Jump to content

[Docent] Pracownia Piwa – czas przełomu


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

PPPracownia Piwa to drugi po Artezanie krajowy browar założony przez domowych piwowarów – Tomka Rogaczewskiego i Marka Bakalarskiego. Usytuowany w podkrakowskiej Modlniczce, sąsiaduje bezpośrednio z okazałym budynkiem hotelu Magnat, którego życzliwy właściciel dzierżawi miejsce browarowi. Debiut Pracowni miał miejsce podczas czwartej edycji Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa w 2013. Trudno uwierzyć, że w momencie wykonywania tej fotorelacji browar obchodził dopiero swoje pierwsze urodziny. Podsumujmy roczny bilans – 23 piwa czyli nowe piwo co dwa tygodnie, sto warek, pierwsza rozbudowa po pół roku w postaci przeszło dwukrotnego powiększenia liczby tanków leżakowych, a po kolejnych kilkunastu tygodniach zakup nowego, potężnego śrutownika. W toku uruchomienie firmowej piwiarni oraz ekspansja na rynki zagraniczne. W końcu postawienie nowego budynku i planowe potrojenie mocy produkcyjnych! Przyznać trzeba, że brzmi to imponująco i do tej pory nikt na piwnym rynku nie szedł z takim impetem do przodu. Dla mnie Pracownia Piwa była Browarem Roku 2013 oferując zarówno bezkonkurencyjne wśród krajowej oferty stouty, jak i niesamowicie pijalne Dwa Smoki stanowiące ścisłą czołówkę naszych IPA. W międzyczasie zespół powiększył się o nowe osoby i w tym momencie oprócz Tomka, Marka i Agaty (odpowiedzialnej za wizerunek graficzny) są jeszcze Patrycja i Wojtek, a i tak w planach zatrudnienie jest kolejnych osób. W 2014 Pracownia absolutnie nie zwolniła tempa i w pierwszych czterech miesiącach trzykrotnie zdobyła tytuł Debiutu miesiąca za swoje piwa. Obserwujmy zatem ten niebywały progres Pracowni, myślę że w kolejnych miesiącach pozytywnie nas zaskoczy nowymi inicjatywami!

Pracownia Piwa, Modlniczka, Kasztanowa 31

http://pracowniapiwa.pl

Widok od ul. KasztanowejNowy śrutownik - jest moc!Niemiecka robotaFoto 012Pomieszczenie warzelniPolska robotaKadź filtracyjnaTomek Rogaczewski i Marek BakalarskiFermentoryBez tajemnicFermentacja w tokuWidać, że setna warka już byłaNowe życie drzwi z pewnej chłodni"Spokojnie, jeszcze jest drugie takie pomieszczenie" mówi TomekPółautomat do butelekLeżakowniaFoto 063Foto 062Foto 064Prosto z lodówki po lodachPracownicza naradaSkładzik petainerówRIS czeka na swój czasZałoga (prawie) w komplecie!Widzę RISy, dużo RISa..Beczki po starce, niestety idą pod topórIdealne warunki na podwieczorekStarka 500 litrówWejście do nowego budynkuJuż niedługo stanie tu druga warzelnia i zbiorniki CKTCiemne rarytasyRewelacyjna 100! w dniu prapremieryb.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.