Skocz do zawartości

Czy można dodać za dużo gęstwy?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie...zamierzam po raz pierwszy wykorzystać gęstwę przy fermentacji. Mam taki plan, żeby najpierw zrobić piwo 12 blg i użyć jednej saszetki suchych drożdży, i potem dodać gęstwy z tego piwa do kolejnego, tym razem 16 blg. Czy mogę po prostu wlać piwo 16 blg do fermentatora, w którym fermentowało to 12 blg, bez żadnego zbierania gęstwy, po prostu po zlaniu jednego na cichą, wlać od razu drugie na burzliwą? Czy to w ogóle możliwe żeby przedobrzyć w ten sposób z ilością drożdży? Czy piwo tylko szybciej przefermentuje, czy będzie to jakoś dodatkowo wpływało na smak i aromat (jakaś autoliza itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę po prostu wlać piwo 16 blg do fermentatora, w którym fermentowało to 12 blg, bez żadnego zbierania gęstwy, po prostu po zlaniu jednego na cichą, wlać od razu drugie na burzliwą?

IMHO, tak.

Robię tak od dawna choć pewnie wielu się burzy na takie praktyki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj pod hasłem "overpitching".

pierwszy wynik z google'a

 

Wydaje mi się, że "yeast cake" to właśnie drożdże na dnie fermentora i jak widać część osób praktykuje i sobie chwali, inna część uważa że to tak samo złe jak dodanie za małej ilości drożdży.

 

Pewnie jako początkujący nie zauważysz różnicy i możesz śmiało lać, jeśli piwo w fermentorze nie jest podejrzane o żadną infekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też mozna ale po pierwszej fermentacji trupów jest nsa tyle mało zsrr nie wpływają nsa piwo po drugiej myślę że też nie chociaż jeszcze nie zalewalem wiecej jak dwa razy ;) A przeplukanie gestwy i przelanie świeżych po odstaniu to też opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.