Jump to content

Refermentacja w butelce przy fermentacji hybrydowej Sach/Brett.

Jugulator
 Share

Recommended Posts

Pytanko brzmi, jak refermentować w butelce przy schemacie fermentacji - burzliwa Sacharomyces, cicha Bretty? Po ustabilizowaniu się blg na cichej dodać odpowiednią dla stylu bazowego ilość roztworu glukozy? A może rozwiązaniem będzie siarkowanie piwa aby ubić Bretty i dodanie świeżej dawki Sacharomyces z dodatkiem roztworu glukozy? Z góry dzięki za odpowiedzi.

To zależy od piwa :D

jeżeli piwo ma długo leżakować (lambik, dubel, braggot) - to dodaję zmniejszoną dawkę cukru, bo Bretty tak na prawdę nigdy nie kończą fermentacji.

jeżeli piwo będzie do wypicia szybciej (IPA, AIPA) - to daję normalną dawkę.

Nie wiem po co chcesz siarkować piwo, poza tym w po siarkowaniu normalne s.cerevisiae mogą nie ruszyć.

Temat siarkowania przewinął się na blogu madfermentationist stąd nawiązanie do tego sposobu. Możliwe, że jest tak jak mówisz a jest to sposób jedynie w przypadku nasycania co2 w kegu. Planuję zatrzeć pale ale na słodko. Możliwe, że zwiększę udział słodów/słodu cara (jeszcze nie siedziałem nad recepturą stąd ogólnikami piszę) bo nie chciałbym zbyt wytrawnego piwa.

Tak ale do lambikow zwykle uzywa sie blendow z Pedio i Lacto. Czyli niekoniecznie za to gazowanie moze odpowiadac brett, patrzac zero-jedynkowo... Czytam sporo amerykanskich zrodel na na ten temat i w sumie pierwszy raz spotkalem sie z taka ciekawa obserwacja.

No właśnie teraz mam zagwozdkę, chyba muszę zweryfikować moją tezę, bo faktycznie CO2 może być produkowane przez bakterie, a nie drożdże. Niedługo będę robił kilka piwa z dodatkiem Bretów to dam znać co i jak.

jeżeli piwo ma długo leżakować (lambik, dubel, braggot) - to dodaję zmniejszoną dawkę cukru, bo Bretty tak na prawdę nigdy nie kończą fermentacji.

A jaką ilość dajesz?

wpisuję na listę :D Ja nie mam problemu z cierpliwością. Mam słabą pamięć, nalewam do butelek i zapominam. Przypomnienie w telefonie nastawione, żeby za dwa lata spróbować :P