podał pan Dziełak. Do tego duża redukcja podczas gotrwania. Teraz naszła mnie myśl czy nie zostawić i po tygodniu wsypać 1kg ciemnego kandyzowanego i na swieta bożego narodzenia cieszyć się z Belgian dark strong ale. Ale to nie rozmowa na ostry dyżur, założe temat w piaskownicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie przeniosłem całego wątku napisze raz jeszcze zeby było czytelniej:

 

Zasyp:

Pizneński 5kg

Monachijski II 1kg

Cara Clair 0,35kg

Zakwaszający 0,1kg

Płatki owsiane 0,2kg

 

Zacieranie:

Słód do 20 litrów wody, temp. 61 °C

65 °C - 60 min

72°C - 15 min

76°C - 5 min

 

Wysładzanie:

Wodą o temp 78-80°C Odebrałem około 25l.

 

Gotowanie:

90 minut,

Chmielenie od 30 minuty (uzupełnie z domu z notatek, wg kalkulatora było około 33IBU, saaz, halertau)

w 75 minucie dodane 4g mchu irlandzkiego.

 

Fermentacja:

Po gotowaniu i whirpoolu wyszło mi ponad 19litrów 20BLG, Po odlaniu do słoika po starterze na FFT w fementorze zostało 19litrów.

Zadałem około 800ml startera zrobionego wg opisu:

Trzy tygodniową gęstwe trzeciego pokolenia WLP550 (około 250ml w słoiku) obudziłem na ponad 48 godzin przed zadaniem do fermentora, po kiku godzinach od wyjecia z lodówki dodałem butelke 0,33 spasteryzowanej brzeczki 8BLG, co jakiś czas mieszałem słoikiem. po kolejnych ~24 godzinach dodałem drugą butelkę 0,33. No i wczoraj łącznie po około 50h od wyjęcia z lodówki zadałem gęstwe do dobrze napowietrzonej brzeczki ( duza piana po dekantacji z garnka) w temperaturze ~23°C (temp brzeczki) Temp otoczenia przez noc była 19°C.

Edytowane przez Qbasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie pytanie?

 

Teraz naszła mnie myśl czy nie zostawić i po tygodniu wsypać 1kg ciemnego kandyzowanego i na swieta bożego narodzenia cieszyć się z Belgian dark strong ale.

 

Ogólnie zastanawiam się czy zostawić tripla bez dodatku cukru, czy dodać i próbować coś zrobić z tego BDSA. Na ostrym dyżurze rozważałem dolać wody i dodać cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosypąć cukier i będzie dobry tripel (jakieś 18,5 Blg). Cukier wcale nie przyciemni tak piwa. Ja do Tripla zawsze sypię cukier trzcinowy.

Ale święta to dopiero następne:-)

Edytowane przez suchy3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zastanawiam się nad tym "co chce osiągnąć". Na początku chciałem tripla, ale chyba z kolorem nie trafiłem nawet więc teraz sie nad tym quadruplem zastanawiam ( nie wiem czy na początku ma sens gonienie za stylami etc, może lepiej bardziej się skupić na samym procesie warzenia z zacieraniem, zachowaniem sterylności etc) . Do degustacji mi się nie spieszy, mogę zabutelkować i wrzucić do piwnicy na rok.. czy dwa więc to ;).

 

Najbardziej mnie frapuje czy belgijskie mocne piwo ( czy to triple czy quadruple) będzię dobre bez dodatku cukru, stąd moje największe obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosypąć cukier i będzie dobry tripel (jakieś 18,5 Blg). Cukier wcale nie przyciemni tak piwa. Ja do Tripla zawsze sypię cukier trzcinowy.

 

Na 18,5 to hektolitry wody bym musiał dolać, wstępnie liczyłem i żeby mieć poniżej 21BLG z dodaniem ~600gramów cukru to musiał bym co najmniej dwie buteli 1,5l wody dolać

 

Nie żeby coś ale... z 6kg słodów podstawowych 19l 20Blg? Sure 'bout that?

 

Mirerzyłem dwa razy, może coś nie tak z balingometrem? Ale jak nic wychodziło mi 20BLG w 20C

 

ja bym już cukru nie dodawał przy tej gęstości, tak jak pisał amap, to się ułoży ale na święta 2015

 

No to chyba tak zrobie, zostawie na pare tygodni w wiadrze a jak drożdże zjedzą to w butelki i na mroźny grudzień zimę 2015 będzie.

 

Pytanie na zapas, do refermentacji jakąś gęstwe zostawić?

Edytowane przez Qbasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczyłem na 25 litrów. faktycznie Tobie wyszło trochę mniej.na 20 litrów to będziesz miał jakieś 22 Blg.

Z cukrem moi zdaniem warto experymentować w belgijskich piwach ale trzeba się liczyć z długim czasem dojrzewania takiego piwa.

Edytowane przez suchy3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczyłem na 25 litrów. faktycznie Tobie wyszło trochę mniej.na 20 litrów to będziesz miał jakieś 22 Blg.

 

Dla jakiej wydajności liczyłeś? Bo u mnie pierwsza zacierana miała jakieś 55%, dla tej warkij jeszcze nie liczyłem. Z powodu właśnie słabej wydajności zamias 0,5kg monachijskiego sypnąłem 1kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczyłem na 25 litrów. faktycznie Tobie wyszło trochę mniej.na 20 litrów to będziesz miał jakieś 22 Blg.

 

Dla jakiej wydajności liczyłeś? Bo u mnie pierwsza zacierana miała jakieś 55%, dla tej warkij jeszcze nie liczyłem. Z powodu właśnie słabej wydajności zamias 0,5kg monachijskiego sypnąłem 1kg.

dla swojej 75% dla 55% wychodzi 18 ;-) Edytowane przez suchy3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.