Skocz do zawartości

Wyeast 2112 - California Lager?


Rekomendowane odpowiedzi

2112 - California Lager?

 

Particularly suited for producing 19th century-style West Coast beers. Retains lager characteristics at temperatures up to 65° F, (18° C) and produces malty, brilliantly clear beers. This strain is not recommended for cold temperature fermentation.

 

Origin:

Flocculation: high

Attenuation: 67-71%

Temperature Range: 58-68° F (14-20° C)

Alcohol Tolerance: approximately 9% ABV

 

Styles:

Baltic Porter

California Common Beer

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Cream Ale

Other Smoked Beer

Premium American Lager

Spice, Herb, or Vegetable Beer

 

Specjalnie dopasowany do produkcji piw w stylu dziewiętnastowiecznego Zachodniego Wybrzeża (:?). Zachowuje cechy lagera w temperaturach do 65° F, (18° C) i daje słodowe, jasno sklarowane piwa. Szczep nie jest polecany do fermentacji w niskich temperaturach.

 

Pochodzenie:

Flokulacja: wysoka

Odfermentowanie: 67%-71%

Zakres temperatur: 58-68 F, 14-20 C

Tolerancja na alkohol: około 9%

 

Style:

Baltic Porter

California Common Beer

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Cream Ale

Other Smoked Beer

Premium American Lager

Spice, Herb, or Vegetable Beer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam.

Właśnie jestem po dwóch warkach fermentowanych na tych drożdżach. Fermentowałem tem. ~15°C. Warki po ok. 3 tygodniach są przefermentowane i pięknie sklarowane. Osad na dnie fermentatora jest bardzo zbity. Co do smaku nie jestem w stanie się jeszcze wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam.

Właśnie jestem po dwóch warkach fermentowanych na tych drożdżach. Fermentowałem tem. ~15°C. Warki po ok. 3 tygodniach są przefermentowane i pięknie sklarowane. Osad na dnie fermentatora jest bardzo zbity. Co do smaku nie jestem w stanie się jeszcze wypowiedzieć.

Czy masz juz jakieś wnioski dotyczące tych drożdży, nie wiem jaką opcje wybrać, zgniatać propagator, czy niech jeszcze sobie poleży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Czy masz juz jakieś wnioski dotyczące tych drożdży, nie wiem jaką opcje wybrać, zgniatać propagator, czy niech jeszcze sobie poleży.

Na tych drożdżach można zrobić czyste w smaku piwa. Wydaje mi się że daję lekko słodowy posmak. Na 100% do nich jeszcze wrócę. Co chcesz na nich warzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja także, dzięki uprzejmości Bieloka mam doświadczenia z tymi drożdżami.

jak na razie widzę same zalety.

uniwersalnośc

postawiłem lagerka na nich oraz cream ale i piwa wyszły przednie. Kumpel postawił na nich portera bałtyckiego w 16 st C. jeszcze nie próbowany więc nie wiadomo co i jak.

reasumując drożdzaki fajne, szybko fermentują i dobrze flokulują.

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, propagator zgnieciony. Nie mam pomysłu co uwarzyć , z pewnością będzie to coś lekkiego, ale mam czas na zastanowienie bo drożdże przeterminowane, ich puchnięcie i starter to potrwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć ;)

 

Moim zdaniem na tych drożdżach da się zrobić czyste smakowo piwo - używałem ich jakąś chwilę i gdyby nie moje niedbalstwo (zakaziłem gestwę) to używałbym ich dalej :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie wiem od czego to wyszło, ale zauważyłem coś dziwnego na moim pierwszym piwie na tych drożdżach...

 

Na powierzchni fermentującego piwa utworzyła się twarda skorupa "czegoś", co wyglądało jak zaschnięta mąka, ale koloru jasnobrązowego. Trochę tego złapałem przy przelewaniu na cichą i kawałki tej skorupy przetrwały 2 tygodnie w stanie nienaruszonym, w większości opadły na dno, jednak trochę fruwało sobie zawieszone w piwie i po jego powierzchni. Po zabutelkowaniu opadły na dno wraz z osadem.

 

Zapach, smak i wygląd nie wskazują na infekcję, chociaż oczywiście nie wykluczam. Dziś będę przelewał na cichą moje drugie piwo na tych drożdżach, to zobaczę co z nim.

 

A generalnie piwo wyszło tak klarowne, jak jeszcze nigdy nie widziałem. Po 8 godzinach od zabutelkowania jest przezroczyste jak szkło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne piwo odfermentowane tymi samymi drożdżami wygląda już normalnie, więc to pewnie jednorazowy wybryk.

A może to nie była wina drożdy, a powiedzmy dużej ilości osadów chmielowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz coś takiego widziałem, więc strzelam na ślepo.

 

Osady chmielowe to są... no właśnie, osady. Osadzają się na dnie. A to było zaschniętą skorupą na powierzchni. Wyglądało jak... dno wyschniętego jeziora w Afryce? Zaschnięty muł.

 

HGW co to było. Szkoda że nie strzeliłem foty, poczekam na następny taki wybryk natury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Dzięki. W takim razie jeszcze się wstrzymam trochę z zakupem tych drożdży i dopiero jak będę miał na stanie wszystkie surowce to coś zakupię. Polecasz może jakieś drożdże do uwarzenia najpierw lagera, później koźlaka, a później to nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne drożdże...

Po półtora tygodnia ładnego lagerowania na dnie nagle wyszły na wierzch, zrobiły wielką czapę i wyszły z wiadra. (temperatura stała 16-17C)

Kolejne pokolenie - Wielka czapa od początku fermentacji (temp. 12-14C)

Trzecie pokolenie - drożdże zadane do brzeczki w temp 11C, temp. otoczenia 15-16C - następnego dnia drożdże wyszły z fermentora.

 

Piwo nie wiem jak wyszło... pierwszą warkę dopiero zabutelkowałem. Ale takie lagery to ja mam w d... Więcej po nie nie sięgnę - No chyba, że to co na nich uwarzyłem mnie uwiedzie. (różne wariacje na temat American Wheat)

Edytowane przez H.M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.