Skocz do zawartości

Stout owsiany w 90% z płatków


Lary

Rekomendowane odpowiedzi

Zamarzył mi się eksperyment z uwarzeniem stoutu owsianego, którego zasyp składałby się prawie wyłącznie z płatków owsianych. Żeby dało się w ogóle przekonwertować skrobię planuję dodać do zasypu niewielką ilość pilzneńskiego. Oczywiście te 200-300 g słodów palonych dla barwy i smaku mam wkalkulowane.

 

Ile mniej więcej wynosi minimalna ilość pilzneńskiego, żeby enzymów było na tyle dużo by poradzić sobie z takim zasypem? Z BT, dla warki 20 litrów wychodzi mi, że dla 12 BLG potrzebuję 4-5 kg płatków.

 

Tak, zdaję sobie sprawę z kłopotliwości filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10% pilsa da radę ale trzeba zmienić procedurę zacierania

Zatrzeć trzeba jak kiedyś w gorzelniach

płatki ugotować, oziębić do 50 st, dodać pilźnieńskiego i dalej normalnie zacierać

 

co do filtracji to się zrobi klajster, lepiej zastosować zmielony owies z łuską

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominając problemy przy stoutach z 20% udziałem płatków to luźne zdawanie sobie sprawy to eufemizm :P Wydaje mi się, że filtracja się nawet nie rozpocznie, nawet nie będę strzelał jak duży musiałby być dodatek owsa, i będzie płacz i zgrzytanie zębami. Co do konwersji - zawsze można, w przeciwieństwie do Wojaka, enzymów dodać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatki błyskawiczne teoretycznie nie muszą się kleikować, ale - tutaj zastosowałbym kleikowanie, obniżenie temperatury przez dodanie wody i wtedy dosypanie pilsa.

 

I tak z kilogram niesłodowanego owsa razem z łuską :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamarzył mi się eksperyment z uwarzeniem stoutu owsianego

 

Piłeś kiedyś piwo z zasypem owsianki rzędu choćby 20-30% ?

 

Tu masz gościa co robił piwo na 100% słodu owsianego.

http://ryanbrews.blogspot.com/2009/12/100-oat-malt-mt-rainier-hops-smash-beer.html

Recenzja piwa:

http://ryanbrews.blogspot.com/2010/07/100-oat-malt-mt-rainier-hops-smash-beer.html

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10% pilsa da radę ale trzeba zmienić procedurę zacierania

Próbowałeś takiej sztuki bez dodatku enzymów? Coś mi się nie chce wierzyć, żeby to było możliwe. Teoretycznie nawet słodu diastatycznego (380WK) trzeba użyć 25% a zwykłego pilzneńskiego prawie 40%. No ale jeżeli robiłeś takie sztuki to znaczy, że dostępna wiedza jest nieaktualna. Czas pisać artykuł do jakiegoś czasopisma o dobrym IF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15% płatków owsianych to już jest hardcore w filtracji. Robiłem parę razy owsianego 19 BLG przy takim udziale, i uważam że i tak ma konsystencję oleju silnikowego, naprawdę nie wyobrażam sobie 90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10% pilsa da radę ale trzeba zmienić procedurę zacierania

Próbowałeś takiej sztuki bez dodatku enzymów? Coś mi się nie chce wierzyć, żeby to było możliwe. Teoretycznie nawet słodu diastatycznego (380WK) trzeba użyć 25% a zwykłego pilzneńskiego prawie 40%. No ale jeżeli robiłeś takie sztuki to znaczy, że dostępna wiedza jest nieaktualna. Czas pisać artykuł do jakiegoś czasopisma o dobrym IF.

 

tak da radę, oczywiście trzeba wydłużyć przerwy ale to możliwe

 

Patrzycie na temat z pozycji piwowara gdzie enzymy rozkładają "surową" skrobię słodu, to wymaga czasu i energii

inaczej rzecz ma się z gorzelnictwem, tam się zaciera skrobię skleikowaną do której enzymy mają łatwy dostęp i robią szybciutko ciach ciach ciach do maltozy i glukozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie 90 ale z 60% płatków owsianych robiłem. Płatki kleikowane w szybkowarze przez ~20 minut. Potem dodana woda, słody i normalne (w moim przypadku) zacieranie. Przy 90% wydłużyłbym jednak przerwy i robił testy jodowe.

Filtracja we wiadrze z wężykiem, ale przykrytym druciakami. Dało radę bez większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłeś kiedyś piwo z zasypem owsianki rzędu choćby 20-30% ?

 

Piłem, stąd pomysł na eksperyment. Co do filtracji, planuję wykonać złoże filtracyjne z płatków dębowych i łuski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze dziś ktoś napisze temat: 'piwo z ziemniaków' :)

 

przymierzam się niebawem ale jeszcze nie wiem co uwarzyć planuję jakieś 50 % zasypu i coś mocniejszego, tak by wyeksponować kartofla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.