Jump to content

[Piwny turysta] Browar Osjann z Białej Podlaskiej


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Serce rośnie patrząc jak po dziesiątkach lat powraca piwowarstwo na ziemie, które od wieków nierozerwalnie było związane z tą dziedziną przemysłu. Tak się właśnie stało w Białej Podlaskiej, kiedy to 3 maja 2014 roku, po dziewięćdziesięciu latach powróciło na te ziemie piwowarstwo z prawdziwego zdarzenia.

DSC00465

 

Mowa o browarze Osjann z Białej Podlaskiej, który to otworzył swoje podboje dla gości w dawnym kompleksie handlowym, ulokowanym w ścisłym centrum miasteczka. Już po przekroczeniu progu gospody wita nas piękna dziesięcio-hektolitrowa warzelnia pokryta miedzianym kołnierzem, pochodzącego od bamberskiego Kaspar Schulza. Wnętrze restauracji złożone z dwóch poziomów, zostało utrzymane w rustykalnym klimacie. Cegła i drewno to dominujący element wystroju. Masywne stoły i ławy dopełniają całości. Ciekawy rozwiązaniem jest udostępnienie na widok publiczny jedenastu unitanków, który każdy ma pojemność 20 hektolitrów, na dolnym poziomie restauracji.

 

W chwili obecnej karczma oferuje swoim klientom cztery gatunki piwa. Na piwną ofertę składają się piwa: jasny lager (5,4% alk.), pils (5,3% alk.), bursztynowe (12,5 blg, 5,4% alk.) oraz… i tutaj ciekawostka weizen bock (18,0blg, 7,1% alk.).

 

Wszystkie piwa zaskakiwały wysoką pijalnością. Na naszą szczególną uwagę zasługiwał niefiltrowany lager oraz bursztynowe. Oba piwa charakteryzowały się mocną, słodową podbudową oraz delikatną a jednocześnie wyraźną goryczką. Jednym zdaniem. Piwa zacne, warte pokonania w naszym przypadku pięciuset kilometrów.

 

Tak więc, nie zwlekajcie wypadem do Białej Podlaskiej, bo miejsce to zasługuje na naszą szczególną uwagę!

DSC00605

.

DSC00462

.

DSC00613

.

Lager

Lager

.

Bursztynowe

Bursztynowe

.

weizen bock

.

Wnętrze restauracji

Wnętrze restauracji

.

DSC00464


2776 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.