Skocz do zawartości

Refermentacja w butelce przy fermentacji hybrydowej Sach/Brett.


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko brzmi, jak refermentować w butelce przy schemacie fermentacji - burzliwa Sacharomyces, cicha Bretty? Po ustabilizowaniu się blg na cichej dodać odpowiednią dla stylu bazowego ilość roztworu glukozy? A może rozwiązaniem będzie siarkowanie piwa aby ubić Bretty i dodanie świeżej dawki Sacharomyces z dodatkiem roztworu glukozy? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od piwa :D

jeżeli piwo ma długo leżakować (lambik, dubel, braggot) - to dodaję zmniejszoną dawkę cukru, bo Bretty tak na prawdę nigdy nie kończą fermentacji.

jeżeli piwo będzie do wypicia szybciej (IPA, AIPA) - to daję normalną dawkę.

 

Nie wiem po co chcesz siarkować piwo, poza tym w po siarkowaniu normalne s.cerevisiae mogą nie ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat siarkowania przewinął się na blogu madfermentationist stąd nawiązanie do tego sposobu. Możliwe, że jest tak jak mówisz a jest to sposób jedynie w przypadku nasycania co2 w kegu. Planuję zatrzeć pale ale na słodko. Możliwe, że zwiększę udział słodów/słodu cara (jeszcze nie siedziałem nad recepturą stąd ogólnikami piszę) bo nie chciałbym zbyt wytrawnego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale do lambikow zwykle uzywa sie blendow z Pedio i Lacto. Czyli niekoniecznie za to gazowanie moze odpowiadac brett, patrzac zero-jedynkowo... Czytam sporo amerykanskich zrodel na na ten temat i w sumie pierwszy raz spotkalem sie z taka ciekawa obserwacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie teraz mam zagwozdkę, chyba muszę zweryfikować moją tezę, bo faktycznie CO2 może być produkowane przez bakterie, a nie drożdże. Niedługo będę robił kilka piwa z dodatkiem Bretów to dam znać co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli piwo ma długo leżakować (lambik, dubel, braggot) - to dodaję zmniejszoną dawkę cukru, bo Bretty tak na prawdę nigdy nie kończą fermentacji.

A jaką ilość dajesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.