Skocz do zawartości

Fermentis SafAle™ BE-256 wcześniej Safbrew Abbaye


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli podczas wyrobu win gronowych drożdże produkują siarkowodór to znaczy, że mają mało azotu. Wystarczy dodać popularnego DAPu czyli pożywki w formie fosforanu dwuamonowego. Może tutaj jest podobnie i ktoś się skusi na eksperyment. Dodać troszkę w połowie fermentacji i może będzie po problemie z siarkowodorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie nie stwierdziłeś zgniłego jajca tylko inny smrodek czy też nie stwierdziłeś żadnych przykrych zapachów? Bo ja raczej do tego pierwszego się odnosiłem i z pewnością nie miałem na myśli, że dzieje się tak za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie nie stwierdziłeś zgniłego jajca tylko inny smrodek czy też nie stwierdziłeś żadnych przykrych zapachów?

żadnych przykrych zapachów nie stwierdziłem,

ale może dlatego, że nie za wiele grzebię przy fermentującym piwie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdży tych użyłem wczoraj pierwszy raz do blonda 16,5 BLG, dotychczas używałem do tego stylu T-58 z dobrym skutkiem. Po dwóch dniach fermentacji w temperaturze 20-19 zapach podobny co w T-58 (zgniłe jaja). Mam nadzieje że nie zjadą poniżej 2,5 BLG bo piwo będzie za mocne. Ciekawi mnie tez czy uzyskam aromat goździka? Za miesiąc podzielę się pierwszymi wrażeniami.

 

Minęły 4 miesiące od uwarzenia, zjechały mi za mocno do 1 BLG, przy rozlewie zgniłego jaja już nie było. Piwo początkowo miało dużo rozpuszczalnikowych aromatów przez co było nie pijalne (pierwsze 2 miesiące) na szczęście nie posłałem w kanał. W tym momencie kończę ostatnią butelkę i muszę przyznać że piwo jest naprawdę dobre, nie jest to co prawda blond z powodu małej ilości fenoli, za to posiada dużo belgijskich estrów (brzoskwinie) nie pochodzących od chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moje doświadczenia (pozytywne) z tymi drożdżami:

 

1. Dają może siarkowodór ale przy rozlewie było już czuć minimalnie a po refermentacji w ogóle nie było siarki.

2. Słabo się klarują ale jak już osiądą na dnie to można nalewać z butelki na 5 razy i piwo będzie klarowne, osad beton.

3. Profil estrowy nie jest wyszukany jak w THG ale wyraźnie belgijski i nie męczący, coś ala Rochefort czy La Chouffe. Co ciekawe dojrzałe piwo (ostatnie 2 butelki) miały nute domowego wina, nie wiem czy to Abbaye czy infekcja dzikusami. Nie polecałbym do Dubla/Tripla/Quadrupla ale do hybryd Belgian IPA/Belgian Stout/Belgian Porter są super. Do Christmas Ale i innych wynalazków też chyba jedne z lepszych.

4. Jak ktoś ma problem z utrzymaniem niskiej temperatury fermentacji to lepiej użyć tych drożdży niż US-05, S-04 - wyjdzie inne piwo ale nie zepsute złą fermentacją i o klase albo dwie lepsze niż na T-58.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Uwarzyłem na nich saisona i dubbla z gęstwy. Jeśli chodzi o smak to jest ok, ale te drożdże mają jedną wadę, mianowicie butelki nie da się wypłukać całkowicie z osadu drożdżowego. Zostaje cienka warstwa na ściankach, schodzi dopiero przy użyciu szczotki. Liczę że pirosiarczyn przy następnym butelkowaniu zabije pozostałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jest przy tych drożdżach problem z nagazowaniem. Popełniłem na nich Dubbla 16 BLG, alk. 7%, zniosłem do piwnicy - temp. ok. 18*, zawsze tak robię i z nagazowaniem nigdy problemów nie było. Po półtora miesiąca ani śladu nagazowania. Po przeniesieniu piwa z powrotem do domu - po 5 dniach gaz ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest przy tych drożdżach problem z nagazowaniem.

