Skocz do zawartości

sciencebrewer.com


psh0

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo fajne eksperymenty i napawajace mnie optymizmem jako czlowieka fermentujacego w 25 stopniach ;) Okazuje sie ze probka fermentowana w 30 miala mniej fuzli niz ta w optymalnej temperaturze, jedynie odfermentowala plyciej i miala zdecydowanie wiecej aldehydu octowego.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo zaciekawił artkuł o goryczce bo bardzo mi zależy na uzyskaniu gładkiej, krótkiej i nie zalegającej.

 

http://sciencebrewer...n-american-ipa/

 

Co myślicie o tych cohumulonach? Czy dzięki gatunkom o niskiej zawartości tych związków takich jak np. glacier, simcoe można uzyskać taką goryczkę?

Edytowane przez psh0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tych cohumulonach? Czy dzięki gatunkom o niskiej zawartości tych związków takich jak np. glacier, simcoe można uzyskać taką goryczkę?

Gdzieś czytałem, że teoria o szorstkości goryczki z cohumulonów pochodzi z badań, w których był poważny błąd metodologiczny. Niestety teraz nie potrafię na szybko znaleźć źródła w internecie ani jaki to był błąd :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku co zrobić żeby osiągnąć krótką goryczkę? czytałem już wiele postów i artykułów ale konkretnej odpowiedzi nie dostałem, zastosować FWH? zmiękczyć wodę? stosować chmiele szlachetne? dawkę chmielu na gorycz dodać w 30'? proszę o jakąś poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bart3q, a co wynika z tego tematu? Poza miękką wodą nie pada żaden konkret. Nie wspomnę, że jak już padło pytanie o sprecyzowanie miękkości to odpowiedzi brak. Poza tym dobór chmielu to żadne rozwiązanie bo piwowarzy z powodzeniem warzą na różnych odmianach piwa, które są gorzkie, ale nie zalegające.

 

A doświadczeni piwowarzy lubią narzekać na tym forum, że jest coraz mniej merytorycznie i rzeczowo, a w 95% ich odpowiedzi nie padnie żaden konkret, który wyróżniałby odpowiedź na tle tych mniej doświadczonych. Najczęstszą odpowiedzią jest - sprawdź doświadczalnie, więc okazuje się, że piwo.org z kopalnią wiedzy dużo wspólnego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza miękką wodą nie pada żaden konkret. Nie wspomnę, że jak już padło pytanie o sprecyzowanie miękkości to odpowiedzi brak

Na forumowej wiki w artykule o dostosowywaniu składu wody jest o alkaliczności rezydualnej i zależności siarczanowo-chlorkowej.

Poza tym dobór chmielu to żadne rozwiązanie bo piwowarzy z powodzeniem warzą na różnych odmianach piwa, które są gorzkie, ale nie zalegające.

Więc nie ma jednej recepty na dobrą goryczkę. Albo inaczej- jest wiele czynników które mogą ją sp.... . Podana została książka "For the love of hops". Czemu od niej nie zaczniesz?

Jeżeli doświadczeni piwowarzy piszą, że powinieneś zbierać doświadczenie poprzez warzenie, to dobrze by było ich posłuchać.

P.S. Kolejny link z kopalni forumowej wiedzy:

http://www.piwo.org/topic/1420-chmiel-sklad-chemiczny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I odpowiednie pH brzeczki. Przy pH za wysokim zachodzi lepsza izomeryzacja jednak kosztem właśnie tego, że w odczuciu goryczka jest bardziej ściągająca i zalegająca. Tak teoria mówi. Choć poniekąd jest to powtórzenie o miękkości wody i jej alkaliczności rezydualnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc okazuje się, że piwo.org z kopalnią wiedzy dużo wspólnego nie ma.

 

 

 

A może trzeba potrafić szukać?

Z drugiej strony gdyby proces warzenia piwa można było sprowadzić do postaci zero - jedynkowej, to forum składałoby się z jedynej poprawnej instrukcji i receptur samych najlepszych piw na świecie warzonych przez każdego użytkownika, który z instrukcją się zapoznał.

Doświadczeni piwowarzy radzą, żebyś zdobywał doświadczenie poprzez praktykę, bo inaczej się nie da, jest zbyt dużo zmiennych, żeby powiedzieć "masz robić tak i tak, dzięki temu uzyskasz idealny efekt". Jest mnóstwo źródeł wiedzy, ale koniec konców i tak wszystko weryfikuje efekt uzyskany poprzez zastosowanie zdobytej wiedzy - praktyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.