Jump to content

[Piwny turysta] Hofbrauhaus z Berchtesgaden


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Hofbrauhaus z Berchtesgaden.

DSC07922

Browar założony w 1645 roku w jednym z najpiękniejszych miast w Niemczech. Architektura browaru pochodząca z końca XIX wieku, uwodzi swoim pięknem. Odnajdziemy tutaj zdobienia nawiązujące do górskiego charakteru tych okolic, jak również piwowarskie detale umieszczone na murach browaru. Przyznam szczerze, że nie pamiętam, kiedy tyle czasu poświęciłem na podziwianie murów browaru. Godziny nie wystarczy aby nasycić się ich widokiem. Podobnie ma się sprawa z ich przybrowarnianą karczmą. Górno-bawarski klimat tego miejsca jest nie do opisania. Wspaniałe wnętrza, góralskie jadło to tylko jedne z wielu atrybutów tej gospody.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o przemysłowej części browaru, jak również o samym piwie pochodzącym z tego browaru. Wielkość produkcji oscylująca w okolicach 50-ciu tysięcy hektolitrów rocznie, może w pierwszej chwili nie oszałamia. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę w jakich warunkach to piwo powstaje, każdy z nas złapie się za głowę. Kilkunasto metrowe tankofermentatory na siłę zainstalowane w dawnych pomieszczeniach leżakowych psują całościowe wrażenie. Jedynie warzelnia pochodząca z połowy XX wieku próbuje zatrzeć ten niemały niesmak.

W chwili obecnej browar produkuje cztery typy jasnego piwa dolnej fermentacji oraz jedno piwo ciemne, rzecz jasna również dolnej fermentacji. Na ofertę składają się, piwa: Hell (4,9% alk.), Pils (4,9% akl.), Special (5,1% alk.), Maibock (6,7% alk.) oraz Dunkel (5,2% alk.).

Niestety, żadne z tych piw nie zdobyło mojego serca. Piwa okazały się dość przeciętne. Pusty smak i nikły aromat to główne cechy tych piw. Nie polecam.

DSC07927

.

DSC07930

.

DSC07925

.

DSC07931

.

DSC07928

.

DSC07918

.

Dunkel

Dunkel

.

Hell i Special Bier

Hell i Special Bier


2788 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.