Skocz do zawartości

Wyeast 2124 - Bohemian Lager?


Rekomendowane odpowiedzi

2124 - Bohemian Lager?

 

A Carlsberg type yeast and most widely used lager strain in the world. Produces a distinct malty profile with some ester character and a crisp finish. Will ferment in the 45-55°F range for various beer styles. Benefits from diacetyl rest at 58°F (14°C) for 24 hours after fermentation is complete. Also used for pseudo-ale production with fermentations at 75°F, (24°C) which eliminates sulfur production.

 

Origin:

Flocculation: Medium

Attenuation: 73-77%

Temperature Range: 48-58F, 9-14C

Alcohol Tolerance: 9% ABV

 

Styles:

Baltic Porter

Biere de Garde

Bohemian Pilsner

Classic American Pilsner

Dark American Lager

Doppelbock

Dortmunder Export

Eisbock

German Pilsner (Pils)

Maibock/Helles Bock

Munich Dunkel

Munich Helles

Oktoberfest/Märzen

Schwarzbier (Black Beer)

Traditional Bock

Vienna Lager

 

Drożdże typu Carlsberg i najszerzej używany szczep typu lager na świecie. Dają wyraźny słodowy profil z nieco estrowymi cechami i rześkim końcem. Będą fermentowały w temperaturze 8 - 13 C dla wielu styli piwa. Zyskują na przerwie diacetylowej w 14°C przez 24 godziny po zakończonej fermentacji. Używane także do produkcji pseudo-ale fermentowanego w temperaturze 24°C co eliminuje produkcję siarki.

 

Pochodzenie:

Flokulacja: średnia

Odfermentowanie: 73%-77%

Zakres temperatur: 48-58 F, 9-14 C

Tolerancja na alkohol: 9%

 

Style:

Baltic Porter

Biere de Garde

Bohemian Pilsner

Classic American Pilsner

Dark American Lager

Doppelbock

Dortmunder Export

Eisbock

German Pilsner (Pils)

Maibock/Helles Bock

Munich Dunkel

Munich Helles

Oktoberfest/Märzen

Schwarzbier (Black Beer)

Traditional Bock

Vienna Lager

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dodatkowe info ze strony:

http://www.hefebank-weihenstephan.de/strains.html

Ten szczep to W34/70, bestseller Weihentephan-a

 

These yeast strains require a complete trub discharge and a relatively high oxygen necessity in the wort. The flocculent behaviour with the cultures W 34/70 are somewhat higher formed as by the cultures W 34/78, nevertheless they are a to be identified as normal. Under well-optimized conditions and technical conditions the results gained from the metabolism from these pure yeast cultures provide a very pure beer. Without an intrusive aroma, nevertheless very mild taste profile. The course of fermentation takes place quickly, whereas certain temperature sensitivity upon cooling is to be monitored. If the beer is to be stored for longer periods the possibility of a yeasty bitter taste should be monitored.

 

These demanding pure cultured yeast strains yield by good technological guidance excellent Beer. With raw grain additives of up to 40% accomplishes for the yeast by the usage of zinc that supports the metabolism and creates no problems. However the yeast stress reaction should be monitored. The original wort over 16% should be initially avoided with large tanks.

 

Ten szczep wymaga całkowitego pozbycia się osadu i sporego natlenienia. Są trochę podnadnormatywnie flokulujące. Odpowiednio traktowane dają bardzo czyste piwo, bez mocnych aromatów, bardzo łagodny profil smakowy. Fermentacja jest szybka, ale unikać raptownego chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie mogę powiedzieć, żebym był zadowolony z tych drożdży. Zrobiłem na nich 2 piwa (jasne lagery) i obu brak wyrazu, ani słodowe, ani chmielowe. Puste w smaku, puste w zapachu.

 

Jak dla mnie to dobre drożdże do klonowania koncerniaków. Raczej na przyszły sezon je sobie odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym drożdże chwalił. Dobrze odfermentowują, dają piwa czyste w smaku, świetnie podkreślają smak użytego chmielu i słodów.

Przychylam się też do tego, o czym kiedyś wspominał Coder - zdają się potrafić wiele wybaczyć piwowarowi ;)

Moje doświadczenia jak najbardziej pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się źle do nich zabrałem, ale na mój gust trochę za głęboko odfermentowują.

 

Pierwsze piwo miało być z akcentem na słód, drugie na chmiel. Oba wyszły niemal identycznie płaskie - smaczne, ale takie... "lwówkowe".

 

Faktycznie wiele wybaczają - przy pierwszym piwie temperatura mi "uciekła" do 16°C i wcale nie wyszło owocowe ani kwiatowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja na nich robiłem już kilka warek i wszystkie miały bardzo słodowy profil, podczas gdy ja wolę wytrawne piwa, ale jak ktoś woli mieć podkreślona słodowosc, to polecam. w przyszłym sezonie spróbuję German Pils.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mój pils na tych drożdżach bardzo nisko odfermentował, gdyby nie mocne chmielenie i dodatek amerykańskich chmieli, to wyszedłby bardzo podobny klon "der Wisent". Generalnie najlepsze drożdże moim zdaniem do klonów koncerniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 lata później...
  • 1 rok później...
21 godzin temu, eltomek napisał:

Czy nadadzą się do Bocka? Ponadto zastanawiam się czy jedna paczka wystarczy na 20l 16*P czy robić starter?

 

Bardzo dobrze się nadadzą, ale taka saszetka na 20l i 16 plato to nie bardzo, nawet jak ci ruszą, to mogą zostawić dużo smrodu po fermentacji. Lepiej zrobić jakiegoś pilsnera 11-11,5 blg, lub starter, a potem dopiero Koźlaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2019 o 23:30, eltomek napisał:

 

Pytanie bardziej ogólne: czy skoro 2124 to szczep W34/70 to czy otrzymam podobne efekty zasypując suchary od Fermentis?

 

W34/70 bardzo fajne drożdże i faktycznie to ich klon, ale ja cały czas podtrzymuję zdanie, że płynne to płynne ;) I żadne suchary im nie dorównają.

Co nie zmienia faktu, że nie jedno piwo wygrało konkurs przefermentowane na suchych drożdżach.

 

Jeżeli nie chcesz bawić się w startery itd, kup 2 paczki sucharów, uwodnij i dodaj do brzeczki, na pewno wyjdzie fajny Koźlak.

Bezpieczniej zadaj drożdże do 15-16°C i po pierwszych oznakach fermentacji zacznij powoli schładzać do tych ~10°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.