Jump to content

sciencebrewer.com


psh0
 Share

Recommended Posts

Bardzo fajne eksperymenty i napawajace mnie optymizmem jako czlowieka fermentujacego w 25 stopniach ;) Okazuje sie ze probka fermentowana w 30 miala mniej fuzli niz ta w optymalnej temperaturze, jedynie odfermentowala plyciej i miala zdecydowanie wiecej aldehydu octowego.

Edited by Vami
Link to comment
Share on other sites

Mnie bardzo zaciekawił artkuł o goryczce bo bardzo mi zależy na uzyskaniu gładkiej, krótkiej i nie zalegającej.

 

http://sciencebrewer...n-american-ipa/

 

Co myślicie o tych cohumulonach? Czy dzięki gatunkom o niskiej zawartości tych związków takich jak np. glacier, simcoe można uzyskać taką goryczkę?

Edited by psh0
Link to comment
Share on other sites

Guest tomato

Oliwy nie ma sensu stosować do sucharów.

Suche wsypane luzem bez napowietrzania, uwadniania, przerobią brzeczkę bez problemu.

Link to comment
Share on other sites

Co myślicie o tych cohumulonach? Czy dzięki gatunkom o niskiej zawartości tych związków takich jak np. glacier, simcoe można uzyskać taką goryczkę?

Gdzieś czytałem, że teoria o szorstkości goryczki z cohumulonów pochodzi z badań, w których był poważny błąd metodologiczny. Niestety teraz nie potrafię na szybko znaleźć źródła w internecie ani jaki to był błąd :/

Link to comment
Share on other sites

W takim wypadku co zrobić żeby osiągnąć krótką goryczkę? czytałem już wiele postów i artykułów ale konkretnej odpowiedzi nie dostałem, zastosować FWH? zmiękczyć wodę? stosować chmiele szlachetne? dawkę chmielu na gorycz dodać w 30'? proszę o jakąś poradę.

Link to comment
Share on other sites

bart3q, a co wynika z tego tematu? Poza miękką wodą nie pada żaden konkret. Nie wspomnę, że jak już padło pytanie o sprecyzowanie miękkości to odpowiedzi brak. Poza tym dobór chmielu to żadne rozwiązanie bo piwowarzy z powodzeniem warzą na różnych odmianach piwa, które są gorzkie, ale nie zalegające.

 

A doświadczeni piwowarzy lubią narzekać na tym forum, że jest coraz mniej merytorycznie i rzeczowo, a w 95% ich odpowiedzi nie padnie żaden konkret, który wyróżniałby odpowiedź na tle tych mniej doświadczonych. Najczęstszą odpowiedzią jest - sprawdź doświadczalnie, więc okazuje się, że piwo.org z kopalnią wiedzy dużo wspólnego nie ma.

Link to comment
Share on other sites

Poza miękką wodą nie pada żaden konkret. Nie wspomnę, że jak już padło pytanie o sprecyzowanie miękkości to odpowiedzi brak

Na forumowej wiki w artykule o dostosowywaniu składu wody jest o alkaliczności rezydualnej i zależności siarczanowo-chlorkowej.

Poza tym dobór chmielu to żadne rozwiązanie bo piwowarzy z powodzeniem warzą na różnych odmianach piwa, które są gorzkie, ale nie zalegające.

Więc nie ma jednej recepty na dobrą goryczkę. Albo inaczej- jest wiele czynników które mogą ją sp.... . Podana została książka "For the love of hops". Czemu od niej nie zaczniesz?

Jeżeli doświadczeni piwowarzy piszą, że powinieneś zbierać doświadczenie poprzez warzenie, to dobrze by było ich posłuchać.

P.S. Kolejny link z kopalni forumowej wiedzy:

http://www.piwo.org/topic/1420-chmiel-sklad-chemiczny/

Link to comment
Share on other sites

I odpowiednie pH brzeczki. Przy pH za wysokim zachodzi lepsza izomeryzacja jednak kosztem właśnie tego, że w odczuciu goryczka jest bardziej ściągająca i zalegająca. Tak teoria mówi. Choć poniekąd jest to powtórzenie o miękkości wody i jej alkaliczności rezydualnej.

Link to comment
Share on other sites

więc okazuje się, że piwo.org z kopalnią wiedzy dużo wspólnego nie ma.

 

 

 

A może trzeba potrafić szukać?

Z drugiej strony gdyby proces warzenia piwa można było sprowadzić do postaci zero - jedynkowej, to forum składałoby się z jedynej poprawnej instrukcji i receptur samych najlepszych piw na świecie warzonych przez każdego użytkownika, który z instrukcją się zapoznał.

Doświadczeni piwowarzy radzą, żebyś zdobywał doświadczenie poprzez praktykę, bo inaczej się nie da, jest zbyt dużo zmiennych, żeby powiedzieć "masz robić tak i tak, dzięki temu uzyskasz idealny efekt". Jest mnóstwo źródeł wiedzy, ale koniec konców i tak wszystko weryfikuje efekt uzyskany poprzez zastosowanie zdobytej wiedzy - praktyka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.