 

Ostrożnie z takimi tezami. Ktoś to przeczyta i jeszcze sobie weźmie do serca ;) Problem wystąpił u Ciebie.

 

Ze swojej praktyki mogę powiedzieć, że piwa na tych drożdżach spokojnie gazują się w nawet niższych niższych temperaturach. Abbaye są szybkie, a przy odpowiedniej ich ilości - wręcz nie do zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Czy fermentacja w niższych temperaturach może zmniejszyć ilość wytwarzanego siarkowodoru?

Z tego co czytałem to powinno się robić na odwrót i przenieść fermentor w cieplejsze miejsce. Są chyba trzy sposoby na pozbycie się dużej ilości siarkowodoru:

  1. Wrzucenie miedzi do fermentora (nie stosowałem).
  2. Przeniesienie fermentora na cichej w cieplejsze miejsce (stosuję).
  3. Wydłużenie cichej (stosuję).

Nie wiem, jak jest w przypadku Fermentis Abbaye, bo ich dotyczy temat, ale przy swoim BPA stosowałem Mangrove Jack's M27 Belgian Ale i nie miałem żadnych problemów z siarkowodrem. Tydzień fermentacji burzliwej w ok. 18 stopniach, a później trzy tygodnie cichej w temperaturze ok. 22 stopni. Efekt - III miejsce na Toruńskim Zlocie Piwowarów Domowych w tej kategorii. Tylko trzecie, bo się zawinęliśmy i wyszedł nam za duży ekstrakt, a piwo "zbyt likierowate".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj przelałem quadruppla na cichą - żadnego siarkowodoru nie stwierdziłem, drożdże praktycznie w 2 dni uwinęły się z cukrami (z 19,5 na 2,5BLG). Na razie aromat bardzo owocowy, potężny banan i brzoskwinia, brak fuzli (fermentacja w 21-22 stopni), w smaku leciutkie fenole. Na cichej dostaną troszkę wyższą temperaturę.

Edytowane przez Mroczny Nelu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Użyłem ich do mojego Belgian Pale Ale i podobnie jak u kolegów na samym początku dziwny zapach siarkowodorowy. Z racji tego ze jestem początkującym piwowarem bardzo się zmartwiłem ze może to jakaś infekcja.Przy rozlewie wszystko było ok czyli nieprzyjemny zapach  zniknął, smak piwka tez dobry ,aktualnie refermentuje w butelkach. Mam nadzieje ze będzie to dobre piwko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

W sklepie w którym się zaopatruje pojawily się takie drożdze :  http://www.piwopiweczko.pl/Drozdze-piwowarskie-Fermentis-Safbrew8482-BE-256-saszetka-115-g-,1275.html                          


Myślicie, że to ten sam szczep ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam. Teraz dokładnie doczytałem iż to te same:) ale nowscią są safale k-97

 

Te K-97 maja dość ciekawą specyfikacje. Dane producenta sugerują, że są najmniej estrowe z trójki: US-05, S-04 i K-97.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy zmienił(a) tytuł na Fermentis SafAle™ BE-256 wcześniej Safbrew Abbaye
  • 4 lata później...

Oj widzę że temat tych drozdzy dawno zakopany no to odświeżę bo działam na nich pierwszy raz. Plan był prosty...uważać klasycznego singla, a na gęstwie tripla. Jako że singla właśnie degustuje to napisze kilka słów. Wszczesniej robiłem ktorys raz dubbla na fm21 i fm702 i tamte piwa smakowały mi wybornie i takie Belgi zawsze lubie mieć w lodówce jak najdzie ochota. Be256 w singlu nie pokazują wogole belgijskosci, no może odrobina coś majaczy w aromacie i smaku ale gdybym nie wiedział to powiedziałbym że to us05 i dodany jakis słod specjany. Mimo że ładnie odfermentowało, to piwo jest bardzo pełne w odbiorze, aż się boję co wyjdzie w tripplu który konczy fermentacje. Ogólnie uwaga dla osób chcących coś charakternego uważać na tych drożdżach, chyba warto poszukać czegoś innego 🍻

Edytowane przez dan737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.