Skocz do zawartości

ile cukru do cydru


Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem z 1 kg cukru i jak dla mnie wyszedł za mało jabłkowy. Lepiej by było chyba zrobić trochę mniej cydru z mniejszą ilością cukru (np. 0,5kg cukru + pucha). Nie spiesz się też z butelkowaniem, u mnie fermentacja trwała 12 dni, a i tak wyszedł lekko przegazowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równo 3 tyg. temu postawiłem cydr z brewkitu gozdawy, dodałem 1kg glukozay 21 litrów 10,5blg, W piątek było 0 blg dziś -1blg, więc nie ma pośpiechu.

u mnie stoi już 4 tydzień, ale robiłem z soków, nie z puchy. Po jakim czasie miałeś ciszę w fermentorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem z drożdży gozdawy tym razem i dziwne bo nie zauważyłem żeby bulkało...

Być może w nocy przegnało i tyle, piana mniej obfita jak na soku niefiltrowanym.

Edytowane przez ras1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymałem przez 3 tyg w baniakach po mineralnej 5l i mogłem obserwować nowości. W sumie po tygodniu już cisza była i nie widać ruchów żadnych. Pytanie, czy zwierzęta jeszcze żrą, czy już śpią. Myślałem butelkować już dziada, a nie mam cukromierza. W umie już 4 tyg siedzi na fermentacji.

Edytowane przez suthum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydzyk-fidzyk ;) - po 4 tygodniach fermentacji w związku z zastojem w fermentorze i brakiem oznak fermentacji wrzuciłem cydra w butelki. Czas pokaże co z tego wyszło. Próba smakowa - lekko wytrawne, ale musi poczekać na degustację główną :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem cydr z Gozdawy z półtora miesiąca temu.

1 kg cukru + 160 g refermentacja.

Fermentował prawie 2 tygodnie ale mało burzliwie. Nie było żadnej piany. Wyszedł mało jabłkowy i pojawił się w głębi posmak zgniłych owoców.

Po leżakowaniu 4 tyg posmaku już nie ma. W smaku bardziej przypomina smakową wodę mineralną, ale kopie.

Zrobię na pewno jeszcze raz a słyszałem, że już są puszki w zestawie z drożdżami (nie trzeba kupować osobno). Planuję też zrobić brzeczkę ze 2 kg słodu i zmieszać, do tego gęstwa S-04 w spadku . Zobaczym co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja mam ta wersje z drozdzami,

po 3 dniach lekko musuje, zadnej piany

w rurce tez wzgledna cisza, a wiadro mam szczelne

slychac tylko jak babelki uciekaja w wiadrze tak jak w szampanie, czy winie musującym

blg z 9 na 6, czekamy dalej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robie z brewkita

w przepisie pisze zeby trzymac 3-7 dni na burzliwej

Ty az 4 tygodnie trzymasz?

a potem w butelkach po dodaniu cukru ile??

 

poczytałem trochę na temat cydra i stwierdziłem, że skoro to drożdże zjadają, to będę trzymał tak długo jak trzymam piwo. Wiadro szczelne, więc syfa nie powinno złapać. Czytałem o tym, jak ludziom butelki strzelały, bo nawalili cukru do refermentacji i butelkowali tygodniowy cydr. Wolę mieć całkowicie odfermentowane cukry i nie otwierać butelek w kasku. Cydra robiłem z samego soku bez dodatku cukru, nie chciałem wina robić. Do refermentacji dałem średnią miarkę z biowinu na butelkę (4g)

http://piwoszarnia.p...ka do cukru.jpg

Edytowane przez suthum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie wyjdzie piwo, bedzie wino musujuące ;D

Polecam koledze trochę poczytać na temat cydrów - nie wiem jakim sposobem twierdzisz, że cydr to jest "piwo"... wiesz ile z piwem to ma w ogóle wspólnego? Chyba to, że jest woda, drożdże i fermentuje :P Cydrowi jest znacznie bliżej właśnie do wina musującego, aniżeli do piwa. A najbardziej trafnym określeniem będzie chyba "alkoholowy napój musujący".

 

Dla przyp. według Bawarskiego Prawa Czystości z bodajże 1516 roku piwo ma składać się z wody, słodu jęczmiennego oraz chmielu. Ile z tych rzeczy masz w cydrze? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

po 3 tygodniach od zabutelkowania juz nie moglem wytrzymac i musiałem otworzyc;)

niestety wyszło mało jabłkowe:(

i posmak drozdzy tez pozostał

ktos ma jakies wskazówki??

a robiłem według przepisu na cydr z brewkita gozdawa

Edytowane przez litany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.