Skocz do zawartości

Zacieranie + ekstrakt słodowy a blg


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka miesięcy temu robiłem RISA 30 blg jego warzenie zajęło mi prawie 12 h bo sporo musiałem odparować i teraz myślę o ponownym uwarzeniu jednak chciałbym zrobić go z użyciem ekstraktu + zacier ( dzięki temu będę miał mniej słodu do zacierania).

I oto moje pytania:

1. Używałbym płynnych ekstraktów niechmielonych jednak czy da się jakoś wyliczyć o ile podbijają ekstrakt przykładowo 1,7 kg ekstraktu podbije ekstrakt brzeczki 25 l o 10 blg czy np 0,5 kg ekstraktu ile jest w stanie podbić mój ekstrakt końcowy przyjmując że celuję w 25 l ?

2. Czy to dobry pomysł do RISA użyć jasnego ekstraktu a ciemne słody użyć do zacierania ?

3. Myślę że tej metody mógłbym używać nawet do zwiększania ilości warki czyli pod koniec chmielenia daje ekstrakt słodowy a na koniec rozcieńczam i w ten sposób uzyskuje np 35 l brzeczki, co o tym myślicie ?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie pomóc doraźnie, ale podrzucę to, co widziałem gdzieś na forum - być może nie czytałeś: http://www.piwo.org/...s/page__hl__ris

 

Dodatkowo dla ekstraktów np. dla WES'a masz na ich stronie tabelkę (na samym dole strony) z różnymi ilościami ekstraktu i wody oraz wynikowym Blg: http://wes.pl/index....m=pk&&m=3&&md=3

Z niej możesz sobie wyliczyć, że w bardziej ekstraktywnych piwach, przy 20L nastawu, potrzeba ok. ~0,27kg ekstraktu do podniesienia Blg o 1. Nie jest to w pełni sprawdzony i matematycznie poprawny wzór, bo dodając ekstraktu musisz jednocześnie zmniejszać ilość wody, aby zachować litraż nastawu, ale wyliczysz nim szybko ile "mniej więcej" potrzebujesz ekstraktu.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.