Skocz do zawartości

Orkiszowe


Skrzypek

Rekomendowane odpowiedzi

Macie pomysł jak zrobić piwo "Orkiszowe" ? Bardzo mi smakuje, a nie ma nigdzie receptur. Ze względu na słaby staż jeszcze sam nie potrafię stworzyć przepisu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem kiedyś. Orkisz (słód orkiszowy) nie daje wielkiej różnicy od pszenicznego. 2 kilo orkiszowego, trochę monachijskiego albo wiedeńskiego, pilzneński do żądanej gęstości, chmielenie kwiatowym chmielem do ok 20-25 ibu (Styrian, Sybilla). Drożdże us-05 albo Nottingham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem niedawno orkiszowe - tak, jak wspomniał zgoda - jest dość podobne do pszenicznego jednakże nie do końca. Mam go 3 tydzień w butelkach i jeszcze nie miałem okazji do końca przeprowadzić spokojnej degustacji.

 

Moja receptura w załączniku.

orkiszowe.jpg

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orkisz to rodzaj pszenicy. U mnie słód orkiszowy dał przede wszystkim takie ziemno-chlebowe posmaki dodatkowo - albo to tylko moja siła sugestii :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem niedawno orkiszowe - tak, jak wspomniał zgoda - jest dość podobne do pszenicznego jednakże nie do końca. Mam go 3 tydzień w butelkach i jeszcze nie miałem okazji do końca przeprowadzić spokojnej degustacji.

 

Moja receptura:

http://beersmithrecipes.com/viewrecipe/431690/piwo-orkiszowe-13-blg

 

Cześć coś nie działa ten link..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Podepnę się pod temat. Czy przy piwie orkiszowym musi być słód orkiszowy czy może wystarczy orkisz jako "dodatek" niesłodowany? Pytanie naszło mnie sprawdzając etykietę orkiszowego kormorana gdzie piszą że w skład wchodzi 45% orkiszu (nie słodu orkiszowego).

Czy warzył ktoś już piwo z orkiszem i jeśli tak to jakie są tego efekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji nt. płatków orkiszowych to zapytam tutaj. 

 

Własnie robię black IPA i miałem w recepturze 400 g płatków żytnich. Niestety jak już wszystko miałem wsypywać okazało się, ze ich nie mam w chacie za to były orkiszowe (też błyskawiczne). Szkoda mi było już podgrzanej wody więc zastąpiłem żytnie orkiszowymi. 

 

Czego można się spodziewać po płatkach orkiszowych? Raczej pójdą one z właściwościami w stronę pszenicy, żyta czy może owsa? Ktoś ma jakieś spostrzeżenia i przemyślenia? 

 

Pozdrawiam Leśnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.