Jump to content
pachura

Czy brewkit trzeba gotować/podgrzewać?

Recommended Posts

Cześć,

Rozumiem że podgrzewanie puszki z brewkita pozwala na zmianę konsystencji jej zawartości na płynniejszą, przez co łatwiej ją wylać do fermentora. A pozostałą ciepłą wodą można wypłukać resztki z puszki.

Ale: czy ten "brewkitowy syrop" należy dodatkowo gotować/podgrzewać/mieszać z gorącą wodą? Czy nie można go po prostu wlać do +- 20l wody w temperaturze pokojowej, trochę pomieszać a zaraz potem zadać tam drożdże?

Dzięki !

Oczywiście, że można zrobić tak jak piszesz. Ja w swoich 8 brewkitach, robiłem tak że podgrzewałem puchę w misce z wrzącą wodą, (otwartą wcześniej) potem, wlewałem ją do wiadra, wypłukiwałem przegotowaną wodą do czystości, rozpuszczałem cukier w gorącej wodzie i do fermentora (wychodziło około 5 litrów). Pozostałą część uzupełniałem wodą z biedry, schłodzoną w lodówce, otrzymywałem tak 20 C temperaturę brzeczki i dodawałem drożdże... Piwa wychodziły jak to na brewkita w miarę dobre... jedyne co w tej metodzie było złe to dodawanie cukru jak w instrukcji coopersa ( pomiędzy cukrem a glukozą przy fermentacji nie ma żadnej różnicy).

Ale: czy ten "brewkitowy syrop" należy dodatkowo gotować/podgrzewać/mieszać z gorącą wodą? Czy nie można go po prostu wlać do +- 20l wody w temperaturze pokojowej, trochę pomieszać a zaraz potem zadać tam drożdże?

- nie trzeba nic dodatkowo podgrzewać, gotować itp. przynajmniej przy Coopersach nigdy tego nie robiłem, polecam natomiast i to BARDZO dodać puszkę jakiegoś ekstraktu niechmielonego, niby niewielki dodatek, a piwko znacznie lepsze :) a i uważaj z tym dodawaniem drożdży - sprawdź temp wcześniej cobyś ich nie ugotował przypadkiem :)

polecam natomiast i to BARDZO dodać puszkę jakiegoś ekstraktu niechmielonego, niby niewielki dodatek, a piwko znacznie lepsze :)

Tzn. zamiast cukru/miksu, jako paliwo dla drożdży?

a i uważaj z tym dodawaniem drożdży - sprawdź temp wcześniej cobyś ich nie ugotował przypadkiem :)

Wydaje mi się że ciepło dwóch puszek gorącego syropu zostanie zneutralizowane przez dolanie dużej ilości wody w temperaturze pokojowej do poziomu 20 litrów... ale oczywiście nie omieszkam się upewnić!

Cześć,

Rozumiem że podgrzewanie puszki z brewkita pozwala na zmianę konsystencji jej zawartości na płynniejszą, przez co łatwiej ją wylać do fermentora. A pozostałą ciepłą wodą można wypłukać resztki z puszki.

Dzięki !

Wodę użytą do podgrzania puszek spuszczasz do zlewu - zewnętrznie puszka jest nie sterylna. Gotujesz ok. 6 litrów wody i tym wypłukujesz całą zawartość puszek. Następnie uzupełniasz to dodatkową ilością cukru, glukozy, syropem lub ekstraktem, mieszasz do rozpuszczenia i uzyskania jednolitej gęstej masy. następnie uzupełnij kranówką do uzyskania zakładanej ilości. Całość będzie miała temperaturę ok. 25-27 stopni C. Upewnij się, dodaj drożdże i nie zaglądaj przez minimum 10 dni. Będzie OK!